[ předchozí ] [ Obsah ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ další ]


APT HOWTO (Obsolete Documentation)
Kapitola 7 - Jak se vypořádat s chybami


7.1 Běžné chyby

Chyby budou vždycky vznikat, spousta z nich nepozorností uživatele. Následuje seznam některých velmi častých chyb s popisem, jak se s nimi vypořádat.

Pokud se snažíte spustit apt-get install package a obdržíte chybu, která vypadá podobně jako tahle ...

   Reading Package Lists... Done
   Building Dependency Tree... Done
   W: Couldn't stat source package list 'http://people.debian.org unstable/ Packages' (/var/state/apt/lists/people.debian.org_%7ekov_debian_unstable_Packages) - stat (2 No such file or directory)
   W: You may want to run apt-get update to correct these missing files
   E: Couldn't find package penguineyes

zapomněl jste po editaci souboru /etc/apt/sources.list spustit apt-get update.

Pokud chyba vypadá jako tahle

   E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13 Permission denied)
   E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

při pokusu o spuštění kterékoliv metody apt-get vyjma source, nemáte rootovská práva, tj. jste přihlášen jako běžný uživatel.

Podobná chyba nastane, pokud spouštíte dvě verze programu apt-get najednou, nebo pokud se dokonce snažíte spustit apt-get zatímco je dpkg proces aktivní. Jedinou metodou, kterou lze použít zaroveň s jinými, je metoda source.

Pokud se instalace uprostřed zastaví a vy zjistíte, že už není možno instalovat nebo odstraňovat balíčky, zkuste použít tyto příkazy:

   # apt-get -f install
   # dpkg --configure -a

A potom to zkuste znovu. Může být nezbytné spustit druhý výše jmenovaný příkaz více než jednou. Je to důležitá lekce pro dobrodruhy, kteří používají `unstable'.

Pokud za běhu apt-get update obdržíte chybou hlášku "E: Dynamic MMap ran out of room", přidejte následující řádek do /etc/apt/apt.conf:

   APT::Cache-Limit 10000000;

7.2 Kde najdu pomoc?

Pokud máte pocit, že ničemu nerozumíte, podívejte se do obsáhlé dokumentace, která je pro balíčkovací systém Debianu k dispozici. Velmi pomoci vám může --help a manuálové stránky, stejně jako dokumentace obsažená v adresářích /usr/share/doc nebo /usr/share/doc/apt.

Pokud vám ani tato dokumentace nepomůže, zkuste odpověď najít v mailových konferencích Debianu. Více informací o konkrétních uživatelských konferencích můžete najít na stránkách Debianu: http://www.debian.org.

Uvědomte si, že tyto konference a zdroje by měli využívat pouze uživatelé Debianu; uživatelé ostatních systémů najdou lepší podporu v komunitních zdrojích své vlastní distribuce.


[ předchozí ] [ Obsah ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ další ]


APT HOWTO (Obsolete Documentation)

1.8.11 - srpen 2005

Gustavo Noronha Silva kov@debian.org

Přeložil Aleš Nosek noseka1@centrum.cz