4.4. Příprava souborů pro zavedení z USB zařízení

Pro přípravu USB zařízení budete potřebovat počítač s nainstalovaným GNU/Linuxem a podporou USB. Pokud používáte jaderný modul usb-storage, ujistěte se, že je nahraný (modprobe usb-storage) a zkuste zjistit, na které zařízení je navázána vaše USB klíčenka (v tomto příkladu používáme /dev/sda). Pokud klíčenka obsahuje ochranu proti zápisu, vypněte ji.

USB klíčenka by měla mít velikost alespoň 128 MB. Menší velikosti jsou podporovány pouze při ruční výrobě podle 4.4.2 – „Kopírování souborů — pružná cesta“.

4.4.1. Kopírování souborů — jednoduchá cesta

K dispozici máte soubor hd-media/boot.img.gz, který obsahuje všechny instalační soubory (včetně jádra), zavaděč SYSLINUX a jeho konfigurační soubor. Jediné co musíte udělat, je rozbalit ho na USB zařízení:

# gzip -dc boot.img.gz >/dev/sda

Varování

Tímto zničíte veškerá data na zařízení, takže se raději dvakrát přesvědčte, že pro svou klíčenku používáte správné jméno zařízení.

Na klíčence nyní bude jedna velká oblast typu FAT16. Připojte ji (mount /dev/sda /mnt) a nakopírujte na ni ISO obraz malého instalačního CD (netinst). Na názvu obrazu nezáleží, ale musí končit příponou .iso. Nyní stačí klíčenku odpojit (umount /mnt) a je hotovo.

4.4.2. Kopírování souborů — pružná cesta

Pokud máte rádi více pružnosti, nebo jen chcete zjistit „co se děje za oponou“, můžete použít nástedující metodu, ve které mj. ukážeme, jak místo celého USB zařízení použít pouze první oblast.

4.4.2.1. Rozdělení USB zařízení

Poznámka

Protože má většina USB klíčenek přednastavenou jednu velkou oblast typu FAT16, pravděpodobně nemusíte klíčenku přeformátovávat. Pokud to však musíte provést, použijte pro vytvoření této oblasti cfdisk nebo podobný nástroj pro dělení disku. Poté vytvořte souborový systém příkazem

# mkdosfs /dev/sda1

Příkaz mkdosfs je obsažen v balíku dosfstools. Pozorně se přesvědčete, že používáte správný název zařízení!

Pro zavedení jádra z klíčenky je zapotřebí zavaděče. Přestože byste mohli použít téměř libovolný zavaděč (např. LILO), je zvykem používat SYSLINUX, protože používá oblast typu FAT16 a jeho nastavení se provádí úpravou jednoduchého textového souboru. Díky tomu můžete zavaděč konfigurovat z téměř libovolného operačního systému.

Pro instalaci SYSLINUXu na 1. oblast USB klíčenky musíte mít nainstalované balíky syslinux a mtools a daná oblast nesmí být připojená. Poté zadejte příkaz

# syslinux /dev/sda1

čímž se na začátek oblasti zapíše zaváděcí sektor a vytvoří se soubor ldlinux.sys, který obsahuje hlavní část zavaděče.

Připojte oblast (mount /dev/sda1 /mnt) a nakopírujte na ni následující soubory:

  • vmlinuz (jádro)

  • initrd.gz (obraz ramdisku)

  • syslinux.cfg (konfigurační soubor SYSLINUXu)

  • volitelné jaderné moduly

Pokud si chcete soubory přejmenovat, pamatujte, že SYSLINUX umí pracovat pouze s DOSovými (8.3) názvy souborů.

Konfigurační soubor syslinux.cfg by měl obsahovat následující dvě řádky:

default vmlinuz
append initrd=initrd.gz ramdisk_size=12000 root=/dev/ram rw

Možná budete muset zvýšit hodnotu u parametru ramdisk_size, protože tato se mění v závislosti na obrazu, který zavádíte. Pokud zavádění selže, zkuste na řádku „append“ přidat devfs=mount,dall.

4.4.2.2. Přidání ISO obrazu

Nyní je čas nakopírovat na klíčenku ISO obraz instalačního CD (businesscard, netinst nebo, pokud se vejde, dokonce celé první CD). Na názvu obrazu nezáleží, ale musí končit příponou .iso.

Pokud nechcete použít ISO obraz a místo toho budete chtít instalovat ze sítě, předchozí krok samozřejmě přeskočte. Kromě toho budete muset použít ramdisk (initrd.gz) z adresáře netboot, protože ramdisk v adresáři hd-media nebsahuje podporu pro instalaci ze sítě.

Jestliže jste hotovi, odpojte klíčenku (umount /mnt) a zapněte ochranu proti zápisu.

4.4.2.3. Problémy se zaváděním z USB klíčenky

Varování

Pokud váš systém odmítá zavádění z klíčenky, může to být tím, že je na klíčence neplatný hlavní zaváděcí záznam (MBR). Opravit jej můžete programem install-mbr z balíku mbr:

# install-mbr /dev/sda