Rozdział 3. System instalacyjny

Spis treści

3.1. Co nowego w systemie instalacyjnym?
3.1.1. Główne zmiany
3.1.2. Instalacja automatyczna

Instalator Debiana (Debian Installer) jest oficjalnym systemem instalacji w przypadku Debiana. Oferuje on wiele metod instalacji. To, które z nich są dostępne, zależy od używanej architektury.

Obrazy instalatora wydania jessie są dostępne razem z przewodnikiem po instalacji na stronach Debiana.

Przewodnik po instalacji jest również dołączony do pierwszego CD/DVD oficjalnego zestawu CD/DVD Debiana w:

/doc/install/manual/język/index.html

Można również zapoznać się z erratą programu debian-installer, aby poznać listę znanych błędów.

3.1. Co nowego w systemie instalacyjnym?

W instalator Debiana włożono wiele pracy od jego ostatniego oficjalnego wydania wraz z dystrybucją Debian 7 dzięki czemu zwiększyła się obsługa sprzętu oraz dodano wiele nowych, interesujących funkcji.

W niniejszych uwagach do wydania zamieszczamy jedynie główne zmiany w instalatorze. Szczegółowy przegląd zmian od chwili wydania wheezy znajduje w ogłoszeniach wydań beta i RC dystrybucji jessie, w archiwalnych wiadomościach instalatora Debiana.

3.1.1. Główne zmiany

Usunięte porty

Porzucono obsługę architektur "ia64" i "sparc" z instalatora, ponieważ usunięto je z archiwum.

Nowe porty

Instalator obsługuje teraz architektury "arm64" i "ppc64el".

Nowy domyślny system init

Instalator instaluje obecnie systemd jako nowy domyślny system init.

Wybór środowiska

Środowiska graficzne można wybrać podczas instalacji za pomocą tasksela. Proszę zauważyć, że choć można wybrać wiele środowisk graficznych naraz, to niektóre kombinacje mogą nie dać zainstalować się jednocześnie.

Zastąpienie "--" przez "---" w parametrach rozruchowych

Z powodu zmian po stronie jądra Linux, do oddzielania parametrów jądra od parametrów przestrzeni użytkownika obecnie używany jest separator "---" zamiast starego "--".

Nowe języki

Dzięki staraniom tłumaczy, Debian może być teraz zainstalowany w 75 językach, w tym w języku polskim. Jest to o jeden więcej, niż w wydaniu wheezy. Większość języków jest dostępnych zarówno w interfejsie tekstowych jak i graficznych, jednak kilka wymaga skorzystania z interfejsu graficznego.

W niniejszym wydaniu dodano następujące języki:

  • Do instalatora graficznego i tekstowego dodano język tadżycki.

Następujące języki mogą być wybrane wyłącznie w instalatorze graficznym, ponieważ ich znaki nie mogą być wyświetlone w interfejsie tekstowym: amharski, bengalski, dzongkha, gujarati, hindi, gruziński, kannada, khmerski, malajski, marathi, nepalski, pendżabski, tamilski, telugu, tybetański i ujgurski.

Rozruch z UEFI

W instalatorze wydania Jessie wiele UEFI zyskało poprawioną obsługę, podobnie jak możliwa jest instalacja na 32-bitowym oprogramowaniu UEFI 64-bitowego jądra.

Bezpieczny rozruch UEFI (UEFI Secure Boot) nie jest obsługiwany.

3.1.2. Instalacja automatyczna

Część zmian opisanych w poprzednim rozdziale implikuje również zmiany w obsłudze automatycznych instalacji, za pomocą wstępnie skonfigurowanych plików. Oznacza to, że jeśli posiada się wstępnie skonfigurowane pliki działające z wydaniem wheezy instalatora, nie należy oczekiwać, że będą również działać z nowym instalatorem bez potrzeby modyfikacji.

Przewodnik po instalacji zawiera zaktualizowany dodatek opisujący szczegółowo używanie wstępnej konfiguracji.