2.1. Podporovaná zařízení

Debian neklade na hardware jiná omezení než ta, která jsou dána jádrem Linuxu a programy GNU. Tedy na libovolné počítačové architektuře, na kterou bylo přeneseno jádro Linuxu, knihovna libc, překladač gcc atd., a pro kterou existuje port Debianu, můžete Debian nainstalovat. Viz stránka s porty (http://www.debian.org/ports/sparc/).

Než abychom se snažili popsat všechny podporované konfigurace hardwaru pro architekturu SPARC, zaměříme se spíše na obecné informace a uvedeme odkazy na doplňující dokumentaci.

2.1.1. Podporované počítačové architektury

Debian 5.0 podporuje jedenáct hlavních počítačových architektur a několik jejich variant.

Architektura Označení v Debianu Podarchitektura Varianta
Intel x86 i386    
AMD64 & Intel EM64T amd64    
DEC Alpha alpha    
ARM arm Netwinder a CATS netwinder
armel Versatile versatile
arm a armel Intel IOP32x iop32
Intel IXP4xx ixp4xx
Marvell Orion orion5x
HP PA-RISC hppa PA-RISC 1.1 32
PA-RISC 2.0 64
Intel IA-64 ia64    
MIPS (big endian) mips SGI IP22 (Indy/Indigo 2) r4k-ip22
SGI IP32 (O2) r5k-ip32
MIPS Malta (32 bit) 4kc-malta
MIPS Malta (64 bit) 5kc-malta
Broadcom BCM91250A (SWARM) sb1-bcm91250a
Broadcom BCM91480B (BigSur) sb1a-bcm91480b
MIPS (little endian) mipsel Cobalt cobalt
MIPS Malta (32 bit) 4kc-malta
MIPS Malta (64 bit) 5kc-malta
Broadcom BCM91250A (SWARM) sb1-bcm91250a
Broadcom BCM91480B (BigSur) sb1a-bcm91480b
IBM/Motorola PowerPC powerpc PowerMac pmac
PReP prep
Sun SPARC sparc sun4u sparc64
sun4v
IBM S/390 s390 IPL z VM-reader a DASD generic
IPL z pásky tape

Tato verze dokumentu se zabývá instalací na architektuře SPARC. Pro ostatní podporované architektury jsou návody na stránkách Debian-Ports.

2.1.2. Procesory a základní desky

Sparc systémy se dají rozdělit do několika podarchitektur: sun4, sun4c, sun4d, sun4m, sun4u a sun4v. Následující seznam popisuje, které systémy patří do které kategorie a jakou míru podpory pro ně můžete očekávat.

sun4, sun4c, sun4d, sun4m

Žádná z těchto 32 bitových podarchitektur (sparc32) již není podporovaná. Kompletní seznam strojů patřících do této třídy naleznete ve Wikipedii na stránce SPARCstation.

Poslední vydání Debianu, které ještě podporovalo sparc32, byl Etch, ovšem i ten zvládal pouze systémy sun4m. Ostatní 32 bitové podarchitektury nejsou podporovány již delší dobu.

sun4u

Tato podarchitektura zahrnuje všechny 64 bitové počítače (sparc64) založené na procesoru UltraSparc a jeho klonech. Většina strojů je podporována dobře, ale na některých můžete zaznamenat problém se zaváděním z CD. Za problémy mohou chyby ve firmwaru nebo zavaděči (a můžete je obejít zavedením ze sítě). Pro jedno resp. víceprocesorové systémy použijte jádra sparc64 resp. sparc64-smp.

sun4v

Toto je nejnovější přírůstek do rodiny Sparců a zahrnuje počítače založené na vícejádrových procesorech Niagara. Tyto procesory jsou nyní dostupné pouze v serverech T1000 a T2000 od Sunu a jsou podporovány velmi dobře. Použijte jádro sparc64-smp.

Procesory SPARC64 od Fujitsu používané v řadě serverů PRIMEPOWER nejsou podporovány, protože pro ně chybí podpora v linuxovém jádře.

