D.6. Grafický instalátor

Grafická verze instalačního systému je dostupná pouze na několika architekturách, kam patří i 64-bit PC. Funkcionalita grafického instalátoru je shodná s textovou verzí, protože se jedná o stejné programy, liší se pouze vzhled.

Přestože je funkcionalita stejná, přesto přináší grafická verze několik výhod. Tou hlavní je, že podporuje více jazyků, konkrétně ty, jejichž znaková sada se nedá zobrazit v běžném rozhraní „newt“. Grafické rozhraní také zlepšuje použitelnost tím, že můžete volitelně používat myš a že je v některých případech zobrazeno více otázek na jediné obrazovce (typicky zadání hesla a jeho ověření).

Grafický instalátor je dostupný na všech obrazech CD a také při instalaci z pevného disku metodou hd-media. Pro zavedení grafického instalátoru jednoduše z menu vyberte příslušnou položku. Expertní a záchranný režim grafického instlátoru je schovaný v menu „Advanced options“. Dříve používané příkazy installgui, expertgui resp. rescuegui stále můžete použít, ovšem musíte z nabídky vybrat položku „Help“, která mj. zobrazí výzvu boot:.

Existuje i obraz grafického instalátoru, který je možno zavést ze sítě, a speciální „mini“ ISO obraz[33], ktery se používá hlavně pro testování.

Při startu grafického instalátoru můžete používat zaváděcí parametry stejně, jako u tradiční verze.

Poznámka

Grafický instalátor vyžaduje pro běh mnohem více paměti než tradiční verze: 124MB. Pokud instalace zjistí nedostatek paměti, automaticky se přepne do tradičního frontendu „newt“.

Máte-li však méně paměti než 80MB, je možné, že se grafická instalace vůbec nezavede, zatímco tradiční verze může stále fungovat. Pro počítače s minimem dostupné paměti je doporučeno použít rovnou tradiční verzi.

D.6.1. Používání grafického instalátoru

Jak jsme již zmínili, grafický instalátor pracuje úplně stejně jako instalátor textový a tedy můžete pro instalaci plně využít informací sepsaných ve zbytku příručky.

Preferujete-li ovládání pomocí klávesnice, měli byste vědět dvě věci. Pro rozbalení/sbalení seznamu (např. při výběru kontinentů a zemí) můžete použít klávesy + a -. U otázek, kde můžete vybrat více než jednu možnost (např. výběr úloh), musíte pro pokračování dále nejprve přeskákat tabulátorem na tlačítko Pokračovat a poté stisknout Enter. Pokud byste stiskli Enter rovnou, změnili byste výběr položky, ale na tlačítko Pokračovat by to nemělo žádný vliv.

Pokud dialog obsahuje další nápovědu, zobrazí se tlačítko Nápověda. Kromě aktivování tlačítka (myší nebo klávesnicí) můžete nápovědu vyvolat také klávesou F1.

Pro přepnutí do jiné konzoly musíte kromě Levého Altu a funkční klávesy stisknout i klávesu Ctrl, stejně jako v systému X Window. Například pro přepnutí do druhého virtuálního terminálu (kde běží ladicí shell) byste použili: Ctrl+Levý Alt+F2. Grafická instalace běží na pátém virtuálním terminálu, takže pro přepnutí zpět můžete použít klávesovou kombinaci Levý Alt+F2.[33] Mini ISO můžete stáhnout ze zrcadla Debianu stejně jako ostatní soubory v 4.2 – „Stažení souborů ze zrcadel Debianu“, hledejte něco s názvem netboot/gtk/mini.iso.