Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.
Debian GNU/Hurd
Wstęp
Hurd to zespół serwerów pracujących pod kontrolą mikro-jądra GNU Mach. Razem z nim tworzą one podstawę dla systemu operacyjnego GNU.
Obecnie Debian jest dostępny tylko dla Linuksa i kFreeBSD, jednak wraz z początkiem Debiana GNU/Hurd staje się on dostępny i dla GNU/Hurda, jako platformy produkcyjno-rozwojowej jak i dla zastosowań serwerowych oraz domowych.
Rozwój
Choć Hurd jest bardzo aktywnie rozwijany, nie zapewnia jeszcze wydajności i stabilności oczekiwanych dla sytemu produkcyjnego. Ponadto, tylko około trzy czwarte pakietów Debiana zostało przystosowane dla GNU/Hurda. Nadal zostało trochę do zrobienia przed oficjalnym wydaniem, patrz lista TODO.
Jeśli chcesz, możesz uczestniczyć w rozwoju systemu. Zależnie od posiadanego doświadczenia i dostępnego czasu możesz pomóc na różne sposoby. Potrzebujemy biegłych programistów C, chętnych rozwijać i implementować nowe elementy systemu oraz znajdować i poprawiać błędy w już istniejącym kodzie. Istnieje strona z listą niedziałających pakietów, zawierająca streszczenia ich przyczyn. Jeśli nie jesteś doświadczony w C, możesz pomóc na przykład poprzez testowanie już działających fragmentów i informowanie o zauważonych błędach, czy też próby kompilowania jeszcze nie przeniesionych do Hurda programów, które są Ci dobrze znane. Tworzenie dokumentacji i utrzymywanie stron www jest również ważne i potrzebne.
Adaptacje pakietów
W większości przypadków adaptowanie pakietów jest trywialne — jest tylko kilka pułapek na które trzeba uważać. Dostępna jest lista najczęstszych problemów.
Jak dołączyć?
Aby włączyć się w rozwój Hurda powinieneś go zainstalować (ostatnia aktualizacja 2011/06/11) i zaznajomić się z nim. Poza tym zapisz się na listy dyskusyjne i spróbuj zorientować się jaki jest aktualny stan rozwoju systemu. No i oczywiście daj znać, że chcesz pomóc, a powiemy Ci co jest do zrobienia.