Kapitola 2. Čo je nové v Debian GNU/Linux 6.0

Obsah

2.1. Čo je nové v distribúcii?
2.1.1. Disky CD, DVD a BD
2.1.2. Firmware sa presunul do sekcie non-free
2.1.3. Správa balíkov
2.1.4. Zavádzanie systému založené na závislostiach
2.1.5. Zjednotené nastavenie klávesnice
2.1.6. Nastavovanie grafického režimu v jadre (KMS)
2.1.7. Podpora LDAP
2.1.8. Sekcia stable-updates
2.1.9. backports.org/backports.debian.org
2.2. Vyčerpávajúca podpora výskumu neurologického zobrazovania

Wiki obsahuje ďalšie informácie na túto tému.

Toto vydanie upúšťa od oficiálnej podpory architektúr HP PA-RISC („hppa“), Alpha („alpha“) a ARM („arm“).

Debian GNU/Linux squeeze oficiálne podporuje nasledovné architektúry:

Okrem oficiálne podporovaných architektúr prináša Debian GNU/Linux Squeeze porty GNU/kFreeBSD („kfreebsd-amd64“ a „kfreebsd-i386“) ako ukážku technológie. Tieto porty sú vôbec prvé porty vo vydaní Debianu, ktoré nie sú založené na linuxovom jadre, ale namiesto neho používajú jadro FreeBSD s používateským priestorom GNU. Používatelia týchto verzií by však mali byť upozornení na to, že kvalita týchto portov ešte stále dobieha vynikajúcu kvalitu našich linuxových portov, a že nietoré pokročilé funkcie pracovných prostredí zatiaľ nie sú podporované. Ale podpora bežného serverového softvéru je silná a rozširuje schopnosti verzií Debianu založených na Linuxe o jedinečné vlastnosti známe zo sveta BSD. Toto je prvýkrát vôbec, čo linuxová distribúcia umožnila použitie nelinuxového jadra.

Viac o stave portov a informácie špecifické pre vašu architektúru sa dočítate na stránkach portov Debianu.

2.1. Čo je nové v distribúcii?

Toto nové vydanie Debianu opäť prináša omnoho viac softvéru ako jeho predchodca lenny; distribúcia obsahuje viac ako 10352 nových balíkov, čo je celkovo viac ako 29050 balíkov. Väčšina softvéru v distribúcii bola aktualizovaná: viac ako 15436 softvérových balíkov (to predstavuje 67 % všetkých balíkov v lenny). Rovnako bolo z rôznych dôvodov z distribúcie odstránené významné množstvo balíkov (viac ako 4238, 18 % balíkov v lenny). Neuvidíte žiadne aktualizácie týchto balíkov a v systémoch na správu balíkov budú označené ako „zastaralé“.

V tomto vydaní prináša Debian GNU/Linux aktualizáciu X.Org 7.3 na X.Org 7.5.

Debian GNU/Linux sa znova dodáva s niekoľkými pracovnými prostrediami a aplikáciami. Okrem iných teraz obsahuje pracovné prostredia GNOME 2.30[1], KDE 4.4.5, Xfce 4.6.2 a LXDE 0.5.0. Tiež boli aktualizované kancelárske aplikácie vrátane balíkov OpenOffice.org 3.2.1 a KOffice 2.2.1 ako aj GNUcash 2.2.9, GNUmeric 1.10.8 a Abiword 2.8.2.

Medzi aktualizácie používateľských aplikácií patria Evolution 2.30.3 a Pidgin 2.7.3 (predtým známy ako Gaim). Balík Mozilla bol tiež aktualizovaný: iceweasel (verzia 3.5.13) je webový prehliadač Firefox zbavený brandingu a icedove (verzia 3.0.7) je klient elektronickej pošty Thunderbird zbavený brandingu.

Okrem množstva ďalších obsahuje toto vydanie aj nasledovné aktualizácie softvéru:

BalíkVerzia v 5.0 (lenny)Verzia v 6.0 (squeeze)
Apache2.2.92.2.16
DNS server BIND9.6.09.7.1
webový server Cherokee0.7.21.0.8
MTA Courier0.60.00.63.0
Dia0.96.10.97.1
VoIP Client Ekiga2.0.123.2.7
štandardný emailový server Exim4.694.72
GNU Compiler Collection ako štandardný kompilátor4.3.24.4.5
GIMP2.4.72.6.10
knižnica GNU C2.72.11.2
lighttpd1.4.191.4.28
maradns1.3.07.091.4.03
MySQL5.0.51a5.1.49
OpenLDAP2.4.112.4.23
OpenSSH5.1p15.5p1
PHP5.2.65.3.2
MTA Postfix2.5.52.7.1
PostgreSQL8.3.58.4.5
Python2.5.22.6.6
Samba3.2.53.5.5
Tomcat5.5.266.0.28

Debian stále podporuje Linux Standards Base (LSB) verzie 3.2.

