Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Adaptacje ] [ Debian dla PowerPC ] [ Instalacja ] [ Dokumentacja ] [ Rozwój ]

Debian na PowerPC

PPC-750 picture PowerPC to architektura RISC mikroprocesora stworzona przez IBM, Motorolę (obecnie Freescale) oraz Apple. Architektura PowerPC obejmuje zarówno 64-bitowe jak i 32-bitowe implementacje (implementacja 64-bitowa zawiera implementację 32-bitową). Pierwszym mikroprocesorem PowerPC był 601, 32-bitowa implementacja wydana w roku 1992. Od tego czasu wydano kilka innych implementacji 32-bitowych, takich jak 603, 604, 750 (G3), 7400 (G4) oraz wbudowane procesory komunikacyjne PowerQUICC. Wśród implementacji 64-bitowych znaleźć można 620, POWER4, POWER5 oraz 970 (G5).

Obsługa PowerPC w Linuksie pojawiła się w wersji 2.2.x jądra. Głównym portalem dotyczącym rozwoju Linuksa na PowerPC jest penguinppc, który zawiera także listę zgodnego sprzętu. Obsługa PowerPC w jądrze jest obecnie rozwijana w `głównym' drzewie na kernel.org.

Obsługa PowerPC w Debianie zaczęła się w 1997 roku podczas Niemieckiego Linux Congress w Würzburgu. Maszyna PowerPC (Motorola StarMax 4000, 200 MHz 604e) została ofiarowana projektowi Debian. Więcej informacji na temat tego komputera jest dostępne na stronie poświęconej historii.

PowerPC stało się oficjalnie wydaną architekturą w Debianie GNU/Linux 2.2 (`potato') i od tego czasu utrzymało ten status. Więcej informacji można znaleźć w uwagach dotyczących wydania oraz podręczniku instalacji.

Instalacja

Mikroprocesory PowerPC są używane w rozmaitych systemach. Więcej konkretnych informacji na temat instalacji Debiana/PowerPC na Twoim systemie możesz znaleźć na naszej stronie na temat instalacji.

Jeśli chcesz zainstalować Debiana na maszynie iBook, TiBook lub iBook2, powinieneś wiedzieć o paru dziwactwach, zwłaszcza jeśli planujesz ko-instalację z Mac OS X. Niektóre komputery iBook2, zwłaszcza nowsze modele, nie są jeszcze zbyt dobrze obsługiwane. Konkretne informacje na temat potencjalnych problemów i rozwiązań można znaleźć na następujących stronach:

Debian GNU/Linux nie wspiera oficjalnie maszyn NuBus PowerPC takich jak 6100, 7100, 8100 lub większość serii Performa. Pod adresem http://nubus-pmac.sourceforge.net/ dostępne jest jednak jądro oparte na MkLinux, które można uruchomić z programu rozruchowego Mac OS. Używając tego jądra można zainstalować system Debian.

Przy aktualizacji z potato do woody lub aktualizacji z bardzo starych wersji jądra należy być świadomym istotnych informacji na temat zmiany kodowania klawiatury. Może Ci to zaoszczędzić sporo czasu i problemów!

Odsyłacze — Dokumentacja

Aktualne informacje na temat Linuksa na PowerPC są dostępne na witrynie PenguinPPC. Mamy też starą kolekcję odsyłaczy na temat PowerPC oraz parę wskazówek dla programistów PowerPC.

Specyfikacje sprzętu komputerów Apple są dostępne na AppleSpec.

Informacje kontaktowe

Jeśli potrzebujesz pomocy, spróbuj o nią poprosić w następujących miejscach:

Listy dyskusyjne

Lista dyskusyjna Debian PowerPC jest właściwym miejscem na pytania, sugestie ulepszeń lub po prostu rozmowy na temat systemów PowerPC pod kontrolą Debiana. Ogólne pytania na temat Debiana, nie specyficzne dla PowerPC można także zadawać na liście debian-user.

Aby zapisać się na listę, wyślij wiadomość ze słowem subscribe w linii tematu na adres <debian-powerpc-request@lists.debian.org>. Dostępne są archiwa listy.

Grupy dyskusyjne (usenet news)

Linux na systemach PowerPC

Linux w ogólności

IRC

Kanał #debian na irc.debian.org jest przeznaczony na ogólne tematy związane z Debianem, a kanał #debianppc — na tematy związane z Debianem na procesorach PowerPC. Prawie zawsze można znaleźć kogoś kto chętnie podzieli się informacjami i pomoże Ci z Twoim problemem.


Adaptacje ] [ Debian dla PowerPC ] [ Instalacja ] [ Dokumentacja ] [ Rozwój ]