[ Obsah ] [ další ]

Release Notes for Debian GNU/Linux 2.1 (Slink) - Kapitola 1
Co je nové - Debian GNU/Linux 2.1


Debian 2.1 známý také jako ``slink'', dodal podporu dalších dvou architektur do oficiálně vydávané sady: Alpha (``alpha'') a SPARC (``sparc''). Oficiálně podporované architektury z minulých vydání Debianu, Intel x86 (``i386'') a Motorola 680x0 (``m68k''), jsou samozřejmě podporované stále. Celkové číslo podporovaných architektur tak bylo zvýšeno na čtyři, což je větší počet, než v jakékoli jiné GNU/Linux distribuci.

Toto je první oficiální vydání Debian GNU/Linuxu pro SPARC architekturu. Cítili jsme, že se distribuce zlepšila natolik, aby byla vydána. Protože však nebyla donedávna oficiálně uvedena (a neměla ještě možnost projít dalším testováním našimi uživateli), jako tomu bylo u i386 a m68k verzí, můžete objevit několik málo chyb. Zejména Sun4u je nový a mohou se objevit problémy. Tyto a možné další oznamte na bug tracking system. Nezapomeňte uvést, že chyba vznikla na sparc platformě.

Debian 2.1 je postaven na jádře 2.0.35 pro SPARC architekturu.

Balíky X Window System, nyní ve 3.3.2.3a verzi prošly zásadními změnami, o kterých by jste měli vědět. Podrobnosti najdete v Velká reorganizace X, Oddíl 3.1.

Počet balíků v hlavní distribuci se nyní pohybuje okolo 2000. Jako vždy, distribuce roste zhruba o 50% s každým vydáním; a to není známka zpomalení.

Port Debianu na sparc je, jako první větší distribuce, postaven na předvydání zbrusu nové glibc2.1. Upozornění pro programátory: glibc2.1. je binárně kompatibilní, ale ne zdrojově. Téměř všechno, co bylo přeloženo pro glibc2 poběží na glibc2.1, ale při rekompilaci s hlavičkovými soubory glibc2.1 bude potřeba opravit několik konstruktorů, které už v glibc2.1 povolené nejsou.

Stejně jako u přechodu od 1.3.x (``bo'') k 2.0 (``hamm'') i změn z 2.0 na 2.1 přibývá. Nové verze jsou zařazovány, zbavovány chyb, atd. apt je nyní oficiálně požehnaný instalační nástroj, který se používá společně s dpkg. apt může být použit jako metoda získání (downloadu) souborů v programu dselect nebo přímo z příkazové řádky jako apt-get. apt alternativně mění stav instalovaných balíků a bude se snažit co nejlépe sladit závislosti (dependencies) jednotlivých balíků.

Vzhledem k vzrůstajícímu počtu balíků musí být binární balíky rozděleny na dva CD-ROMy. Bude třeba upgrade instalačních nástrojů, aby byly schopny pracovat s několika CD-ROMy.

Debianovský instalační systém zvaný boot-floppies (i když je k použití i mimo fdd mechanik) byl zlepšen a uhlazen pro uživatelovo pohodlí. Dokumentace byla zpřesněna a doplněna, byla přidána dokumentace pro nové architektury (ale pro neintelové architektury může být příliš náčrtkovitá, pomoc je stále vítaná).


[ Obsah ] [ další ]
Release Notes for Debian GNU/Linux 2.1 (Slink)
version 2.1.11, 28 August, 1999
Bob Hilliard hilliard@debian.org
Adam Di Carlo