Skyrius 2. Kas yra naujo laidoje Debian GNU/Linux 5.0

Turinys

2.1. Kas naujo distributyve?
2.1.1. Paketų tvarkymas
2.1.2. proposed-updates skyrius
2.2. Sistemos patobulinimai
2.3. Pagrindiniai su branduoliu susiję pakeitimai
2.3.1. Pasikeitimai branduolio paketuose.
2.4. Emdebian 1.0 (paremtas Debian GNU/Linux lenny 5.0)
2.5. Internetinių nešiojamųjų kompiuterių palaikymas
2.6. Java jau Debian'e

Šia tema daugiau informacijos yra Wiki puslapyje.

Ši laida papildyta oficialiu architektūros ARM EABI (armel) palaikymu.

Žemiau pateiktos Debian GNU/Linux lenny oficialiai palaikomos architektūros:

Daugiau paskaityti apie perkėlimo į kitas architektūras būseną ir perkėlimo į konkrečias architektūras (port-specific) informacijos rasite Debian'o perkėlimų tinklapio puslapiuose.

2.1. Kas naujo distributyve?

Ši nauja Debian'o laida vėl išleista su daug daugiau programinės įrangos nei jos pirmtakas etch; distributyvas apima 7700 naujų paketų, iš viso 23200 paketai. Didžioji dalis programinės įrangos distributyve buvo atnaujinta: 13400 programinės įrangos paketai (tai yra 72 % visų paketų etch). Taip pat, žymus kiekis (virš 3100, 17% paketų iš etch) dėl įvairių priežasčių buvo pašalintas iš distributyvo. Tokie paketai nebus atnaujinti ir paketų tvarkymo programos pažymės juos kaip „atgyvenusius“ (obsolete) distributyvo atnaujinimo metu.

Šioje Debian GNU/Linux laidoje X.Org atnaujinta nuo 7.1 iki 7.3 versijos.

Debian GNU/Linux ir toliau tiekiamas su keletu darbastalio aplinkų ir jų programomis. Dabar tarp jų yra darbastalio aplinkos GNOME 2.22[1], KDE 3.5.10, Xfce 4.4.2, ir LXDE 0.3.2.1+svn20080509. Produktyvumo programos atnaujintos taip pat, tame tarpe OpenOffice.org 2.4.1 ir KOffice 1.6.3 taip pat ir GNUcash 2.2.6, GNUmeric 1.8.3 ir Abiword 2.6.4.

Atnaujintos ir kitos darbastalio programos: Evolution 2.22.3 ir Pidgin 2.4.3 (buvęs Gaim). Mozilla rinkinys taip pat atnaujintas: iceweasel (versija 3.0.6) t.y. Firefox tinklo naršyklė be nuosavybinio prekės ženklo ir icedove (versija 2.0.0.19), t.y. Thunderbird pašto klientas be be nuosavybinio prekės ženklo.

Tarp daugelio kitų, ši laida taip pat apima žemiau pateikiamus programinės įrangos atnaujinimus:

PaketasVersiija 4.0 (etch)Versija 5.0 (lenny)
Apache2.2.32.2.9
BIND DNS serveris9.3.49.5.0
Cherokee web serveris0.5.50.7.2
Courier MTA0.53.30.60.0
Dia0.95.00.96.1
Ekiga VoIP klientas2.0.32.0.12
Exim numatytasis e-pašto serveris4.634.69
GNU Compiler Collection, numatytasis kompiliatorius4.1.14.3.2
GIMP2.2.132.4.7
GNU C biblioteka2.3.62.7
lighttpd1.4.131.4.19
maradns1.2.12.041.3.07.09
MySQL5.0.325.0.51a
OpenLDAP2.3.302.4.11
OpenSSHOpenSSH5.1p1
PHP5.2.05.2.6
Postfix MTA2.3.82.5.5
PostgreSQL8.1.158.3.5
Python2.4.42.5.2
Tomcat5.5.205.5.26

Oficialų Debian GNU/Linux distributyvą dabar sudaro nuo 4 iki 5 DVD diskų arba nuo 28 iki 32 CD diskų su binariniais baketais (priklausomai nuo architektūros) ir 4 DVD diskai arba 28 CD diskai su išeities tekstų paketais. Be to, yra ir multi-architektūrinis DVD, su distributyvo variantu amd64 ir i386 architektūroms ir išeities tekstų paketais. Pirmą kartą Debian GNU/Linux yra taip išleistas kaip Blu-ray atvaizdai, taip pat amd64 ir i386 architektūroms su išeities tekstų paketais.