2.1.1. Disky CD, DVD a BD

Oficálna distribúcia Debian GNU/Linux sa teraz dodáva na 7 až 8 binárnych DVD alebo 44 až 53 binárnych CD (v závislosti od architektúry) a 6 zdrojových DVD alebo 33 zdrojových CD. Naviac je k dispozícii multi-arch DVD s podmnožinou vydania pre architektúry amd64 a i386 so zdrojovým kódom. Debian GNU/Linux je tiež vydaný na obrazoch Blu-ray , po 2 pre architektúry amd64 a i386 so zdrojovým kódom.Z dôvodov veľkosti boli zo zostavení na CD vynechané niektoré veľmi veľké balíky; tieto balíky sa viac hodia na zostavenia DVD a BD, takže tie ich stále obsahujú.

Novou vlastnosťou Squeeze je pridanie podpory isohybrid na CD, DVD a BD i386 a amd64. Ak chcete vytvoriť disk USB, z ktorého je možné zaviesť systém, z niektorého z týchto obrazov, v minulosti ste museli vykonávať po stiahnutí obrazu niektoré ďalšie kroky. Teraz všetko, čo treba urobiť, je jednoducho zapísať obraz priamo na disk USB. Ďalšie informácie poskytuje oddiel Príprava súborov na zavádzanie systému z disku USB v Inštalačnej príručke.

2.1.2. Firmware sa presunul do sekcie non-free

Niektoré ovládače v jadre Linuxu obsahovali neslobodné binárne obrazy s firmware. Počínajúc od squeeze bol tento firmware presunutý do oddelených balíkov v sekcii non-free, napríklad firmware-linux. Ak nainštalujete takéto balíky, firmware sa v prípade potreby automaticky nahrá.

2.1.3. Správa balíkov

Odporúčaný program na správu balíkov z príkazového riadka je aptitude. Ako neinteraktívne rozhranie príkazového riadka odporúčame používať apt-get. apt-get je tiež preferovaný nástroj na aktualizácie medzi hlavnými vydaniami. Ak ešte stále používate dselect, mali by ste začať používať aptitude ako oficiálne používateľské rozhranie na správu balíkov.

V squeeze APT štandardne automaticky inštaluje odporúčané balíky[2]. Toto správanie je možné zmeniť pridaním nasledovného riadka do /etc/apt/apt.conf:

APT::Install-Recommends "false";

2.1.4. Zavádzanie systému založené na závislostiach

Dôležitým zlepšením v systéme zavádzania Debianu je prechod na systém založený na závislostiach a paralelnom spúšťaní. Táto vlastnosť je štandardne v nových inštaláciách zapnutá a ak to bude možné, zapne sa pri aktualizácii z lenny.

Táto vlastnosť sa zapína použitím insserv v sysv-rc, aby zoradil skripty v init.d na základe závislosti, ktoré si nárokujú[3]. Po dlhodobej snahe bolo možné prispôsobiť všetky štartovacie skripty balíkov v distribúcii ako aj samotný systém zavádzania systému.

Vďaka zavádzaniu systému založenom na závislostiach je teraz možné aj paralelné spúšťanie štartovacích skriptov systému, čo vo väčšine prípadov vylepšuje rýchlosť procesu zavedenia systému. Táto možnosť je štandardne zapnutá v nových systémoch a pri aktualizáciách, kde je to možné. Ak ju chcete vypnúť, zadajte

CONCURRENCY=none

v súbore /etc/default/rcS. Ďalšie informácie o tejto vlastnosti nájdete v súbore /usr/share/doc/insserv/README.Debian.

2.1.5. Zjednotené nastavenie klávesnice

V tomto novom vydaní boli zjednotené nastavenia klávesnice, takže konzola aj server Xorg používajú rovnaké nastavenie. Nastavenia klávesnice sú teraz definované v konfiguračnom súbore /etc/default/keyboard, ktorý má prednosť pred klávesnicou definovanou v konfiguračnom súbore Xorg.

Balík console-setup sa teraz stará o klávesnicu v oboch prostrediach a tiež o konfiguráciu písiem na konzole. Rozloženie klávesnice a súvisiace nastavenia teraz môžete zmeniť spustením dpkg-reconfigure keyboard-configuration alebo ručným upravením konfiguračného súboru /etc/default/keyboard.

2.1.6. Nastavovanie grafického režimu v jadre (KMS)

Kód na nastavenie najbežnejších chipsetov stolných počítačov (od firiem Intel, ATI/AMD a NVIDIA) sa presunul z ich ovládačov v Xorg do jadra Linuxu. To má niekoľko výhod, konkrétne:

  • Spoľahlivejšie usprávanie a obnovenie

  • Možnost používať grafiku bez X

  • Rýchlejšie prepínanie VT

  • Textová konzola v natívnom režime

Ďalšie podrobnosti poskytuje Oddiel 5.7, “Zmeny grafického zásobníka” a wiki Debianu.

