Projekt Debian Non-Profit

Debian-NP

Status projektu

Debian-NP przeszedł w stan uśpienia w roku 2005 a oficjalnie przerwano działalność projektu w roku 2007, kiedy to lista dyskusyjna Debian-NP została wyłączona. Ta strona oraz archiwum listy dyskusyjnej są obsługiwane ze względów historycznych, ale nie będą więcej aktualizowane i obecnie nie są aktualne. Wciąż mamy nadzieję, że Debian-NP lub projekt o podobnych celach będzie reaktywowany w przyszłości. Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą w tej sprawie, powiedz o tym na liście dyskusyjnej debian-devel.

Opis projektu

Debian-NP to zaczątek wewnętrznego projektu, którego celem jest stworzenie i rozwój Debiana, będącego w stanie spełnić wymagania małych organizacji typu non-profit. Głównym celem projektu Debian-NP jest dostarczenie kompletnego systemu, pozwalającego realizować wszystkie zadania organizacji przy użyciu tylko wolnego oprogramowania. Zamiarem naszym jest dostarczenie tej funkcjonalności w sposób zintegrowany i dobrze udokumentowany, jako stabilne środowisko pracy komputera biurowego.

Skrót NP w nazwie Debian-NP oznacza "non-profit". Rozważana była nazwa Debian-NGO, ale wyrażenie "non-profit" najlepiej opisuje społeczność działającą nie dla zysku, społeczeństwo obywatelskie, własność pracowników, spółdzielczość i grupy aktywistów, którym nasza dystrybucja powinna się przysłużyć.

Ogólnie pomysł na tego typu projekt został przyjęty z innych niestandardowych dystrybucji Debiana, wymienionych w przypadkowej kolejności: Skolelinux stworzony przez projekt Debian-Edu, Debian-Lex, Debian Junior, Debian-Med, Debian Desktop oraz DeMuDi/AGNULA.

Celem projektu Debian-NP jest utworzenie jednej lub większej liczby dystrybucji (Custom Debian Distribution (CDD)) zaprojektowanych tak, aby sprostały potrzebom organizacji non-profit. Pracując w ramach systemu Debian, Debian-NP wybiera, oznacza i dokumentuje zestaw pakietów w Debianie. Oprócz wyboru pakietów, Debian-NP dostosowuje pakiety w sposób przydatny dla organizacji non-profit — a to wszystko pracując w całości w ramach systemu Debian.

Na koniec, wielu uczestników ma na celu napisanie nowego oprogramowania przydatnego poza Debianem, aby zastąpić programy ważne dla organizacji non-profit, ale obecnie niedostępne jako wolne oprogramowanie lub oprogramowanie na systemy GNU/Linux (np. dobra baza do pozyskiwania funduszy).

Biorąc pod uwagę różnorodność i złożoność organizacji non-profit, projekt chce być także bazą do dalszych prac nad dostosowywaniem oprogramowania oraz służyć pomocą w tworzeniu narzędzi i dokumentacji pozwalających organizacjom non-profit w prosty sposób tworzyć ich własne dystrybucje (Custom Debian Distribution) skrojone wg ich potrzeb.

Wiadomości

Brak wydarzeń w tym roku.

Cele projektu

Jak można pomóc?

Lista dyskusyjna

Debian stworzył listę dyskusyjną dla tego projektu. Można zapisać się na listę odwiedzając stronę subskrypcji listy dyskusyjnej oraz archiwum.

Wiki

Wiki Debian-NP na DebianWiki - miejsce, gdzie zawarte są plany dotyczących Debian-NP.

Kanał IRC

Dostępny jest kanał do dyskusji na żywo, #debian-np na Freenode IRC (irc.freenode.net).

Wsparcie

Informacje na temat wspacia dla Debian-NP umieszczone są na stronach wsparcia Debiana. Można je także uzyskać poprzez listę dyskusyjną.

Jeżeli istnieją powiązania między Twoją organizacją lub projektem a projektem Debian-NP, powiedz nam o tym korzystając z adresu debian-nonprofit@lists.debian.org.