Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Dystrybucje oparte na Debianie

Istnieje wiele dystrybucji opartych na Debianie. Niektórzy użytkownicy mogą być nimi zainteresowanie jako dodatkiem do oficjalnych wydań Debiana z wielu powodów (lepsze wsparcie językowe, wsparcie dla specyficznego sprzętu, uproszczona instalacja itp.).

Debian wita i zachęca organizacje chcące rozwijać nowe dystrybucje oparte na Debianie. Jednakże w duchu umowy społecznej Debiana, zwracamy się do nich o wnoszenie własnej pracy do głównej dystrybucji, aby ostatecznie wszyscy mogli czerpać korzyści z ich udoskonaleń.

Następujące dystrybucje są oparte na Debianie (w kolejności alfabetycznej, nie chronologicznej). Ta lista nie jest kompletna i może być nieaktualna. Aby poprawić istniejące dane, dodać nowe opisy albo nową dystrybucję prosimy o kontakt.

Uwaga: więcej informacji o tych dystrybucjach, tj. daty wydania, informacje i opinie można znaleźć na stronie http://www.distrowatch.com/.

Poniżej znajduje się lista dystrybucji opartych na Debianie, które nie są już rozwijane lub obecnie są niedostępne:

64studio

64 Studio to dystrybucja GNU/Linux dostosowana do tworzenia treści cyfrowych, zawierająca narzędzia do pracy z plikami audio, wideo, grafiką oraz programy do publikacji.

Adamantix

Projekt Adamantix ma za zadanie stworzenie bardzo bezpiecznej i jednocześnie użytecznej dystrybucji Linuksa. W tym celu projekt używa dostępnych dla Linuksa rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa (jak poprawki do jądra oraz kompilatorów, programy i technologie związane z bezpieczeństwem) i scala je razem w bardzo bezpieczną platformę Linux.

APLINUX

APLINUX jest dystrybucją opartą na Debian GNU/Linux stworzoną do obsługi serwerów www, serwerów DNS i serwerów pocztowych. Głównym celem jest zautomatyzowanie zadań związanych z instalacją i konfiguracją systemu, aby uzyskać maksymalną wiarygodność, stabilność oraz bezpieczeństwo.

Astra-Linux

Astra-Linux jest pierwszą w Rosji oficjalną bezpieczną dystrybucją pochodzącą od Debiana. Obsługuje platformę x86-64 (amd64). Zawiera dużo wolnych komponentów (free software components) i dodatkowo oprogramowanie, które zostało dołączone przez deweloperów Astra Linux.

Canaima

Canaima jest wenezuelską dystrybucją opartą na Debian GNU/Linux przeznaczoną na stacje robocze. Korzysta z niej duża społeczność w Wenezueli i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Dodatkowo jest to oficjalny system operacyjny NPA oraz wspiera projekty narodowe, takie jak Canaima Educativo (Educational Canaima) przeznaczone dla dzieci.

Więcej informacji ...

Collax

Collax (poprzednio BenHur) to urządzenie serwerowe oparte na Debianie. Zawiera firewall, serwer pocztowy z programem antywirusowym, serwer faksowy, bramę VPN, serwer SMS, web proxy oraz obsługuje zdalny dostęp (RADIUS).

Corel Linux

Corel rozwijał dystrybucję opartą na Debianie z dołączonym do niej WordPerfect'em i innym własnym oprogramowaniem. Corel wybrał Debiana, ponieważ ...oferuje doskonałe przystosowanie do obecnej bazy klientów firmy oraz misji Linuksa. Debian posiada solidny statut, silną światową bazę deweloperów i sumienny okres testów., jak zostało opisane w ich FAQ (już niedostępnym). Corel Linux został wydany w listopadzie 1999 roku po kilku publicznych wersjach beta. Wywołało to dyskusje co do faktu, iż Corel obrał KDE na jego interfejs graficzny, podczas gdy sprawy dotyczące licencji KDE nie zostały jeszcze rozstrzygnięte wewnątrz Debiana. Od roku 1999 do końca 2000 roku opublikowano trzy różne edycje Corel Linuksa. Jednakże, w 2001 roku Corel ogłosił, iż zamierza odwrócić się od dystrybucji Linuksa.

Corel Linux dostępny był na http://linux.corel.com/. Użytkownicy chcący przemigrować do nowszych wydań Debiana mogą użyć jako wskazówki Corel to Debian micro-howto opublikowanej na listach dyskusyjnych wsparcia Debiana.

