Projekt Debian wybrał LeaseWeb do obsługi globalnego archiwum migawek

14. października 2014r

Projekt Debian, dostawca jednej z pierwszych dystrybucji OS w historii Linuksa wybrał LeaseWeb Netherlands, część globalnej marki LeaseWeb, do stworzenia i obsługi dostępnego głobalnie archiwum migawek Debiana, z 80 terabajtami (TB) pojemności oraz z dużą ilością miejsca do dalszego wzrostu.

Archiwum migawek Debiana, dostępne pod adresem http://snapshot.debian.org, zapewnia dostęp do starych pakietów oprogramowania włączonych do Debiana od momentu pierwszego wydania systemu operacyjnego, ponad dwadzieścia lat temu. Archiwum migawek zapewnia programistom dostęp do ogromnej ilości historycznych informacji dotyczących pakietów Debiana, umożliwiając rozwój oprogramowania w tym debugowania i łatania.

Archiwum migawek Debiana rozrasta się z roku na rok, obecnie rośnie w tempie ponad 5 TB rocznie. Dlatego Projekt Debian potrzebuje do hostingu partnera, który będzie w stanie sprostać jego potrzebom w zakresie infrastruktury.

W ramach trzyletniego zaangażowania, LeaseWeb Netherlands zapewni dla Projektu Debian prywatną szafę z serwerami pamięci masowej, zlokalizowan w jednym z jego centrów danych w okolicach Amsterdamu. Dzięki dodatkowej przepustowości pasma oraz bezpośredniemu podłaczeniu do jednej z największej światowej sieci IP z przepustowością ponad 4 Tbps zapewni to lepszą jakość użytkowania.

Globalna dostępność

Jak powiedział Luca Filipozii, główny członek Zespołu Administracyjnego Systemu Debian Archiwum migawek jest bardzo ważne dla Debiana. Istnieją tysiące pakietów z oprogramowaniem na platformie migawek. Zawiera ona dwadzieścia lat historii zebranych w jednym miejscu. Jeśli deweloperzy nie mają dostępnego lokalnego repozytorium, mogą z łatwości odnaleźć starą wersję sprzed lat, co sprawia, że archiwum jest dla nich cenne. Ale zapewnienie dostępności do archiwum w skali globalnej jest dużym wyzwaniem dla większości dostawców. Wysokiej jakości infrastruktura oraz globalny zasięg LeaseWeb Netherland daje gwarancję, że nasze archiwum migawek będzie dostępne dla deweloperów z całego świata.

Obecnie ta platforma pamięci masowej ma tempo wzrostu około 5 TB rocznie, ale nie możemy dokładnie przewidzieć, które pakiety będą aktualizowane w nadchodzących latach dodał Filipozzi. W przyszłości możemy potrzebować dodatkowej przestrzeni dyskowej, ale LeaseWeb Netherlands dostarczyła nam bardzo skalowalne rozwiązanie pamięci masowej i dobr opcję dla szybkiego dodania dużej ilości dodatkowego miejsca w razie potrzeby.

Darowizna dla projektu open source

Ponieważ Projekt Debian jest zarejestrowaną organizacją non-profit (pod SPI) z tysiącami wolontariuszy na całym świecie, LeaseWeb Netherlands dostarcza pamięci masowe i usługę hostingu za darmo jako darowiznę dla projektu open source.

Dostawca hostingu ma styczność z systemami operacyjnymi open source, gdyż znaczna liczba jego klientów wybiera dystrybucję Debian jako system operacyjny Linux. Około 1/4 głównych klientów LeaseWeb netherlands używa Debian OS, zazwyczaj jako serwery stron internetowych i poczty. Pozostałe 3/4 klientów wybiera CentOS, Ubuntu (który pochodzi od Debiana), FreeBSD lub Windows.

Jak powiedział Marc Burkels, ManagerBare Metal Servers z LeaseWeb Darowizny odgrywają istotną rolę w wspieraniu projektów wolnego i otwartego oprogramowania. Deweloperzy LeaseWeb są częścią społeczności Debiana, dzielą się swoją wiedzą i kodem. Chcemy uhonorować i wesprzeć dwadzieścia lat pracy włożonych w ten solidny jak skała system operacyjny.

O Debianie

Projekt Debian został założony w roku 1993 przez Ian Murdock jako w pełni wolny projekt społecznościowy. Od tego czasu projekt rozwinął się do jednego z największych i najbardziej wpływowych projektów open source. Tysiące wolontariuszy z całego świata pracują razem nad stworzeniem i zarządzaniem oprogramowaniem Debiana. Dostępny w 70 językach oraz wspierając dużą liczbę różnych typów komputerów, Debian nazywa siebie "uniwersalnym systemem operacyjnym".

O LeaseWeb

LeaseWeb jest jednym z największych dostawców usług hostingowych, oferujących rozwiązania Infrastructure-as-a-Service (IaaS) dla ponad 17.500 klientów z całego świata, zarówno małym firmom jak i korporacjom. Zakres oferowanych usług obejmuje Bare Metal Servers, Publiczne, Prywatne i Hybrydowe Chmury oraz CDN.