2.1.7. Podpora LDAP

Toto vydanie Debianu prichádza s niekoľkými možnosťami ako implementovať autentifikáciu na strane klienta prostredníctvom LDAPu. Používatelia balíkov libnss-ldap a libpam-ldap by mali zvážiť aktualizáciu na libnss-ldapd a libpam-ldapd.

Tieto novšie balíky delegujú požiadavky LDAP na centrálneho, neprivilegovaného démona (nslcd), ktorý poskytuje oddelenie medzi procesmi využívajúcimi informácie LDAP a démonom, ktorý vykonáva požiadavky LDAP.To zjednodušuje prácu so zabezpečenými spojeniami LDAP, prihlasovacími údajmi LDAP, poskytuje jednoduchší mechanizmus použitia náhradného spojenia v prípade zlyhania, zjednodušuje ladenie a nevyžaduje načítanie knižníc LDAP a súvisiacich do väčšiny aplikácií.

Aktualizácia na libnss-ldapd a libpam-ldapd by mala byť jednoduchá, pretože existujúce konfiguračné informácie sa z väčšej časti prenesú. Ručné nastavenie by malo byť nutné iba pri pokročilých konfiguráciách.

Tieto balíky však momentálne neposkytujú podporu vnorených skupín a podporujú zmenu hesla iba použitím operácie LDAP EXOP password modify.

2.1.8. Sekcia stable-updates

Niektoré balíky z proposed-updates môžu byť tiež sprístupnené mechanizmom squeeze-updates. Táto cesta sa použije pri aktualizáciách, ktoré si mnohí používatelia želajú nainštalovať na svoje systémy pred vydaním ďalšej aktualizácie stabilnej vetvy (point release), ako aktualizácie antivírusov a údajov časových pásiem. Všetky balíky z squeeze-updates budú zahrnuté v nasledovných point releases.

Pamätajte, že toto nahrádza funkcionalitu, ktorú v minulosti poskytoval archív volatile.debian.org.

Ak chcete používať balíky z squeeze-updates, môžete pridať záznam do svojho súboru sources.list:

deb     http://mirrors.kernel.org/debian squeeze-updates main contrib
deb-src http://mirrors.kernel.org/debian squeeze-updates main contrib

Pri najbližšom spustení aptitude update si systém uvedomí prítomnosť balíkov v sekcii squeeze-updates a vezme ich do úvahy, keď bude hľadať balíky, ktoré sa budú aktualizovať.

Note that if APT::Default-Release is set in your /etc/apt/apt.conf (or in any of /etc/apt/apt.conf.d/*), then, in order for automatic upgrades to work, it is necessary to add the following configuration block into /etc/apt/preferences (see apt_preferences(5) for more information):

Package: *
Pin: release o=Debian GNU/Linux,n=squeeze-updates
Pin-Priority: 990

Sprístupnenie nového balíka prostredníctvom squeeze-updates bude ohlásené v poštovej konferencii debian-stable-announce.

2.1.9. backports.org/backports.debian.org

Služba, ktorú podporuje zdroj softvéru backports.org bola integrovaná do infraštruktúry Debianu a je teraz oficiálnou službou Debianu, hosťovanou na backports.debian.org.

2.2. Vyčerpávajúca podpora výskumu neurologického zobrazovania

Debian GNU/Linux 6.0 je vôbec prvou distribúciou GNU/Linuxu, ktorá ponúka vyčerpávajúcu podporu neurologického výskumu založeného na zobrazovaní magnetickou rezonanciou (MRI). Prichádza s aktuálnym softvérom na štrukturálnu analýzu obrazu (napr. ants), difúzne zobrazovanie a traktografiu (napr. mrtrix), dodávanie stimulov (napr. psychopy), vývoj sekvencií MRI (napr. odin) ako aj niekoľko všestranných balíkov na spracovanie a analýzu dát (napr. nipype). Naviac má toto vydanie zabudovanú podporu všetkých hlavných dátových formátov neurologických obrazov. Vyčerpávajúci zoznam obsiahnutého softvéru nájdete na stránkach úloh Debian Science a Debian Med a ďalšie informácie na stránke NeuroDebian webpage.



[1] S niektorými modulmi z GNOME 2.32.

[2] Táto zmena znamená, že sa zväčšili aj požiadavky na miesto na disku pri úlohách vybraných prostredníctvom inštalátora Debianu. Ďalšie informácie nájdete v kapitole Potrebné miesto na disku pre úlohy v Inštalačnej príručke.

[3] Tieto závislosti sa deklarujú použitím formátu hlavičky špecifikovanom v Linux Standard Base (LSB).