Jednak, licencja Corel Linuksa została następnie wydana nowej firmie zwanej Xandros Corporation http://www.xandros.net/ (zobacz ogłoszenie prasowe), która zatrudnia część deweloperów i architektów oryginalnego Corel Linuksa. Przeczytaj więcej o xandrosie.

Cumulus Linux

Cumulus Linux jest systemem operacyjnym opartym na Debianiem, który działa na przełącznikach sieciowych różnych producentów. Wygląda i działa jak serwer Debian z 64+ 10Gigabit/sec kartami sieciowymi, ale w tle przekazywanie pakietów odbywa się za pośrednictwem specjalizowanego układu ASIC. Pozwala to na obsługę sieci przy użyciu zautomatyzowanych, znanych interfejsów Linuksa zamiast używania własnościowych narzędzi.

Więcej informacji ...

Damn Small Linux

Damn Small Linux to dystrybucja live CD licząca 50M oparta na Knoppix przeznaczona do uruchomienia na słabszym sprzęcie.

Debian JP

Debian JP to ochotniczy projekt, którego celem jest stworzenie bazującej na Debianie dystrybucji skierowanej do japońskich użytkowników. Ulepszenia zawierają internacjonalizację dystrybucji Debiana, a wszystkie zmiany zostają włączone do głównego projektu. Projekt Debian JP rozpoczął rozpowszechnianie zestawu pakietów dla dystrybucji Hamm, a obecnie dostarcza dystrybucje na płytach CD bazujące na oficjalnych wydaniach.

Debiana JP można pobraż z jego stron (głównie w języku japońskim).

Demolinux

Demolinux jest dystrybucją umożliwiającą użytkownikowi pracę na Linuksie bez instalacji, dzielenia dysku na partycje i innych związanych z tym czynności, ponieważ działa ze startowej płyty CD-ROM. Demolinux zawiera środowiska GNOME, KDE, Enlightenment, StarOffice, wiele gier, narzędzi deweloperskich i wiele innego rodzaju oprogramowania. Jest to prawdopodobnie najlepsza dystrybucja jeśli chcesz wypróbować Linuksa, zobaczyć jak działa i co może Ci zaoferować.

Od wersji 2.0 Demolinux bazuje na Debianie (Wersja 3.0 także jest oparta na Debianie).

DemoLinux jest dostępny na http://www.demolinux.org/. Obrazy płyt CD są dostępne na stronie http://www.demolinux.org/DOWNLOAD/, ale zalecamy skorzystanie z serwerów lustrzanych.

DoudouLinux

DoudouLinux został stworzony dla dzieci, aby uczynić używanie komputera tak prostym i przyjemnym jak to tylko jest możliwe. DoudouLinux zawiera dziesiątki aplikacji odpowiednich dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat i dostarcza środowiska równie łatwego do używania jak konsola do gier. Dzieci mogą się uczyć, odkrywać i bawić się bez ciągłego nadzoru taty i mamy!

DoudouLinux jest dostępny pod adresem http://www.doudoulinux.org/.

ESware Linux

ESware Linux 365 jest hiszpańską komercyjną dystrybucją, która pojawiła się w 2001 roku (poprzednie wersje wywodziły się z innych dystrybucji GNU/Linuksa, nie Debiana), obejmuje siedem płyt CD (zawiera StarOffice i inne nie-wolne narzędzia) oraz jedną płytę CD z kodem źródłowym i czterema podręcznikami w języku hiszpańskim. Instalacja (instalacja w trybie graficznym, tekstowym i zdalna instalacja z sieci) przeprowadzana jest w języku hiszpańskim i zapewnia automatyczne wykrywanie sprzętu.

Finnix

Finnix jest startową płytą CD (Live-CD) przeznaczoną dla administratorów, przy pomocy której można montować i manipulować dyskami twardymi i partycjami, monitorować sieć, odtwarzać boot sektory, instalować inne systemy operacyjne i dużo więcej. Pomimo tylu funkcji, Finnix jest mały; obecnie cała dystrybucja zajmuje ponad 300 MiB.

Więcej informacji...

Gibraltar

Założeniem projektu Gibraltar jest stworzenie dystrybucji zawierającej router i zaporę uruchamianej bezpośrednio z płyty CD-ROM (jednak, może on zostać także zainstalowany na dysku twardym). Istnieje wersja komercyjna (z prawnie zastrzeżonym interfejsem sieciowym) oraz wersja wolna. Więcej informacji dostępne jest na http://www.gibraltar.at/.

grml

grml to startowa płyta CD (Live-CD) początkowo oparta na dystrybucji Knoppix a teraz na Debianie. grml zawiera zestaw oprogramowania GNU/Linux przydatny dla administratorów i użytkowników narzędzi konsolowych. grml obsługuje automatyczne wykrywanie sprzętu. Tej dystrybucji można użyć np. jako systemu ratunkowego, do analizy systemu/sieci lub jako normalnego środowiska pracy. Nie wymaga instalacji czegokolwiek na twardym dysku a nawet nie potrzebuje twardego dysku do pracy. Dzięki dekompresji przeprowadzonej podczas startu system zawiera około 2.1GB oprogramowania i dokumentacji na CD. Ponieważ grml zawiera wolne oprogramowanie nie wymaga ponoszenia żadnych opłat.

Więcej informacji...

Impi Linux

Impi Linux do południowoafrykańska dystrybucja oparta na Debianie (i Knoppiksie). Została stworzona z najlepszego oprogramowania dostępnego w świecie open source aby dostarczyć użytkownikom w Południowej Afryce stabilnego, wolnego od wirusów i opłacalnego biznesowo systemu operacyjnego. Celem dystrybucji jest dostarczenie systemu biurowego. Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://www.impi.org.za/

Linex

Linex jest dystrybucją opartą na Debianie rozwijaną przez regionalne władze Extremadury (Hiszpania). Głównym celem jest migracja wszystkich systemów komputerowych, począwszy od urzędów, przez zastosowania biznesowe, po szkoły, na Linuksa. Zobacz oficjalną wiadomość prasową (także dostępna w wersji angielskiej).

Linex wzbudził zainteresowanie nie tylko gazet spoza Hiszpanii, jak Washington Post, ale nawet i Parlamentu Europejskiego, gdzie został zaprezentowany przy kilku okazjach, ostatnią było roczne spotkanie Komitetu Regionów Europejskich (wiadomość pojawiła się w lutym 2003 roku ( tutaj lub tutaj, tylko w języku hiszpańskim).

Więcej informacji dotyczącej Lineksa dostępne jest na http://www.linex.org/ (tylko wersja hiszpańska). Lineksa można także ściągnąć z http://www.linex.org/sources/linex/debian/pool/ lub dzięki apt dodając następującą linię do pliku sources.list:

deb http://www.linex.org/sources/linex/debian woody linex gnome2

Więcej informacji...

Linuxin

Linuxin jest dystrybucją opartą na Debian GNU/Linux 3.0 (woody), skierowaną do hiszpańskich użytkowników, posiadającą uproszczoną instalację z automatycznym wykrywaniem sprzętu i niewielkim wyborem pakietów, odpowiednią dla mniej doświadczonych użytkowników. Wszystkie zmiany są rozpowszechniane na licencji GPL, a część udoskonaleń będzie prawdopodobnie wcielona do głównego projektu Debiana.

Obrazy płyt CD zawierają także system plików, dzięki czemu można ich użyć jako płyt demonstracyjnych (jak Demolinux). Jednak ze względu na ograniczenia tworzonego w pamięci RAM dysku, niektóre programy mogą nie działać.

Obrazy płyt CD można ściągnąć z głównej strony (cała zawartość jest w języku hiszpańskim) http://linuxin.paislinux.net/ lub z http://jucar.aig.uc3m.es/linuxin/ (prawdopodobnie wyższa przepustowość).

LMDE

Linux Mint jest dystrybucją GNU/Linux. Linux Mint Debian Edition (LMDE) jest oparty na wersji Debian Testing i dostępny zarówno w wersji 32 i 64 bitowej jako live DVD ze środowiskiem Gnome i Xfce.

Więcej informacji...

Morphix

Morphix, http://www.morphix.org/, jest zaprojektowany jako modularna struktura do łatwego tworzenia i dostosowywania tak zwanych livecd z wieloma różnymi modułami do różnych zastosowań. Bazujący na Debianie i KNOPPIKSIE kładzie nacisk na łatwość użytkowania, instalacji oraz dzięki Debianowi i apt, łatwość aktualizacji. Jest to mieszanka, użyteczności zwykłego livecd i niezawodnego sposobu na zainstalowanie Debiana na dysku twardym. Zawiera pewne niewolne sterowniki (sterownik nvidia), które mogą być wybrane podczas uruchamiania, ale mogą być również wyłączone dla pełnej zgodności z Debianem.

Poza dostosowanym wolnym instalatorem, ludzie z Morphiksa aktywnie wspierają tworzenie wielu dodatkowych narzędzi i aplikacji by zwiększać użyteczność dla nowych użytkowników. Te narzędzia są dostępne na licencji GPL.

Ordissimo

Celem Ordissimo jest łatwość w obsłudze (zwłaszcza dla początkujących), jest dostarczany jako preinstalowany system na laptopach i tabletach.

Więcej informacji...

Parsix GNU/Linux

Parsix to płyta live DVD oraz płyta instalacyjna oparta na Debianie. Celem jest dostarczenie gotowego do użycia, łatwego do instalacji, zoptymalizowanego dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów systemu operacyjnego opartego na gałęzi testowej Debiana z aktualną stabilną wersją środowiska graficznego GNOME.

Więcej informacji...

RAYS LX

RAYS LX to dystrybucja oparta na Debianie Sarge i Sid stworzona na potrzeby chińskiego handlu. Zawiera instalator graficzny (oparty na nowym instalatorze debiana), narzędzia graficzne do konfiguracji, uproszczony wybór najlepszych aplikacji na stacje robocze i popularne chińskie metody wprowadzania, wszystko zaprojektowane w celu poprawy jakości korzystania z systemu. Obecnie dystrybucja jest rozwijana przez społeczność, która korzysta ze strony OpenRAYS.

Stonegate

Stonegate jest wysoce dyspozycyjną zaporą ogniową z wirtualną siecią prywatną oraz obsługą balansowania obciążenia. Funkcje te są o zamkniętych źródłach (prawnie zastrzeżone), ale podstawą systemu operacyjnego jest (mimo, iż nie jest to szeroko znane publicznie) Debian GNU/Linux.

Storm Linux

Storm był dystrybucją bazującą na Debian GNU/Linux, która pojawiła się w 1999 roku (pierwsza wersja alfa została wydana w lipcu). Jednak producent, Stormix Technologies, w roku 2001 złożył wniosek o bankructwo (więcej informacji na ten temat: Newsforge). Storm Linux otrzymał kilka pozytywnych recenzji, ale dystrybucja nie jest obecnie dostępna.

Storm był osiągalny na stronie firmy Stormix Technologies, http://www.stormix.com/ (obecnie niedostępna).

Ubuntu

Ubuntu to dystrybucja Linuksa która powstała z rozmachem Debiana, do której pojawiają się regularne wydania (co sześć miesięcy). Skupia się na użytkowniku oraz użyteczności (powinna po prostu działać, TM) a poprawki bezpieczeństwa pojawiają się przez dziewięć miesięcy od wydania. Ubuntu zawiera aktualne wersje Unity i KDE oraz zestaw oprogramowania na serwery i stacje robocze aby dostarczyć prosty w obsłudze system na jednej płycie instalacyjnej.

Ubuntu jest sponsorowane przez Canonical Ltd.

Więcej informacji...

Univention Corporate Server

UCS to znormalizowane i proste w obsłudze rozwiązanie zawierające oprócz systemu operacyjnego opartego na Debianie rozszerzony system zarządzania. Dzięki temu oraz dzięki systemowi zarządzania infrastrukturą UCS zapewnia, oprócz standardowych usług, także narzędzia do zarządzania mniejszymi i większymi środowiskami IT. Wpasowuje się doskonale w istniejące systemy i można go rozszerzyć o wiele certyfikowanych aplikacji od różnych producentów (do pracy grupowej, kopii zapasowej, faksowania, monitorowania sieci, wirtualizacji itp.).

Wersja testowa dostępna jest na stronie domowej projektu.

Więcej informacji...

Xandros

Xandros Desktop jest kolejną dystrybucją dla komputerów stacjonarnych opartą na Debianie. Powstała ona po Corel Linuksie.

Recenzje na temat Xandrosa 1.0 dostępne są na ExtremeTech, DistroWatch, oraz OSnews (recenzja wersji beta).