Debian'as dabar palaiko Linux Standards Base (LSB), versiją 3.2. Debian'o 4.0 laida palaike versiją 3.1.

2.1.1. Paketų tvarkymas

Dirbant iš konsolės, rekomenduojama paketų tvarkymo programa yra aptitude. Ši aptitude programa palaiko didžiąją dalį apt-get komandų ir įrodė, kad geriau tvarkosi su paketų priklausomybėmis. Jei vis dar naudojate dselect, pereikite prie aptitude kaip oficialios programos naudojimo.

Laidoje lenny pažangesnis konfliktų sprendimo mechanizmas buvo įdiegtas aptitude programoje, kuris bandys surasti geriausią sprendimą, jei konfliktai bus aptikti dėl pokyčių tarp paketų priklausomybių.

2.1.2. proposed-updates skyrius

Patekdami į archyvą visi stabilaus (ir senojo stabilaus) distributyvo pakeitimai pereina badymų laikotarpį. Kiekvienas toks stabilios (ir senosios stabilios) laidos atnaujinimas vadinamas taškine laida (point release). Tokios laidos ruošiamos naudojant proposed-updates mechanizmą.

Į proposed-updates paketai gali patekti dviem būdais. Pirma, išsprendus saugumo spragas, paketas patenka į security.debian.org ir automatiškai pridedamas prie proposed-updates. Antra, Debian GNU/Linux plėtotojai gali įkelti naujus paketus tiesiai į proposed-updates. Dabartinį paketų sąrašą galima rasti http://ftp-master.debian.org/proposed-updates.html.

Jei norite padėti testuoti paketų atnaujinimus dar prieš tai kai jie patenka į taškinę laidą (point release), pridėkite proposed-updates įrašą į savo sources.list:

deb     http://mirrors.kernel.org/debian lenny-proposed-updates main contrib
deb-src http://mirrors.kernel.org/debian lenny-proposed-updates main contrib

Kai kitą kartą vykdysite aptitude update, sistema sužinos apie proposed-updates paketus ir atsižvelgs į juos paketų atnaujinimo metu.

Tai nėra visiškai nauja Debian'o funkcija, tačiau jai buvo skiriama per mažai dėmesio.

2.2. Sistemos patobulinimai

Distributyve yra eilė pakeitimų, kurie naudingi tik diegiant lenny naujai, bet negali būti automatiškai pritaikomi atnaujinant sistemą iš etch. Šiame skyriuje aprašoma didžioji dalis tokių pakeitimų.

SELinux turi standartinį prioritetą, tačiau pagal nutylėjimą neįjungtas

SElinux (Security-Enhanced Linux - Padidinto saugumo Linux)reikalingiems paketams buvo priskirtas standartinis prioritetas. Tai reiškia, jog jie bus įdiegti pagal nutylėjimą naujo diegimo metu. Jau įdiegtose sistemose SElinux galima įdiegti komanda:

# aptitude install selinux-basics

Pažymėtina, kad SElinux palaikymas pagal nutylėjimą išjungtas. Informaciją, kaip įjungti ir sukonfigūruoti SElinux rasite Debian Wiki.

Nauja numatytoji syslog tarnyba

rsyslog paketas Debian 5.0 naudojamas pagal nutylėjimą sistemos ir branduolio žurnalų rašymo tarnyba. Šis paketas pakeičia syslogd ir klogd. Su standartinėmis žurnalų rašymo taisyklėmis jį galima naudoti kaip pakaitalą; jei turite nestandartinių taisyklių, jas reikėtų atnaujinti nuostatų faile, /etc/rsyslog.conf.

Naudotojai atsinaujinantys iš etch turėtų rankiniu būdu įsidiegti rsyslog ir pašalinti sysklogd. Numatytoji syslog tarnyba automatiškai nepakeičiama atsinaujinant į lenny.

