4.5. Příprava souborů pro zavedení z pevného disku

Instalační systém můžete zavést ze zaváděcích souborů umístěných na stávající oblasti pevného disku buď přímo BIOSem, nebo z původního operačního systému.

Můžete tak dosáhnout „čistě síťové“ instalace a vyhnout se vzrušující loterii při použití spousty nespolehlivých disket, potažmo neskladných CD.

Instalační program nemůžete zavést ze souborů umístěných na oblasti HFS+. Tento souborový systém mohou používat počítače s MacOS System 8.1 a novější. NewWorld PowerMacy používají HFS+ standardně. Zda tento souborový systém používáte zjistíte tak, že na příslušné oblasti vyberete Get Info. Souborové systémy HFS se zobrazí jako Mac OS Standard, zatímco HFS+ ukazují Mac OS Extended. Abyste si mohli vyměňovat soubory mezi Linuxem a MacOS, musíte mít oblast typu HFS (například pro instalační soubory).

Zavedení instalace z pevného disku se liší podle toho, jestli máte novější (NewWorld) nebo starší (OldWorld) Macintosh.

4.5.1. Zavedení instalátoru z disku na OldWorld Macích

Program miBoot, který se používaná při instalaci z diskety boot-floppy-hfs, se bohužel velmi špatně přizpůsobuje pro zavádění z pevného disku. Z tohoto důvodu je lepší použít program BootX, který se spouští z MacOS, podporuje zavádění souborů z pevného disku a po instalaci Debianu umí duální zavádění MacOS a Linuxu. Zdá se, že quik na stroji Performa 6360 neumí nastavit zavádění z pevného disku, takže BootX musíte použít tak jako tak.

Z http://penguinppc.org/projects/bootx/ nebo z debianího zrcadla z adresáře dists/woody/main/disks-powerpc/current/powermac si stáhněte program BootX a pomocí Stuffit Expanderu jej rozbalte. V balíčku se nachází prázdná složka nazvaná Linux Kernels. Do této složky nakopírujte soubory linux.bin a ramdisk.image.gz ze složky disks-powerpc/current/powermac. Složku Linux Kernels pak přesuňte do aktivní složky systému (active System Folder).

4.5.2. Zavedení instalátoru z disku na NewWorld Macích

NewWorld PowerMacy podporují zavádění ze sítě, z ISO9660 CD-ROM nebo zavedení binárních ELF souborů přímo z pevného disku. Tyto počítače budou zavádět Linux zavaděčem yaboot, který podporuje zavedení jádra a RAMdisku přímo z ext2 oblasti stejně jako duální zavádění s MacOS. Zavádění z pevného disku je důležité pro novější počítače bez disketové mechaniky. BootX není na NewWorld PowerMacích podporován, takže ho nepoužívejte.

Následující čtyři soubory zkopírujte (nepřesuňte) do kořenového adresáře vašeho disku. (Toho můžete docílit, když stisknete Option a přetáhnete soubory na ikonu pevného disku).

  • vmlinux

  • initrd.gz

  • yaboot

  • yaboot.conf

Poznamenejte si číslo diskové oblasti, kam jste soubory nakopírovali. Například v programu pdisk příkazem L. Toto číslo budete potřebovat pro Open Firmware až budete zavádět instalační systém.

Instalační systém zavedete podle 5.1.2.3 – „Zavedení NewWorld Maců z OpenFirmware“.