2.6. Hardware pro připojení k síti

Libovolná síťová karta (NIC) podporovaná linuxovým jádrem by měla být podporována i instalačním systémem. Ovladače dostupné jak moduly jádra by se měly zavádět automaticky.

To zahrnuje mnoho obecných PCI karet (na systémech s podporou PCI), ale i následující karty od Sunu:

2.6.1. Ovladače vyžadující firmware

Instalační systém zatím nepodporuje používání firmware. To znamená, že síťové karty používající ovladač, který vyžaduje nahrání firmwaru, nejsou podporovány.

Jestliže pro instalaci nemůžete použít jinou síťovou kartu, můžete pro instalaci Debian GNU/Linuxu použít obraz velkého CD nebo DVD. Při instalaci zvolte možnost, že nechcete nastavit síť a že chcete použít pouze balíky, které jsou dostupné na CD/DVD. Po instalaci (po restartu do nového systému) pak můžete nainstalovat příslušný ovladač a firmware a nastavit síť ručně. Může se stát, že firmware bude zabalený v jiném balíku než ovladač, nebo že nebude dostupný v „hlavní“ sekci archivu Debianu.

Pokud je podporovaný samotný ovladač, je zde šance, že budete moci síťovou kartu používat i během instalace. Musíte však z nějakého média ručně nakopírovat firmware do adresáře /usr/lib/hotplug/firmware. Firmware byste pak měli před dokončením instalace nakopírovat i do nově nainstalovaného systému.

2.6.2. Známé problémy na SPARC

U konkrétních síťových karet bylo hlášeno několik problémů, které je vhodné zde zmínit.

2.6.2.1. Konflikt mezi ovladači tulip a dfme

Existuje několik síťových PCI karet, které se identifikují stejně, ale jsou jsou podporovány různými ovladači. Některé karty pracují s ovladačem tulip, jiné s ovladačem dfme. Protože se karty identifikují stejně, jádro mezi nimi nemůže rozlišit a neví, který ovladač má nahrát. Pokud to bude zrovna ten špatný, karta může fungovat špatně, nebo dokonce nemusí fungovat vůbec.

Jedná se o běžný problém na systémech Netra s kartami Davicom (kompatibilní s DEC-Tulip). V tomto případě je nejspíš ten správný ovladač tulip. Řešením je se během instalace přepnout do shellu, odebrat chybný modul (nebo moduly, pokud jich je nahráno víc) příkazem modprobe -r modul a následně zavést správný modul příkazem modprobe module.

2.6.2.2. Sun B100 blade

Síťový ovladač cassini nefunguje na systémech Sun B100 blade.