Cotygodniowe wiadomości Debiana - 15. października 2001r

Błędnie rozesłane niemieckie tłumaczenie. Bardzo nam przykro z tego powodu, ale niestety Joey pomylił adresy To: gdy rozsyłał niemieckie tłumaczenie ostatniego DWN i niemiecka wersja została rozesłana do ludzi zapisanych na listę międzynarodową. Spowodowało to, oczywiście, powszechne zdziwienie, gdyż ludzie zastanawiali się, co też właściwie czytaja. Jeszcze raz przepraszamy.

Problemy z Automake. W unstable pojawiła się nowa wersja automake. Powoduje ona niestety, że system automatycznego budowania pakietow zachowuje się tak, jak zapowiada nazwa - niestabilnie. Wersja 1.5 automake nie jest kompatybilna wstecz z wersją 1.4, mimo że taki był cel. W rezultacie wiele pakietów nie może zostać poprawnie skompilowanych, np. całe KDE. Problemy należy poprawić. Dodatkowo, Neil Spring wysłał pewne statystyki budowania pakietów z użyciem automake 1.4 i 1.5.

Długie nazwy modułów Perla. Obecne zasady odnoszące się do nazywania modułów perla są jasne: Coś::Ktoś przechodzi w libktoś-coś-perl. Ta zasada sprawdza się w większości przypadków, istnieją jednakże moduły, które zawierają Business::OnlinePayment::BankOfAmerica, co z kolei przechodzi w nazwę pakietu: libbusiness-onlinepayment-bankofamerica-perl. Wpisywanie tak długiej nazwy jest trudne, a dpkg -l nie pokaże jej w całości. Joey Hess zaproponował usunięcie wymuszania tej bezsensownej zgodności nazewnictwa modułów Perla.

Druga konferencja Debiana w Boreaux. Rozpoczęto organizację Libre Software Meeting 2002, które odbędzie się od 9 do 13 lipca 2002 roku. Jak i w zeszłych latach, jest możliwe zorganizowanie Konferencji Debiana w tym samym czasie, ale ktoś musiałby podjąć się kierowania jej organizacją. W ostatnich latach zajmował się tym Thierry Laronde (i dzięki mu za to), ale w tym roku niestety nie może. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z org@lsm.abul.org.

Kompilowanie OpenOffice. Peter Novodvorsky (Петр Новодворский) wysłał mini-HOWTO opisujące sposób kompilacji OpenOffice 638C. Potrzebny jest nowy JDK z Blackdown.org i stare pakiety STLPort. Peter dodał do dokumentu parę pomocnych linków i patchy.

Webalizer przestał działać? Jeżeli zauważyłeś, że webalizer ze stable przestał tworzyć statystyki stron, to prawdopodobnie masz ten problem. Starsze wersje Webalizera (od 1.30 do 2.00-12) generowały timestampy w sposób, który na większości platform spowodowałby przekręcenie się licznika 5 października 2001. W rezultacie statystyki są generowane aż do 4 października, ale już nie później. W obecnej wersji naprawiono ten błąd. Poprawka dla wersji w stable jest dostępna (link w powyższym mailu), jak i port bieżącej wersji webalizera do stable. Opiekun pakietu przygotowuje także nowe pakiety dla stable.

Branden dostał zgagi. W naszym ostatnim wydaniu pisaliśmy o problemach z pakietami SDL i próbach naprawienia ich czynionych przez Brandena Robinsona. Próby te zostały przerwane przez problem, który wyniknął z powodu nowych wersji automake (patrz wyżej). W końcu jednak udało mu się naprawić wspomniane pakiety z pomocą dwóch kolegów z Progeny Systems, a następnie wykonać NMU pakietów (upload nowej wersji wykonywany nie przez opiekuna pakietu).

Java 2 Standard Edition dla Debiana? Blackdown Java 2 została niedawno umieszczona na liście pakietów oczekujących na umieszczenie w non-free. James Troup, nasz nieustraszony ftp-master, chciałby poznać opinie na temat jej licencji. Interesujący fragment brzmi: "nie dystrybuować innego oprogramowania mającego zastąpić (TO) Oprogramowanie". Zapewne rzeczy takie jak kaffe, jikes i gcj stanowią oprogramowanie stworzone, by zastąpić j2sdk j2se, co powoduje, że trudno nie złamać cytowanego zakazu. Stephen Zander zauważył, że Blackdown otrzymała pozwolenie od Suna na zmianę warunków licencji, która pozwoliłaby na redystrybucję binariów stworzonych przez Blackdown przez mirrory dystrybucji Linuksa, nie tylko Debiana, niezależnie od tego, co jeszcze one dystrybuują. W końcu być może te pakiety skończą chociaż w non-free.