2.1.3. Podpora grafických karet

Podpora grafických karet v grafickém režimu závisí na tom, zda pro kartu existuje ovladač v projektu X.Org. Většina grafických karet pro sloty PCI, AGP a PCIe funguje s X.Org bezproblémově. Podrobnosti o podporovaných grafických kartách, sběrnicích, monitorech a ukazovacích zařízeních naleznete na http://xorg.freedesktop.org/. Debian 5.0 je dodáván se systémem X.Org verze 7.3.

Podporována je většina grafických karet běžně dostupných ve strojích Sparc. Grafické ovladače X.org jsou dostupné pro framebuffery sunbw2, suncg14, suncg3, suncg6, sunleo a suntcx, karty Creator3D a Elite3D (ovladač sunffb), video karty založené na ATI PGX24/PGX64 (ovladač ati) a karty založené na PermediaII (ovladač glint). Abyste mohli se systémem X.org používat kartu Elite3D, musíte navíc doinstalovat balík afbinit a přečíst si dokumentaci v něm obsaženou, kde zjistíte, jak kartu aktivovat.

Není neobvyklé, že ve výchozí konfiguraci mají systémy Sparc dvě grafické karty. V takovém případě se může stát, že Linux nepřesměruje svůj výstup na kartu původně zvolenou firmwarem, ale na tu druhou. To pak může vypadat, jako by se zavádění zaseklo (poslední viditelná hláška bývá obvykle Booting Linux...). Jedním z možných řešení je fyzické odstranění jedné z grafických karet. Jinou možností je zakázání jedné karty pomocí parametru jádra. Nepožadujete-li grafický výstup, můžete též použít sériovou konzolu. Na některých systémech se sériová konzole aktivuje automaticky po odpojení klávesnice při vypnutém počítači.

2.1.4. Hardware pro připojení k síti

Libovolná síťová karta (NIC) podporovaná linuxovým jádrem by měla být podporována i instalačním systémem. Ovladače dostupné jako moduly jádra by se měly zavádět automaticky.

To zahrnuje mnoho obecných PCI karet (na systémech s podporou PCI), ale i následující karty od Sunu:

  • Sun LANCE

  • Sun Happy Meal

  • Sun BigMAC

  • Sun QuadEthernet

  • MyriCOM Gigabit Ethernet

2.1.4.1. Známé problémy na SPARC

U konkrétních síťových karet bylo hlášeno několik problémů, které je vhodné zde zmínit.

2.1.4.1.1. Konflikt mezi ovladači tulip a dfme

Existuje několik síťových PCI karet, které se identifikují stejně, ale jsou jsou podporovány různými ovladači. Některé karty pracují s ovladačem tulip, jiné s ovladačem dfme. Protože se karty identifikují stejně, jádro mezi nimi nemůže rozlišit a neví, který ovladač má nahrát. Pokud to bude zrovna ten špatný, karta může fungovat špatně, nebo dokonce nemusí fungovat vůbec.

Jedná se o běžný problém na systémech Netra s kartami Davicom (kompatibilní s DEC-Tulip). V tomto případě je nejspíš ten správný ovladač tulip. Řešením je umístit nefunkční ovladač na černou listinu, jak popisuje část 5.3.1.3 – „Zapsání jaderných modulů na černou listinu“.

Jinou možností je se během instalace přepnout do shellu, odebrat chybný modul (nebo moduly, pokud jich je nahráno víc) příkazem modprobe -r modul a následně zavést správný modul příkazem modprobe module. Je možné, že po restartu do nového systému se opět zavede ten chybný ovladač.

2.1.4.1.2. Sun B100 blade

Síťový ovladač cassini nefunguje na systémech Sun B100 blade.

2.1.5. Ostatní zařízení

V Linuxu můžete používat nejrůznější hardwarové vybavení jako myši, tiskárny, scannery, televizní karty a zařízení PCMCIA a USB. Většina z nich však není pro instalaci nutná.