Увага! Цей переклад дуже застарів, дивіться, будь ласка, оригінал.

Чому саме Debian?

Дякуємо, що ви розглядаєте можливість використання Debian на вашій машині. Якщо ви ще не зовсім впевнені щодо того, чому вам необхідно використовувати саме Debian, зважте на наступні речі:

Супроводом займаються користувачі.
Якщо потрібно щось виправити або вдосконалити, ми просто робимо це.
Просто нечувана підтримка
Відповідь на відісланого до списків розсилки листа надходить на протязі 15 хвилин, безкоштовно і від людей, які безпосередньо займались розробкою цих речей. Порівняйте це зі звичайною підтримкою по телефону: після тривалого очікування на телефоні та витрачених на це грошей ви отримуєте тільки когось, хто знає систему недостатньо добре, щоб повністю зрозуміти ваше запитання.
Ви не будете самотніми в вашому виборі
Різноманітні організації та окремі люди використовують Debian. На нашій сторінці Хто використовує Debian? ви можете ознайомитись з описами деяких вузькопрофільних сайтів, які використовують Debian та, для деяких з них, короткими поясненнями як вони це роблять і чому.
Найкраща в світі система керування пакунками.
Змучені тим, що застарілі файли з гілок старих версій програмного забезпечення вчиняють безлад на вашій системі? Або встановлюєте програму лише для того, щоб побачити, що вона руйнує вашу систему через конфлікти з іншими програмами? Dpkg — розроблена в рамках проекту Debian систем управління пакунками — дбайливо вирішить ці проблеми за вас.
Легке встановлення
Якщо ви вважаєте, що Debian важко встановлювати, значить ви ще не спробували останню версію Debian. Ми постійно вдосконалюємо процедуру встановлення. Ви можете встановити необхідні вам речі з CD, DOS, дискет або навіть через мережу.
Неймовірна кількість програмного забезпечення
Debian постачається з більш ніж 59000 різними пакунками. Кожен біт в них є вільним. Якщо ви маєте вла́сницьке програмне забезпечення, що працює під GNU/Linux, ви можете сміливо його використовувати; насправді, можливо в Debian вже є потрібна програма-встановлювач, що автоматично встановить та налаштує все за вас.
Чудова інтеграція пакунків
Debian вигідно вирізняється поміж інших дистрибутивів в плані інтегрованості пакунків в системі. Оскільки все програмне забезпечення зібране в пакунки єдиною групою, то ви не лише знайдете всі пакунки на одному сайті, але й можете бути впевнені, що ми вже опрацювали всі проблеми з плутаниною в залежностях. Хоча ми вважаємо, що deb-формат має деякі переваги над rpm-форматом, однак має місце інтеграція між пакунками, що робить систему Debian ще більш міцною.
Джерельні коди
Якщо ви є розробником програмного забезпечення, ви оціните той факт, що в базову систему включено сотні інструментів та мов для розробки плюс мільйони рядків джерельного коду. Все програмне забезпечення в головному (main) розділі відповідає Критеріям Debian щодо Вільного програмного забезпечення (DFSG). Це означає, що ви можете вільно використовувати цей код для навчання або включати його в нові вільні проекти. Також є безліч інструментів та коду, придатних до використання у власницьких проектах
Легкі оновлення
Завдячуючи нашій системі керування пакунками, оновлення до нової версії Debian — просто пісня. Виконуєте apt-get update ; apt-get dist-upgrade (або aptitude update; aptitude dist-upgrade в нових випусках) і ви за декілька хвилин можете оновитись з CD, або вказавши робочою точкою для apt одне з більш ніж 300 дзеркал Debian, здійснити оновлення через мережу.
Multiple architectures and kernels
Наразі Debian підтримує вражаюче число процесорних архітектур: alpha, amd64, armel, hppa, i386, ia64, mips, mipsel, powerpc, s390 та sparc. Також його можна запустити не лише з ядром Linux, але й GNU Hurd та FreeBSD. А якщо взяти до уваги, що існує такий інструмент як debootstrap, то ви навряд чи знайдете пристрій, на якому не можна запустити Debian.
Система відслідковування помилок
Система відслідковування помилок Debian є загальнодоступною. Ми не намагаємося приховати той факт, що програмне забезпечення не завжди працює так, як того хоче користувач. Користувачі можуть надсилати повідомлення про помилки та отримувати відповіді, коли і як помилка була виправлена. Ця система дозволяє розробникам Debian швидко і щиро відгукуватись на проблеми.