Geresnis UTF-8 palaikymas

Daug papildomų programų bus paruoštos naudoti UTF-8 pagal nutylėjimą ar turės geresnį UTF-8 palaikymą nei seniau. Žiūrėkite http://wiki.debian.org/UTF8BrokenApps dėl programų kurios dar vis turi sunkumų apdorojant UTF-8.

Identification of the release's revision

Starting from Lenny, /etc/debian_version will indicate the revision number of the debian release (5.0, then 5.0.1, etc.)

This also means that you should not expect this file to be constant throught the release lifetime.

Debian Wiki turi papildomos informacijos apie pakeitimus tarp etch ir lenny.

2.3. Pagrindiniai su branduoliu susiję pakeitimai

Debian GNU/Linux 5.0 pristatomas visoms architektūroms su 2.6.26 branduolio versija.

Buvo didelių pakeitimų ir pačiame branduolyje ir Debian'o branduolio paketuose. Kai kurie pakeitimai apsunkina atsinaujinimą ir gali sukelti problemų iš naujo paleidžiant (reboot) sistemą po atnaujinimo į lenny. Šiame skyriuje apžvelgiami svarbiausi pakeitimai; kaip spręsti galinčias iškilti problemas, rašoma tolimesniuose skyriuose.

2.3.1. Pasikeitimai branduolio paketuose.

Binary firmware for some drivers moved to non-free

Some drivers load binary firmware into the device they are supporting at run time. While this firmware was included in the stock kernel in previous releases, it has now be separately packaged in the non-free section. If you want to continue to use these devices after reboot, make sure the required firmware is present on the installed system. See section 6.4 of the Installation Manual for details.

Nauja OpenVZ branduolio atmaina

Kartu su LinuxVServer konteinerinio sprendimu pristatytu etch Debian GNU/Linux dabar pateikia branduolius paruoštus OpenVZ, kitam konteineriniam sprendimui. OpenVZ, lyginant su Linux-VServer, pateikia naujų funkcijų (pvz. gyvas perkėlimas - live migration) sunaudodama šiek tie daugiau resursų.

Suvienodinti branduolio x86 paketai

Ankstesnėse laidose buvo specialus -k7 branduolio variantas 32 bitų AMD Athlon/Duron/Sempron procesoriams. Šis variantas buvo pašalintas; vienintelis -686 variantas dabar naudojamas visiemd AMD/Intel/VIA 686 klasės procesoriams.

Kur įmanoma, buvo pateikti pereinamieji paketai, kurie priklauso nuo naujų paketų ir pakeičia išmestus paketus.

2.4. Emdebian 1.0 (paremtas Debian GNU/Linux lenny 5.0)

Debian/lenny dabar yra sukurtas įrankis Emdebian, kuris leidžia iš Debian'o išeities tekstų paketų kompiliuoti Debian'o paketus, naudojantis kitos architektūros kompiuteriu (cross-build) ir sumažinti paketus, kad atitiktų įtaisytosioms (embedded) ARM sistemoms.

Pats Emdebian 1.0 distributyvas turi tik binarinius ARM paketus, kurių užtenka šakninės failų sistemos sukūrimui, ir kurias galima pritaikyti specialiems kompiuteriams ir jų variantams. Branduolys ir jo moduliai turi būti tiekiami atskirai. Palaikymas armel ir i386 architektūrų yra kol kas kūrimo stadijoje. Smulkiau apie tai žiūrėkite Emdebian tinklapyje.

2.5. Internetinių nešiojamųjų kompiuterių palaikymas

Internetinių nešiojamieji kompiuteriai, tokie kaip Asus Eee PC, dabar palaikmi Debian'e. Kompiuteriukui Eee PC yra paketas eeepc-acpi-scripts. Be to, Debian'e yra nauja lengvasvorė X11 darbastalio aplinka lxde, kuri gerai tinka tokiems santykinai lėtiems kompiuteriams.

2.6. Java jau Debian'e

Dabar Debian'e yra Į OpenJDK Java vykdymo aplinka openjdk-6-jre ir kūrimo rinkinys openjdk-6-jdk, reikiami vykdyti Java grafines naudotojo aplinkas ir WebStart programas, arba tokių programų kompiliavimui. Paketai pagaminti naudojantis IcedTea projekto palaikymu ir pagalba.[1] Su kai kuriais moduliais iš GNOME 2.20.