Föredragshållare

Om du vill läggas till i listan över föredragshållare, se längst ner på sidan.

Följande föredragshållare håller presentationer om Debian:


Namn: Andreas Barth
E-post: aba@not.so.argh.org
Tidigare föredrag: https://people.debian.org/~aba/slides
Språk: German, English
Plats: Germany
Ämnen:

Debian
Free Software
Release Management
Introduction in Debian packages
New features of upcoming releases

Namn: Andreas Tille
E-post: tille@debian.org
Tidigare föredrag: https://people.debian.org/~tille/debian-med/talks
Språk: English, German
Plats: Germany
Ämnen:

Debian-Med
Custom Debian Distributions

Namn: Bdale Garbee
E-post: bdale@gag.com
Tidigare föredrag: http://www.gag.com/~bdale/talks
Språk: English
Plats: Colorado, USA
Ämnen:

History of Debian
Introduction to Debian
Porting Debian
Debian and HP

Namn: Benj. Mako Hill
E-post: mako@debian.org
Tidigare föredrag: http://yukidoke.org/~mako/talks
Språk: English
Plats: Seattle, USA
Ämnen:

Debian-NP (Non-Profit)
Project management in Free Software projects

Namn: Christoph Lameter
E-post: christoph@lameter.com
Tidigare föredrag: http://lameter.com/talks
Språk: English, German
Plats: California, USA
Ämnen:

Debian history
Debian packaging
Open Source Business Models

Namn: David N. Welton
E-post: davidw@dedasys.com
Språk: English
Plats: Italy
Ämnen:

Debian
Free Software
Apache
Apache Software Foundation
Tcl

Namn: Enrico Zini
E-post: enrico@debian.org
Tidigare föredrag: https://people.debian.org/~enrico/talks
Språk: Italian, English, French, Spanish
Plats: Italy
Ämnen:

Debian
Free Software
Software in society
Custom Debian distributions
Debian-NP (Non-Profit)
Usability in Free Software

Namn: Gunnar Wolf
E-post: gwolf@gwolf.org
Tidigare föredrag: http://www.gwolf.org
Språk: English, Spanish
Plats: Mexico
Ämnen:

Free Software
Free Culture
Debian
programming (mainly for the Web with Perl/Ruby)
e-voting
security

Namn: Joey Schulze
E-post: joey@debian.org
Tidigare föredrag: http://www.infodrom.org/~joey/Vortraege
Språk: German, English
Plats: Germany
Ämnen:

Debian
Free Software
Miscellaneous/Debian

Namn: Luca Capello
E-post: luca@pca.it
Tidigare föredrag: http://luca.pca.it/talks
Språk: English, French, Italian
Plats: Genève, Switzerland
Plats: Milano, Italy (sometimes)
Plats: happy to travel to talk about Debian (sponsorship permitting)
Ämnen:

Debian
Introduction to the Debian Project
HowTo help Debian
Debian Events Team
Merchandise and Debian
Debian Sister Organizations (e.g. debian.ch)
Free Software

Namn: Martin Michlmayr
E-post: tbm@cyrius.com
Tidigare föredrag: http://www.cyrius.com/talks
Språk: English, German
Plats: Austria
Ämnen:

Debian's infrastructure
Management in Debian and Free Software projects
Quality and Quality Assurance
Debian on NAS and embedded devices
Free software and open source

Namn: Michael Meskes
E-post: meskes@debian.org
Tidigare föredrag: http://www.credativ.com/~mme
Språk: German, English
Plats: Germany
Ämnen:

Debian
Free Software
Support for Debian
Enterprise Debian

Namn: Russell Coker
E-post: russell@coker.com.au
Tidigare föredrag: http://www.coker.com.au/~russell/talks.html
Språk: English
Plats: Melbourne, Australia
Ämnen:

Security Enhanced (SE) Linux

Namn: Stefano Zacchiroli
E-post: zack@debian.org
Tidigare föredrag: http://upsilon.cc/~zack/talks
Språk: English, French, Italian
Plats: Paris, France
Plats: Bologna, Italy (sometimes)
Plats: happy to travel to talk about Debian (sponsorship permitting)
Ämnen:

Debian
Introduction and organization of the Debian Project
Debian Quality Assurance
Debian packaging

Namn: Thomas Lange
E-post: lange@debian.org
Tidigare föredrag: http://fai-project.org/talks
Språk: German, English
Plats: Germany
Ämnen:

FAI, fully automatic installation
Beowulf cluster

Namn: Wookey
E-post: wookey@aleph1.co.uk
Tidigare föredrag: http://wookware.org/talks
Språk: English
Plats: United Kingdom
Ämnen:

Embedded Debian
Emdebsys system-generation tool

Lägga till, modifiera och ta bort data i listan

Om du vill läggas till i listan på fördragshållare, vänligen eposta någon av följande information (på engelska) till events@debian.org:

Om du vill få information i listan uppdaterad så bör du skicka epost (på engelska) till events@debian.org. Det är rekommenderat att du skickar denna förfrågan från samma epostadress som du vill ändra i listan.

All information som skickas in kommer att visas i listan över föredragshållare. Notera att din epostadress kommer även den att visas i listan, och kommer vara tillgänglig för användare. Om du vill få din epostadress förvrängd, vänligen notera det i din förfrågan.