Pozn.: Pôvodný dokument je novší ako tento preklad.

Prečo si vybrať Debian

Ďakujeme, že uvažujete nad použitím systému Debian vo svojom počítači. Ak si nie ste úplne istý, prečo by ste si mali vybrať Debian, pouvažujte nad nasledovným:

Udržiavajú ho jeho používatelia.
Ak je potrebné niečo opraviť alebo zlepšiť, jednoducho to spravíme.
Jedinečná podpora
Email, poslaný do emailových konferencií je často zodpovedaný do 15 minút (alebo aj skôr), zadarmo a ľuďmi, ktorí to vyvinuli. Porovnajte to s typickou podporou po telefóne: hodiny strávené pri telefóne, za peniaze, iba preto, aby ste sa dostali k niekomu, kto nepozná systém dostatočne dobre ani na to, aby pochopil vašu otázku.
S touto voľbou neostanete sami
Debian používa množstvo organizácií a jednotlivcov. Prezrite si našu stránku Kto používa Debian?, kde nájdete popis niektorých vysoko hodnotených stránok, ktoré používajú Debian a rozhodli sa poslať krátky popis toho, ako a prečo ho používajú.
Najlepší balíkovací systém na svete
Ste unavený z hierarchie starých verzií programov roztrúsených po vašom systéme? Alebo z toho, že nainštalujte softvér iba aby ste zistili, že spôsobuje nestabilitu systému kvôli konfliktom softvéru? Dpkg, časom overený balíkovací systém Debianu, sa o tieto problémy postará za vás.
Ľahká inštalácia
Ak ste počuli, že je ťažké nainštalovať Debian, tak potom ste neskúsili Debian v poslednej dobe. Neustále zlepšujeme inštalačný proces. Môžete inštalovať priamo z CD, DVD, Blue-ray, USB kľúča alebo dokonca cez sieť.
Neuveriteľné množstvo softvéru
Debian sa dodáva s viac ako 59000 balíkmi softvéru. A každý z nich je slobodný softvér. Ak potrebujete nejaký proprietárny softvér, ktorý beží pod systémom GNU/Linux alebo GNU/kFreeBSD, stále ho môžete použiť – vlastne Debian môže dokonca obsahovať inštalátor, ktorý vám automaticky všetko nainštaluje a nastaví.
Balíky sú dobre integrované
Debian prekonáva iné distribúcie tým, ako dobre sú jeho balíky integrované. Keďže je všetok softvér pripravovaný a balíkovaný koherentnou skupinou, nielenže sú všetky balíky dostupné na jednom mieste, ale môžete si byť istý, že už sme vyriešili všetky problémy týkajúce sa komplikovaných závislostí. Hoci cítime, že formát deb má niektoré výhody v porovnaní s formátom rpm, je to práve integrácia medzi balíkmi, ktorá robí systém Debian robustnejším.
Zdrojový kód
Ak ste vývojár, oceníte skutočnosť, že v základnom systéme sú stovky vývojových nástrojov a jazykov, plus milióny riadkov zdrojového kódu. Všetok softvér v hlavnej distribúcii spĺňa kritériá Pravidiel Slobodného Softvéru pre Debian (DFSG). To znamená, že môžete tento kód slobodne používať na štúdium alebo včleniť do nových slobodných softvérových projektov. Existuje tiež množstvo nástrojov a kódu vhodného na použitie v proprietárnych projektoch.
Ľahké aktualizácie
Vďaka nášmu balíkovaciemu systému je aktualizácia na novú verziu Debianu hladká. Jednoducho spusťte apt-get update ; apt-get dist-upgrade (alebo aptitude update; aptitude dist-upgrade v novších verziách) a aktualizácia z CD je záležitosťou minút alebo nasmerujte apt na jedno z viac ako 300 zrkadiel Debianu a aktualizujte cez sieť.
Veľa architektúr a jadier
Debian v súčasnosti podporuje impozantný počet architektúr CPU: alpha, amd64, armel, hppa, i386, ia64, mips, mipsel, powerpc, s390 a sparc. Okrem Linuxu funguje aj na jadrách GNU Hurd a FreeBSD a s nástrojom debootstrap budete mať problém nájsť zariadenie, na ktorom nemožno Debian spustiť.
Systém na sledovanie chýb
Systém na sledovanie chýb Debianu je verejne prístupný. Nepokúšame sa skrývať skutočnosť, že softvér nefunguje vždy tak, ako používatelia chcú. Vyzývame používateľov, aby posielali hlásenia o chybách a informujeme ich kedy a ako bola chyba uzatvorená. Tento systém dovoľuje Debianu reagovať na problémy rýchlo a čestne.

