Product SiteDocumentation Site

1.4. Przeglądaj Nowiny Debiana

Jak już wspomniano, projekt Debian rozwija się w sposób bardzo rozproszony, bardzo organiczny. W rezultacie tego, trudno jest czasami utrzymywać ciagły kontakt z tym, co dzieje się w ramach projektu, bez nadmiaru nigdy niekończącej się powodzi powiadomień.
Jeśli potrzebujesz tylko najważniejszych nowin o Debianie, powinieneś prawdopodbnie zapisać się na listę . Jest to lista o bardzo małym ruchu sieciowym (około tuzin wiadomości na rok), podająca wyłącznie najważniejsze ogłoszenia, takie jak dostepność nowej wersji stabilnej, wybory nowego Lidera Projektu lub zapowiedź dorocznej Konferencji Debiana.
Bardziej ogólne (i regularne) nowiny na temat Debiana są wysyłane na listę . Ruch sieciowy na tej liście jest również dość rozsądny (zwykle garść nowin miesięcznie) i obejmuje półregularne "Nowiny Projektu Debiana — ang. Debian Project News — DPN"). Jest to kompilacja różnych małych fragmentów informacji na temat tego, co się dzieje wewnątrz projektu.
Więcej informacji na temat ewolucji Debiana i tego, co dzieje się w pewnym momencie w różnych zespołach, można znaleźć na liście . Jak sama nazwa wskazuje, ogłoszenia, które niesie, będą prawdopodobnie bardziej interesujące dla programistów, ale także pozwolą zainteresowanym stronom mieć oko na to, co dzieje się w bardziej konkretny sposób niż tylko po wydaniu stabilnej wersji. Podczas gdy podaje wiadomości o wynikach widocznych dla użytkownika, podaje wiadomości o tym, jak te wyniki są produkowane. Na marginesie, „d-d-a” (jak to się czasem nazywa) jest jedyną listą, którą deweloperzy Debiana muszą subskrybować.
Oficjalny blog Debiana (bits.debian.org) jest również dobrym źródłem informacji. Przekazuje większość interesujących wiadomości, które są publikowane na różnych listach mailingowych, które już omówiliśmy, oraz inne ważne wiadomości nadesłane przez członków społeczności. Ponieważ wszyscy deweloperzy Debiana mogą wnosić te wiadomości, gdy uważają, że mają coś godnego uwagi do upublicznienia, blog Debiana daje cenny wgląd, pozostając raczej skupionym na projekcie jako całości.
Bardziej nieformalne źródło informacji można również znaleźć na stronie Planet Debian, która gromadzi artykuły opublikowane przez współtwórców Debiana na ich blogach. Chociaż treść nie dotyczy wyłącznie rozwoju Debiana, zapewnia wgląd w to, co dzieje się w społeczności i co robią jej członkowie.
The project is also well represented on social networks. Debian only has an official presence on Identi.ca (microblogging platform, powered by pump.io), but there are some accounts retransmitting the RSS feed from micronews.debian.org and many Debian contributors who are posting on non-official accounts.