4.3. Zápis obrazů disků na diskety

Zavádění z disket se obvykle používá jako poslední možnost na počítačích, které neumí zavést instalační systém jinými prostředky (např. z CD, USB nebo sítě).

Zavádění z disket není na Amigách a 68k Macích podporováno.

Obrazy disků představují úplný obsah disket v syrové formě. Soubory, jako je např. boot.img, nelze na disketu jednoduše nakopírovat - jejich zápis se provádí speciálním programem přímo do sektorů na disketě.

Příprava disket se liší systém od systému. Tato kapitola se zabývá přípravou disket pod různými operačními systémy.

Až budete mít diskety vytvořené, raději je ochraňte před neúmyslným přepsáním (nastavte mechanický přepínač do pozice zamknuto).

4.3.1. Zápis disket pod Linuxem nebo jiným unixovým systémem

Přímý zápis na diskety může většinou provádět pouze uživatel root. Založte do mechaniky prázdnou disketu a příkazem

dd if=soubor of=/dev/fd0 bs=1024 conv=sync ; sync

zapište soubor na disketu. (4.2 – „Stažení souborů z debianích zrcadel“ vám řekne, co máte napsat místo soubor.) /dev/fd0 bývá označení disketové jednotky. (Na systému Solaris je to /dev/fd/0). Disketu vyjměte až po zhasnutí kontrolky na mechanice, protože příkaz dd vám může vrátit příkazový řádek, ještě než systém dokončí zápis souboru. Na některých systémech lze vyjmout disketu z mechaniky pouze softwarově. (Solaris má pro tento účel příkaz eject.)

Některé systémy se snaží automaticky připojit disketu, jakmile ji vložíte do mechaniky. Abyste mohli na disketu zapisovat přímo, budete muset tuto funkci vypnout. Postup se bohužel liší systém od systému, takže se na podrobnosti vyptejte svého systémového administrátora. Například na Solarisu musíte pro přímý přístup k disketě obejít volume management: Nejprve se programem volcheck (nebo ekvivalentním příkazem ve správci souborů) ujistěte, že disketa je připojená. Poté normálně použijte výše zmíněný příklad s programem dd, pouze /dev/fd0 nahraďte za /vol/rdsk/nazev_diskety, kde nazev_diskety je jméno diskety, jaké jste jí přiřadili při formátování. (Nepojmenované diskety mají standardní jméno unnamed_floppy.)

4.3.2. Zápis disket ze systémů DOS, Windows a OS/2

Pokud máte přístup k PC, můžete k zapsání obrazů na diskety využít některý z následujících programů.

Pod MS-DOSem můžete použít programy rawrite1 a rawrite2. Před použitím těchto programů se přesvědčete, že jste skutečně v DOSu. Spuštění programu dvojitým kliknutím z Windows Exploreru nebo z DOSového okna ve Windows nemusí fungovat.

Pro Windows 95, NT, 98, 2000, ME, XP a novější použijte program rwwrtwin. Pro jeho správnou funkci budete muset ve stejném adresáři rozbalit i knihovnu diskio.dll.

Tyto nástroje se nachází na oficiálních CD-ROM s Debianem v adresáři /tools.

4.3.3. Zápis disket na systémech Atari

Program .../current/images/atari/rawwrite.ttp se nalézá ve stejném adresáři jako obrazy disket. Spusťte program dvojitým kliknutím na ikonu programu a do dialogového okna příkazového řádku napište jméno souboru s obrazem diskety, kterou chcete zapsat.

4.3.4. Zápis disket na systémech Macintosh

V MacOS neexistuje aplikace, která by uměla zapsat obrazy na disketu (což by stejně nemělo smysl, protože na Macintoshi je stejně nemůžete použít pro zahájení instalace). Tyto soubory jsou však nutné později při instalaci jádra a modulů.