2.1. Podporovaná zařízení

Debian neklade na hardware jiná omezení než ta, která jsou dána jádrem Linuxu nebo kFreeBSD a programy GNU. Tedy na libovolné počítačové architektuře, na kterou bylo přeneseno jádro Linuxu nebo kFreeBSD, knihovna libc, překladač gcc atd., a pro kterou existuje port Debianu, můžete Debian nainstalovat. Viz stránka s porty (http://www.debian.org/ports/mips/).

Než abychom se snažili popsat všechny podporované konfigurace hardwaru pro architekturu Mips, zaměříme se spíše na obecné informace a uvedeme odkazy na doplňující dokumentaci.

2.1.1. Podporované počítačové architektury

Debian GNU/Linux 8 podporuje deset hlavních počítačových architektur a několik jejich variant.

Architektura Označení v Debianu Podarchitektura Varianta
Intel x86 i386    
AMD64 & Intel 64 amd64    
ARM armel Intel IXP4xx ixp4xx
Marvell Kirkwood kirkwood
Marvell Orion orion5x
Versatile versatile
ARM s hardwarovým FPU armhf multiplatformní armmp
multiplatformní pro systémy s LPAE armmp-lpae
64 bitové ARM arm64    
MIPS (big endian) mips SGI IP22 (Indy/Indigo 2) r4k-ip22
SGI IP32 (O2) r5k-ip32
MIPS Malta (32 bit) 4kc-malta
MIPS Malta (64 bit) 5kc-malta
MIPS (little endian) mipsel    
MIPS Malta (32 bit) 4kc-malta
MIPS Malta (64 bit) 5kc-malta    
IBM/Motorola PowerPC powerpc PowerMac pmac
PReP prep
Power Systems ppc64el IBM POWER8 nebo novější  
64 bitové IBM S/390 s390x IPL z VM-reader a DASD generic

Tato verze dokumentu se zabývá instalací Debianu s jádrem Linux na architektuře Mips. Pro ostatní podporované architektury jsou návody na stránkách Debian-Ports.

2.1.2. Procesory, základní desky a grafické karty

Debian na Mips podporuje následující platformy:

  • SGI IP22: tyto zahrnují SGI počítače Indy, Indigo 2 a Challenge S. Protože jsou tyto počítače velmi podobné, kdykoliv se v tomto dokumentu zmíníme o SGI Indy, máme tím automaticky na mysli i Indigo 2 a Challenge S.

  • SGI IP32: tato platforma je známá spíš pod názvem SGI O2.

  • MIPS Malta: tato platforma je emulovaná v QEMU a je tudíž příjemnou možností, jak testovat/používat Debian na platformě MIPS v případě, že nedisponujete příslušným hardwarem.

Kompletní informace o podporovaných počítačích mips/mipsel najdete na stránce Linux MIPS. V této sekci popíšeme pouze systémy podporované instalačními médii. Hledáte-li podporu pro ostatní podarchitektury, kontaktujte prosím diskusní list debian-mips.

2.1.2.1. Procesory (CPU)

Na MIPS s adresováním big endian podporuje Debian počítače SGI Indy, Indigo 2 a Challenge S s procesory R4000, R4400, R4600 a R5000. Ze systémů SGI IP32 jsou nyní podporovány pouze systémy založené na R5000.

Některé MIPS počítače mohou běžet jak v little, tak v big endian režimu. Poznámka: pro MIPS s adresováním little endian se podívejte na architekturu mipsel.

2.1.3. Víceprocesorové systémy

Tato architektura umožňuje využití více procesorů — tzv. symetrický multiprocesing (SMP). Standardní jádro v distribuci Debian 8 bylo sestaveno s touto podporou, ale v závislosti na použitém instalačním médiu se toto jádro nemusí nainstalovat automaticky. Instalaci by to vadit nemělo, protože jádro bez podpory multiprocesingu funguje i na systému s více procesory, systém však bude využívat pouze první procesor.

Pro využití více procesorů se budete muset podívat, zda se nainstalovalo SMP jádro. Pokud ne, doinstalujte si příslušný balík. Další možnost je sestavit si vlastní jádro operačního systému, viz 8.6 – „Kompilace nového jádra“. Pro jádro verze 3.16 zapnete podporu SMP tak, že v konfiguračním systému jádra vyberete v sekci Kernel type položku Multi-Processing support.

2.1.4. Podpora grafických karet

Podpora grafických karet v grafickém režimu závisí na tom, zda pro kartu existuje ovladač v projektu X.Org a v jádru. Základní podpora grafického framebufferu je poskytována jádrem, desktopová prostředí používají X.org. Podpora pokročilých vlastností, jako je hardwarová akcelerace 3D a videa, závisí na použitém hardwaru a v některých případech i na instalaci dodatečného firmware (viz 2.2 – „Ovladače vyžadující firmware“).

Podrobnosti o podporovaných grafických kartách a ukazovacích zařízeních naleznete na http://xorg.freedesktop.org/. Debian GNU/Linux 8 je dodáván se systémem X.Org verze 7.7.

X Window System od X.Org je podporován pouze na SGI Indy a O2.

2.1.5. Hardware pro připojení k síti

Libovolná síťová karta (NIC) podporovaná jádrem Linux by měla být podporována i instalačním systémem. Ovladače by se měly zavádět automaticky.

2.1.6. Ostatní zařízení

Linux umožňuje používat nejrůznější hardwarové vybavení jako myši, tiskárny, scannery, televizní karty a zařízení PCMCIA/CardBus/ExpressCard a USB. Většina z nich však není pro instalaci nutná.