7.1. Okamžik pravdy

Teď přichází chvíle zahoření systému.

Jestliže Debian z disku nenaběhne, zkuste to znovu z původního instalačního média, nebo založte do mechaniky svou vlastní zaváděcí disketu (pokud nějakou máte) a restartujte počítač. Při startu budete pravděpodobně muset zadat nějaké parametry, například root=kořen, kde kořen je vaše kořenová oblast (např. /dev/sda1).

7.1.1. Zavádění BVME6000

Jestliže provádíte bezdiskovou instalaci na systémech BVM nebo Motorola VMEbus, měli byste po natažení programu tftplilo z TFTP serveru zadat v promptu LILO Boot: jedno z následujících:

  • b6000 Enter pro start BVME 4000/6000

  • b162 Enter pro start MVME162

  • b167 Enter pro start MVME166/167

7.1.2. Zavádění na Macintoshích

Přejděte do adresáře kde jsou instalační soubory a za držení klávesy Command spusťte zavaděč Penguin. V dialogovém okně Settings (Command-T) najděte řádku s volbami jádra, která by měla vypadat nějak takto: root=/dev/ram video=font:VGA8x16.

Tuto řádku změňte na root=/dev/yyyy, kde yyyy je linuxový název oblasti, kam jste nainstalovali systém (např. /dev/sda1). Parametr video=font:VGA8x8 je vhodný pro uživatele s malými obrazovkami. Jádro by sice zvolilo hezčí font (6x11), ale ovladač konzole by s ním mohl zaseknout počítač. Proto je bezpečnější použít font 8x16 nebo 8x8, což můžete kdykoliv změnit.

Pokud nechcete, aby se GNU/Linux zaváděl při každém startu počítače, zrušte zatržení u položky Auto Boot. Příkazem Save Settings As Default uložíte nové nastavení do souboru.

Nyní můžete příkazem Boot Now (Command-B) nastartovat svůj čerstvě nainstalovaný systém GNU/Linux.

Při zavádění systému by se měly objevit stejné zprávy jako při zavedení instalačního systému následované nějakými novými zprávami.