Ak zatiaľ nepoužívate Debian, možno oceníte nasledujúce výhody:

Stabilita
Existuje množstvo počítačov, ktoré bežia viac ako rok bez reštartu. Dokonca aj vtedy sú reštartované iba z dôvodu výpadku napájania alebo vylepšenia hardvéru. Porovnajte to s inými systémami, ktoré zlyhávajú niekoľkokrát denne.
Rýchly a šetrný k pamäti
Iné operačné systémy môžu byť rýchle v jednej alebo dvoch oblastiach, ale tým, že je Debian založený na GNU/Linuxe alebo GNU/kFreeBSD, je spoľahlivý a výkonný. Softvér pre Windows bežiaci na GNU/Linuxu pomocou emulátorov niekedy pracuje rýchlejšie ako v pôvodnom prostredí.
Ovládače väčšiny hardvéru napísali používatelia GNU/Linuxu alebo GNU/kFreeBSD, nie výrobca.
Hoci to môže znamenať zdržania pri zavedení podpory nového hardvéru a pre niektorý hardvér žiadnu podporu, umožňuje to podporu hardvéru dlho po tom, čo výrobca ukončil jeho produkciu alebo podnikanie. Skúsenosti ukazujú, že otvorené ovládače sú zvyčajne oveľa lepšie ako proprietárne.
Dobrá systémová bezpečnosť
Debian a komunita okolo slobodného softvéru sa vždy snažia o rýchle opravy bezpečnostných problémov a ich začlenenie do distribúcie. Zvyčajne sú opravené balíky nahrané za niekoľko dní. Dostupnosť zdrojového kódu umožňuje, aby bola bezpečnosť v Debiane hodnotená otvorene, čo bráni implementácii slabých bezpečnostných modelov. Tiež väčšina slobodných softvérových projektov používa systémy kontroly, ktoré bránia tomu, aby boli prípadné bezpečnostné problémy zavedené do základného systému.
Bezpečnostný softvér
Nie všetkým je známe, že všetko, čo je poslané cez sieť, je možné prečítať na každom stroji medzi vami a prijímateľom. Debian poskytuje balíky známeho softvéru GPG (a PGP), ktorý umožňuje posielať emaily medzi používateľmi zabezpečene. Naviac, ssh umožňuje bezpečné pripájanie k iným počítačom, ktoré majú ssh inštalované.

Samozrejme, Debian nie je perfektný. Existujú oblasti, ktoré sú častou príčinou sťažností:

„Nedostatok populárneho komerčného softvéru.“

Je pravda, že niektorý populárny softvér nie je pre Debian dostupný. Pre väčšinu z nich však existujú náhrady navrhnuté s cieľom napodobniť najlepšie vlastnosti proprietárnych programov s pridanou hodnotou, že sú slobodný softvér.

Nedostatok kancelárskych programov ako napríklad Word alebo Excel by už nemal byť problém, pretože Debian obsahuje tri kompletné sady slobodných kancelárskych balíkov, LibreOffice, Calligra a aplikácie GNOME office.

Dostupné sú aj rôzne proprietárne kancelárske balíky: Applixware (Anyware), Hancom Office, Axene a iné.

Pre záujemcov o databázy Debian ponúka dva populárne systémy riadenia bázy dát: MySQL a PostgreSQL. Dostupné pre GNU/Linux sú aj SAP DB, Informix, IBM DB2 a iné.

Začína vzrastať počet rôznych proprietárnych programov, pretože čoraz viac spoločností objavuje silu GNU/Linuxu alebo GNU/kFreeBSD a jeho rozsiahly nepokrytý trh s rapídne rastúcou základňou používateľov (Keďže GNU/Linux a GNU/kFreeBSD možno slobodne distribuovať, nemožno odhadnúť počet používateľov na základe počtu predajov. Najlepšie odhady sú, že GNU/Linux má 5 % trhu, čo znamená 15 miliónov používateľov na začiatku roku 2001).

„Debian je zložité nastaviť.“
Uvedomte si, že toto vraví o nastavení a nie inštalácii, keďže mnohí ľudia zistili, že počiatočná inštalácia Debianu je ľahšia ako pri Windows. Veľa hardvéru (napríklad tlačiarne) by však bolo možné nastaviť jednoduchšie. Tiež, niektorý softvér by mohol mať skripty, ktoré by používateľa previedli procesom nastavenia (aspoň tými najčastejšími). Na tejto oblasti sa stále pracuje.
„Nie všetok hardvér je podporovaný.“
Konkrétne veľmi nový, veľmi starý alebo naozaj zriedkavý hardvér. Taktiež hardvér, ktorý závisí na komplexných softvérových „ovládačoch“, ktoré výrobca dodáva iba pre Windows (napríklad softvérové modemy alebo niektoré zariadenia Wi-Fi v notebookoch). Napriek tomu je vo väčšine prípadov dostupný ekvivalentný hardvér, ktorý funguje v systéme Debian. Niektorý hardvér nie je podporovaný, pretože sa výrobca rozhodol neuverejniť špecifikáciu hardvéru. Toto je tiež oblasť na ktorej sa stále pracuje.

Ak vás vyššie spomenuté dôvody nepresvedčili používať Debian, zoberte do úvahy nasledovné: nízka cena (vlastne len na úrovni ceny za sieťové pripojenie), ľahká inštalácia a plná viacúlohovosť, čo môže ľahko zdvojnásobiť vašu produktivitu. Ako si môžete dovoliť neskúsiť ho?