Kapitola 3. Inštalačný systém

Obsah

3.1. Čo je nové v inštalačnom systéme?
3.1.1. Hlavné zmeny
3.1.2. Automatizovaná inštalácia

Inštalátor Debianu (Debian Installer) je oficiálny inštalačný systém Debianu. Ponúka rôzne spôsoby inštalácie. Metódy inštalácie dostupné pre váš systém závisia na architektúre, ktorú používate.

Obrazy inštalátora pre jessie nájdete spolu s Inštalačnou príručkou na webe Debianu.

Inštalačná príručka sa tiež nachádza na prvom CD/DVD oficiálnej sady CD/DVD Debianu na adrese:

/doc/install/manual/jazyk/index.html

Tiež si môžete pozrieť zoznam známych problémov s debian-installer - errata.

3.1. Čo je nové v inštalačnom systéme?

Inštalátor Debianu prešiel množstvom vývoja od svojho prvého oficiálneho vydania v Debian 7, čo prinieslo zlepšenú podporu hardvéru aj niektoré vzrušujúce nové vlastnosti.

V týchto Poznámkach k vydaniu uvedieme iba hlavné zmeny inštalátora. Ak vás zaujíma podrobný prehľad zmien od wheezy, pozrite si prosím oznámenia o vydaní jessie beta a RC dostupné z histórie noviniek Inštalátora Debianu.

3.1.1. Hlavné zmeny

Odstránené porty

Podpora architektúr „ia64“ a „sparc“ bola odstránená z inštalátora, pretože boli odstránené z archívu.

Nové porty

Do inštalátora bola pridaná podpora architektúr „arm64“ a „ppc64el“.

Nový predvolený init systém

Inštalačný systém teraz nainštaluje systemd ako predvolený init systém:

Výber pracovného prostredia

Pracovné prostredie je teraz možné zvoliť pomocou tasksel počas inštalácie. Všimnite si, že síce je možné zvoliť niekoľko pracovných prostredí naraz, ale niektoré kombinácie pracovných prostredí nemožno nainštalovať naraz.

Nahradenie „--“ v parametroch zavádzača systému za „---“

Kvôli zmene na strane linuxového jadra sa teraz na oddelenie parametrov jadra od parametrov používateľského priestoru teraz používa oddeľovač „---“ namiesto historického „--“.

Nové jazyky

Vďaka obrovskej snahe prekladateľov je možné Debian nainštalovať v 75 jazykoch vrátane slovenčiny. To je ešte viac jazykov ako v wheezy. Väčšina jazykov je dostupná ako v textovom inštalátore, tak aj v jeho grafickom rozhraní, ale niektoré sú dostupné iba v grafickom rozhraní.

Jazyky pridané v tomto vydaní:

  • Tadžičtina boli pridané do grafického a textového inštalátora.

Jazyky, ktoré je možné vybrať iba pomocou grafického inštalátora, pretože ich znakové sady nie je možné vykresliť v negrafickom prostredí, sú: amharčina, bengálčina, dzongkä, gudžarátčina, hindčina, gruzínčina, kannadčina, khmérčina, malajálamčina, maráthčina, nepálčina, pandžábčina, tamilčina, telugčina, tibetčina a ujgurčina.

Zavádzanie prostredníctvom UEFI

Inštalátor Jessie vylepšuje podporu množstva firmvéru UEFI a tiež podporuje inštaláciu 32-bitového firmvéru UEFI s 64-bitovým jadrom.

Prosím, pamätajte, že toto nezahŕňa podporu UEFI Secure Boot.

3.1.2. Automatizovaná inštalácia

Niektoré zmeny spomenuté v predošlej sekcii tiež majú vplyv na podporu automatickej inštalácie na základe vopred zostavených konfiguračných súborov. To znamená, že ak máte existujúce vopred zostavené konfiguračné súbory, ktoré fungovali v inštalátore wheezy, nemôžete očakávať, že budú bezo zmien fungovať v novom inštalátore.

Inštalačná príručka obsahuje samostatnú aktualizovanú prílohu s rozsiahlou dokumentáciou týkajúcu sa vopred zostavenej konfigurácie.