Якщо ви ще не є користувачем Debian, вам також можуть сподобатись такі переваги:

Стабільність
Існує багато прикладів, коли комп'ютери працювали більше року без перезавантаження. Але й у цих випадках вони перезавантажувались через проблеми з електроенергією або при оновленні апаратного забезпечення. Порівняйте це з іншими системами, що зазнають краху по декілька разів на день.
Швидкий та легкий для пам'яті
Інші операційні системи можуть бути швидкими в одній чи двох областях, але базуючись на GNU/Linux, Debian має всі його переваги. Програмне забезпечення для Windows, запущене в GNU/Linux під емулятором в деяких випадках працює швидше ніж в природному для себе середовищі.
Драйвери для більшості апаратних засобів написані користувачами GNU/Linux, а не виробниками пристроїв.
З одного боку це може призвести до затримок з підтримкою нових пристрої та відсутності підтримки для деяких з них, але з іншого дозволяє підтримувати апаратні засоби, якими з певних причин більше не займається сам виробник (припинив виробництво або вибув з бізнесу). Досвід показує, що драйвери з відкритим кодом зазвичай працюють краще за їх власницькі аналоги.
Гарна безпека системи
Debian та спільнота вільного програмного забезпечення дуже відповідально ставиться до того, щоб виправлення проблем з безпекою включались в дистрибутив якомога швидше. Зазвичай, оновлені пакунки з'являються на протязі декількох днів. Доступність джерельних кодів дозволяє оцінити безпеку в Debian у відкритий спосіб, що уберігає від впровадження недосконалих моделей безпеки. Крім того, більшість проектів по розробці вільного програмного забезпечення мають „систему взаємоперевірки“ (peer-review), що дозволяє на ранніх стадіях запобігти впровадженню потенційних проблем безпеки у важливі системи.
Програми для захисту інформації
Багато людей не знають про те, що будь-яку інформацію, котра відсилається адресату через мережу можна прочитати на проміжній машині. В Debian включено славетні пакунки з GPG- (та PGP) програмним забезпеченням, що забезпечує конфіденційність при спілкуванні користувачів електронною поштою. На додаток до цього, якщо ви встановите ssh, то він допоможе вам у створенні захищених з'єднань з іншими комп'ютерами.

Звичайно, Debian не є бездоганним. Є три області, щодо яких надходять скарги:

Недостатня кількість популярного комерційного ПЗ

Дійсно, це правда, що деяке популярне програмне забезпечення не працює під Debian. Натомість, існують програми, які не лише здатні замінити власницьке програмне забезпечення, відтворюючи його кращі сторони і можливості, але й на додаток до цього є вільними.

Відсутність таких офісних програм як Word чи Excel більше не є проблемою, адже Debian включає в себе три офісні набори, що цілковито складаються з вільного програмного забезпечення: OpenOffice, KOffice та GNOME Office.

Також доступні деякі власницькі офісні набори: Applixware (Anyware), Hancom Office, Axene, тощо.

Для тих, хто зацікавлений в базах даних, Debian пропонує два популярних набори програм: MySQL та PostgreSQL. SAP DB, Informix, IBM DB2 та деякі інші також є доступними для GNU/Linux.

Різноманітне власницьке програмне забезпечення з'являється у все більшій кількості по мірі того, як все більше компаній усвідомлюють силу GNU/Linux і його, в більшості своїй незаповненого, ринку з постійно зростаючою аудиторією (Оскільки GNU/Linux розповсюджується вільно, для оцінки його популярності неможливо скористатись даними про його продаж. Згідно з найоптимістичнішими оцінками, GNU/Linux на початку 2001 року займав 5% ринку і нараховував 15 мільйонів користувачів).

Debian важко налаштовувати.
Зауважте, що мається на увазі саме налаштування, а не встановлення; деякі люди знаходять початковий процес встановлення Debian навіть легшим, ніж у Windows. Більшість апаратних засобів (наприклад, друкарки) також налаштовувати доволі просто. Звісно, деяке програмне забезпечення могло б мати скрипт, який допомагав би користувачам з налаштуванням (як мінімум, в найбільш важливих випадках). Ми працюємо над цим.
Не все апаратне забезпечення підтримується“
Це справедливо для дуже нових, дуже старих чи дуже рідкісних апаратних засобів. Також, для апаратного забезпечення, що залежить від складних комплексних драйверів, які випускаються розробником лише під платформу Windows (наприклад, програмні модеми або wifi-пристрої для лептопів). Однак, в більшості випадків, існують аналоги таких пристроїв, що можуть працювати з Debian. Деяке засоби не підтримуються, бо розробник не бажає зробити доступними апаратні специфікації. В цьому напрямку роботи також ведуться.

Якщо викладених вище міркувань не досить, щоб переконати вас використовувати Debian, зважте й на таке: низька вартість (фактично така ж, як вартість мережевого з'єднання), легке встановлення та справжня багатозадачність, що легко може подвоїти вашу продуктивність. Ви все ще не можете дозволити собі спробувати це?