2.1. Podporovaná zařízení

Debian neklade na hardware jiná omezení než ta, která jsou dána jádrem Linuxu a programy GNU. Tedy na libovolné počítačové architektuře, na kterou bylo přeneseno jádro Linuxu, knihovna libc, překladač gcc atd., a pro kterou existuje port Debianu, můžete Debian nainstalovat. Viz stránka s porty (http://www.debian.org/ports/arm/).

Než abychom se snažili popsat všechny podporované konfigurace hardwaru pro architekturu ARM, zaměříme se spíše na obecné informace a uvedeme odkazy na doplňující dokumentaci.

2.1.1. Podporované počítačové architektury

Debian 3.1 podporuje jedenáct hlavních počítačových architektur a několik jejich variant.

Architektura Označení v Debianu Podarchitektura Varianta
Intel x86 i386   vanilla
speakup
linux26
Motorola 680x0 m68k Atari atari
Amiga amiga
68k Macintosh mac
VME bvme6000
mvme147
mvme16x
DEC Alpha alpha    
Sun SPARC sparc   sun4cdm
sun4u
ARM a StrongARM arm   netwinder
riscpc
shark
lart
IBM/Motorola PowerPC powerpc CHRP chrp
PowerMac pmac
PReP prep
APUS apus
HP PA-RISC hppa PA-RISC 1.1 32
PA-RISC 2.0 64
Intel ia64-based ia64    
MIPS (big endian) mips SGI Indy/Indigo 2 r4k-ip22
r5k-ip22
Broadcom BCM91250A (SWARM) sb1-swarm-bn
MIPS (little endian) mipsel Cobalt cobalt
DECstation r4k-kn04
r3k-kn02
Broadcom BCM91250A (SWARM) sb1-swarm-bn
IBM S/390 s390 IPL z VM-reader a DASD generic
IPL z pásky tape

Tato verze dokumentu se zabývá instalací na architektuře ARM. Pro ostatní podporované architektury jsou návody na stránkách Debian-Ports.

2.1.2. Procesory, základní desky a grafické karty

Protože každá ARM podarchitektura vyžaduje speciální jádro, podporuje Debian instalaci pouze na nejběžnější systémy. Mimo jádra jsou všechny ostatní balíky společné a můžete je používat na libovolném ARM procesoru včetně xscale.

Většina ARM procesorů může běžet v obou režimech adresování („little-endian“ i „big-endian“), avšak Debian podporuje pouze ARM procesory používající adresování „little-endian“.

Běžně podporované systémy jsou

Netwinder

Toto je ve skutečnosti pojmenování pro celou skupinu počítačů založených na procesoru StrongARM 110 a severním můstku Intel 21285. Patří sem Netwinder (pravděpodobně jeden z nejznámějších ARM počítačů), CATS (též známý jako EB110ATX), EBSA 285 a Compaq personal server (cps alias skiff).

Bast

Je moderní deska ARM 920 s 266MHz procesorem od Samsungu. Má integrované IDE, USB, sériový a paralelní port, grafickou a zvukovou kartu, flash disk a dva ethernetové porty. Systém má dobrý zavaděč, který je obsažen i v systémech CATS a Riscstation.

RiscPC

Tento počítač je nejstarší podporovaný hardware, na trh byl uveden v roce 1994. V ROM má uložen RISC OS, ze kterého může být pomocí linloaderu zaveden Linux. RiscPC má modulární procesorovou kartu, do které se typicky dají vsadit procesory 610 (30MHz) , 710 (40MHz) nebo Strongarm 110 na frekvenci 233MHz. Základní deska má integrované IDE, SVGA grafiku, paralelní a sériový port, port pro PS/2 klávesnici a proprietární port pro myš. Do proprietární sběrnice pro rozšiřování se podle konfigurace vejde až 8 rozšiřujících karet, z nichž některé jsou pod Linuxem podporovány.

Riscstation

Je nenákladný počítač založený na 56MHz 7500FE s integrovanou grafickou kartou, IDE, PS/2 klávesnicí a myší a dvěmi sériovými porty. Slabý procesorový výkon dohání cenou. Riscstation existuje ve dvou verzích. Jedna obsahuje RISC OS, druhá jednoduchý zavaděč.

LART

Modulární, otevřená hardwarová platforma zamýšlená pro nadšence. Aby byla užitečná pro instalaci Debianu, vyžaduje rozšiřující desku KSB.

2.1.3. Grafické karty

Podpora grafických karet v grafickém režimu závisí na tom, zda pro kartu existuje ovladač v projektu XFree86. Většina grafických karet pro sloty PCI, AGP a PCIe funguje s XFree86 bezproblémově. Podrobnosti o podporovaných grafických kartách, sběrnicích, monitorech a ukazovacích zařízeních naleznete na http://www.xfree86.org/. Debian 3.1 je dodáván se systémem XFree86 verze 4.3.0.