Debian Çoklu-Ortam dağıtımı için çalışmalar başladı

01 Ağustos 2001

Debian Çoklu-Ortam (Mutimedia) (DeMuDi) projesi, Linux dağıtımının çoklu ortamlarda çalışabilmesi için yapılandırılmasını amaçlar. Debian GNU/Linux, paketlerin oluşturulması ve yönetimi icin birtakım yardımcı programlara sahiptir. Günümüz Linux dağıtımları hem web uygulamarını hem de desktop üzerindeki servisleri sağlamayı hedeflemiştir. Çoklu ortam ve özellikle çoklu ortam özelliği, Linux çekirdeğine henüz yeni eklenmiştir.

Linux üzerinde çoklu ortam ve diğer gösterişli işlemlerin çalışabilmesi konularıyla ilgilenen insanlar, kendi programlarını oluşturup derlemeli ve uyuşmayan arayüzler, bazı donanım sürücülerinin erişilebilmesi ve buna bağlı olan diğer konulara çözüm üretmelidir.

Debian Çokluortam dağıtımı, özellikle bu tür kullanıcılar için özel bir dağıtım sağlayarak, bu problemin üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Paket listesi DeMuDi tarafından seçilen, kullanıcıların kolaylıkla sistemlerine kurabilecekleri ve kullanıcılara tam olarak çoklu ortam çalışma alanı sağlayacak olan paketlenmiş programlar içermektedir. DeMuDi ile bütünleştirilmek üzere paketlenmesi amaçlanan birçok paket şimdiden paketlenmiş ve Debian dağıtımının bir parçası olmuştur.

DeMuDi aşağıda adı geçen organizasyonlar tarafından desteklenmektedir: