2.6. Hardware pro připojení k síti

Libovolná síťová karta (NIC) podporovaná linuxovým jádrem by měla být podporována i instalačním systémem. Ovladače dostupné jak moduly jádra by se měly zavádět automaticky.

Na architektuře ARM je podporována většina integrovaných ethernetových zařízení a dostupné jsou i moduly pro přídavná PCI a USB zařízení. Významnou výjimkou je platforma IPX4xx (obsahující zařízení jako Linksys NSLU2), která pro fungování zabudovaného ethernetového rozhraní potřebuje proprietární mikrokód. Neoficiální obrazy pro Linksys NSLU2 s integrovaným proprietárním mikrokódem můžete získat na stránce Slug-Firmware.

2.6.1. Ovladače vyžadující firmware

Instalační systém zatím nepodporuje používání firmware. To znamená, že síťové karty používající ovladač, který vyžaduje nahrání firmwaru, nejsou podporovány.

Jestliže pro instalaci nemůžete použít jinou síťovou kartu, můžete pro instalaci Debian GNU/Linuxu použít obraz velkého CD nebo DVD. Při instalaci zvolte možnost, že nechcete nastavit síť a že chcete použít pouze balíky, které jsou dostupné na CD/DVD. Po instalaci (po restartu do nového systému) pak můžete nainstalovat příslušný ovladač a firmware a nastavit síť ručně. Může se stát, že firmware bude zabalený v jiném balíku než ovladač, nebo že nebude dostupný v „hlavní“ sekci archivu Debianu.

Pokud je podporovaný samotný ovladač, je zde šance, že budete moci síťovou kartu používat i během instalace. Musíte však z nějakého média ručně nakopírovat firmware do adresáře /usr/lib/hotplug/firmware. Firmware byste pak měli před dokončením instalace nakopírovat i do nově nainstalovaného systému.