[ předchozí ] [ Obsah ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ A ] [ další ]


Poznámky k distribuci Debian GNU/Linux 3.1 (,,sarge''), IA-64
Kapitola 2 - Co je nového v distribuci Debian GNU/Linux 3.1


Seznam podporovaných architektur se od předchozí verze Debianu (Debian GNU/Linux 3.0 (,,Woody'')) nezměnil. Následující výpis obsahuje přehled všech architektur.

Detailní informace týkající se podpory jednotlivých architektur, portování balíků a údaje specifické pro každou architekturu jsou dostupné v dokumentu Debian port web pages.

Toto je teprve druhé oficiální vydání systému Debian GNU/Linux pro architekturu IA-64. Přestože jsme přesvědčeni o kvalitách Debianu na této architektuře, distribuce zatím nebyla masivně prověřena širokou uživatelskou základnou. Z tohoto důvodu se v ní mohou objevovat chyby. Jakékoliv problémy prosím nahlaste na bug tracking system. Nezapomeňte uvést, že chyba se týká platformy ia64.

Distribuce Debian GNU/Linux 3.1 pro architekturu IA-64 je standardně vybavena jádrem Linux verze 2.4.27.

Na architektuře IA-64 je též k dispozici jádro řady 2.6, konkrétně 2.6.8. Debianí balíky jádra 2.6.8 obsahují jádro 2.6.8.1 a další vybrané záplaty.


2.1 Co je v distribuci nové?

Nová verze Debianu tradičně přináší více softwaru než její předchůdce woody; distribuce obsahuje přes 9000 nových balíků. 6500 balíků bylo aktualizováno na novější verzi, což činí 73% balíčků předchozí stabilní verze. Velké množství balíků bylo také z distribuce z různých důvodů odstraněno. Tyto balíky uvidíte ve správcích balíčků v sekci ,,zastaralé''.

Nová verze distribuce Debian GNU/Linux obsahuje XFree86 verze 4.3 jenž podporuje širokou škálu hardware a je vybavena výrazně lepší autodetekcí. Nové XFree86 rovněž obsahují vylepšenou podporu progresivních technologií, kam patří například 3D akcelerace nebo Xinerama.

V této verzi je Debian GNU/Linux zaměřen na desktop více než kdykoliv předtím. Svědčí o tom mimo jiné populární grafická rozhraní GNOME 2.8 a KDE 3.3 se spoustou vylepšených aplikací jako je třeba groupwarový klient Evolution nebo program pro ,,neustálé klábosení'' Gaim. Poprvé se v Debianu ukazuje i kompletní balík kancelářských aplikací OpenOffice.org 1.1.

Pro sarge se preferovaným nástrojem pro správu balíčků stává aptitude. Bylo prokázáno, že umí řešit závislosti lépe než apt-get a navíc je příkazové rozhraní aptitude s apt-getem co nejvíce kompatibilní. Na aptitude by se měli podívat i dlouholetí uživatelé dselectu.

Instalační sada distribuce Debian GNU/Linux je nyní k dispozici na třinácti až patnácti instalačních CD (podle architektury) s binárními balíky a podobném počtu CD se zdrojovými balíky. Při instalaci lze rovněž využít instalační DVD.


2.1.1 Nová služba debian-volatile

Pro balíky, jejichž obsah rychle zastarává, vznikla nová služba debian-volatile. S touto službou mohou uživatelé stabilní distribuce jednoduše aktualizovat vybrané balíky jako databáze virových vzorů nebo pravidla pro filtrování spamu. Administrátor tak může používat archiv ,,volatile.debian.net'' stejně jednoduše jako ,,security.debian.org'', aniž by musel udržovat části systému z nestabilní distribuce. Více informací a také seznam zrcadel naleznete na webových stránkách archivu.

Služba debian-volatile není oficiálně podporovaná projektem Debian a tudíž ji používejte na vlastní nebezpečí.


2.1.2 non-US

Pro Debian sarge byly balíčky z části archivu nazvané non-US přesunuty do hlavního archivu. Máte-li ve svém /etc/apt/sources.list řádky odkazující se na ,,non-us'', měli byste je smazat.


2.2 Co je nového v instalačním systému?

Starý instalační systém byl nahrazen zcela novým systémem nazvaným debian-installer. Nový instalační systém byl navržen modulárně a s důrazem na jednoduchou rozšiřitelnost. Momentálně je plně přeložen do čtyřiceti jazyků a na dalších se intenzivně pracuje.

Mezi nové vlastnosti patří například lepší rozpoznávání hardwaru, zavádění z paměťových USB médií, podpora souborových systémů JFS a XFS, možnost instalace na LVM nebo RAID a také výběr balíčků programem aptitude.

Detailní informace o instalačním systému Debianu jsou k dispozici v instalačním manuálu na prvním CD instalační sady, nebo na stránkách k verzi. Manuál je přeložen do osmi jazyků a další jsou v různém stádiu rozpracovanosti.


[ předchozí ] [ Obsah ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ A ] [ další ]


Poznámky k distribuci Debian GNU/Linux 3.1 (,,sarge''), IA-64

$Id: release-notes.cs.sgml,v 1.9 2005/06/18 08:42:39 fjp Exp $

Josip Rodin, Bob Hilliard, Adam Di Carlo, Anne Bezemer, Rob Bradford, Frans Pop
debian-doc@lists.debian.org