Przewidywane nowe pakiety Apache2. Daniel Stone ogłosił, że wkrótce w archiwum pojawią się nowe pakiety Apache2. Jednakże oczekuje się nie tylko nowych pakietów, ale także problemów. Apache2 jest pakietowany w inny sposób i używa zupełnie innego układu katalogów (szczegóły pod linkiem powyżej). Ostatnie wieści: Zgłoszono wiele wątpliwości, więc upload pakietów nie będzie miał miejsca w najbliższej przyszłości.

Wolne fonty TrueType? Erich Schubert skontaktował się z autorem fontów freeware i zapytał go, czy mógłby licencjonować je pod którąś z licencji Open Source. Jego odpowiedź zdradza, iż nie przeczytał dostarczonego mu DFSG. Ponieważ nie jest pewne, czy licencja pozwoli na włączenie tych fontów do Debian/main, rozpoczęła się dyskusja na temat licencjonowania sztuki w przeciwieństwie do oprogramowania.

Kiedy pakiet przechodzi do Testing? Kilka próśb o wyjaśnienia pokazało, że wielu ludzi wciąż nie jest pewnych, kiedy pakiet może przejść do dystrybucji testowej. Anthony Towns wysłał wyjaśnienie o pakietach w testing. Podstawową zasadą jest, iż pakiet musi być testowany przez dwa tygodnie (bez błędów krytycznych i nowych uploadów) i że wszystkie binarne pakiety zostały przekompilowane dla wszystkich architektur wybranych dla testing.

Rozdzielenie non-US na Crypto i Patents? Sunnanvind Briling Fenderson wyszedł z pomysłem, aby rozdzielić archiwum non-US na fragmenty: crypto i patents. Różne kraje mają różne prawa. Takie rozwiązanie zakończyłoby dyskusję włożyć crypto do main, ponieważ jednostki z USA mogłyby dystybuować crypto i main, natomiast przykładowo Francja mogłaby dystrybuować main i patents.

List Amicusa o sprawie sądowej Matta Pavlovicza. Kilka tygodni temu Branden Robinson rozmawiał przez telefon z Allonem Levym i ten poprosił nas o naszkicowanie Listu Amicusa (przyjaciela sądu), aby wysłać go do Kalifornijskiego Sądu Najwyższego, który właśnie ma zdecydować, czy wysłuchać apelacji Matta. Levy jest obrońcą Matta w sprawie DVD CCA vs. Bunner. Szczególy posiada Electronic Frontier Foundation.

Sposób użycia Autoconfa i innych. Henrique de Moraes Holschuh wydał dokument, w którym opisuje w jaki sposób najlepiej używać w Debianie autoconf/automake. Cały temat GNU autotools jest bardzo grząski, ale jeśli nie udokumentujemy gdzieś jak najlepiej ich używać, to może być już tylko gorzej.

Debian jest bardzo popularny! Kilkoro czytelników wysłało do nas informację, iż Debian zajął drugie miejsce w Linux Journal's Readers' Choice Awards. Debian idzie w góre - w zeszłym roku był na czwartej pozycji.

Dobre wieści... W3C otrzymało wystarczającą ilość wysłanych w ostatniej chwili negatywnych opinii o proponowanych nowych zasadach użycia patentowanych technologii, aby zaniechać wprowadzenia ich w życie. Daniel J. Weitzner ogłosił w jaki sposób Grupa Opracowująca Zasady będzie teraz działać. Najwyraźniej dostrzeganą zmianą jest jest wprowadzenie do Grupy reprezentacji społeczności Free Software/Open Source. Bruce Perens (którego nie trzeba przedstawiać) i Eben Moglen (Konsul Generalny Free Software Foundation) przyłączą się jako zaproszeni eksperci.

Zwrot jest Fair Play Goście z Linux Weekly News zawsze są tak mili, że zamieszczają linki do ostatniego DWN, a ponadto odwalają naprawdę dobrą robotę wyszukując najświeższe informacje z i o Społeczości Linuksa, więc pomyśleliśmy, że i my wspomnimy ich w tym tygodniu. W związku z ostatnimi cięciami w Tucows wygląda na to, że LWN może mieć finansowo ciężkie dni. Została utworzona lista dyskusyjna aby pomóc wymyślić sposoby na przetrwanie LWN. Jeżeli właśnie przyłączasz się do dyskusji, przeczytaj proszę archiwa przed wysłaniem swoich sugestii. To nie LWN jest wciąż doskonały, ale to ludzie składający go w całość są najlepsi. Życzymy im szczęścia.

Nowe pakiety. Nowe i warte odnotowanie pakiety w tym tygodniu:

To już wszystkie historie. To wszystko co mamy na ten tydzień. Napisz do nas na adres dwn@debian.org jeżeli masz jakieś komentarze, pytania, lub świeże informacje.


Aby co tydzień otrzymywać pocztą elektroniczną ten biuletyn zapisz się na listę debian-news.

Dostępne są archiwalne wiadomości.

Ten odcinek Cotygodniowych wiadomości Debiana przygotowali(ły) Joe 'Zonker' Brockmeier i Martin 'Joey' Schulze.