Proč používat Debian

Je spousta důvodů pro to, vybrat si Debian jako svůj operační systém - ať už jste uživatel, vývojář nebo i za účelem podnikového nasazení. Většina uživatelů ocení stabilitu a bezproblémový průběh aktualizací jak jednotlivých balíčků, tak i celého systému. Debian také často využívají vývojáři softwaru a výrobci hardwaru, neboť funguje na mnoha různých architekturách a zařízeních, nabízí veřejný systém pro sledování chyb a různé další nástroje pro vývojáře. Pokud máte v plánu používat Debian k pracovním účelům, nabízí se i další výhody jako verze s prodlouženou podporou nebo obrazy v cloudu.

Debian pro uživatele

Debian je svobodný software.
Debian obsahuje svobodný a otevřený software a svobodným zůstane i v budoucnu. Kdokoli jej může používat, upravovat a dále kopírovat. Toto je zásadní slib, který našim uživatelům dáváme. A navíc je zcela zdarma.
Debian je stabilní a bezpečný.
Debian je operační systém založený na linuxovém jádře s podporou širokoé škály zařízení včetně notebooků, stolních PC i serverů. U všech balíčů nabízíme rozumné výchozí nastavení a pravidelné bezpečnostní záplaty po celou dobu jejich podpory.
Debian podporuje velké množství hardwaru.
Většina hardwaru, který je podporován v linuxovém jádře, bude podporovaný také v Debianu. Pokud je to někde potřeba, jsou k dispozici i proprietární ovladače.
Debian nabízí flexibilní instalátor.
Naše živé obrazy se hodí komukoliv, kdo by si Debian chtěl vyzkoušet před tím, než si jej nainstaluje. Obrazy obsahují také Calamares, jednoduchý instalátor, který umožní provést instalaci přímo ze spuštěného živého obrazu. Zkušenější uživatelé pak mohou využít výchozí Debian instalátor, který nabízí více možností včetně automatické síťové instalace.
Debian nabízí bezproblémové aktualizace.
Udržovat operační systém aktuální je v našem případě velmi jednoduché, ať už chcete provést aktualizaci pouze jednoho balíčku nebo rovnou celého systému.
Debian slouží jako základ pro mnohé další distriuce.
Mnoho populárních linuxových distribucí, např. Ubuntu, Knoppix, PureOS nebo Tails, je založeno na Debianu. Veškeré nástroje, které jsou potřeba k tomu, aby kdokoli mohl rozšířit sadu softwarových balíčků v archivech Debianu o své vlastní balíčky, jsou volně k dispozici všem.
Projekt Debian je komunitní.
Součástí naší komunity může být kdokoli, není potřeba mít znalosti vývojáře či systémového správce. Debian je spravován pomocí demokratického uspořádání. A protože všichni členové Debian projektu mají stejná práva, Debian nemůže být ovládnut žádnou komerční společností. Naše vývojáře byste našli ve více než šedesáti zemích světa a samotný Debian je přeložen do více než osmdesáti jazyků.

Debian pro vývojáře

Různé architektury
Debian podporuje dlouhý seznam CPU architektur, včetně amd64, i386, různých verzí ARMu, MIPS, POWER7, POWER8, IBM System z a RISC-V. Debian je k dispozici i pro různé okrajové architektury.
IoT a vestavěná zařízení
Debian běží na širokém spektru zařízení jako na Raspberry Pi, různých variantách QNAPu, mobilních zařízeních, domácích routerech i spoustě jednodeskových počítačů.
Obrovské množství softwarových balíčků
Debian obsahuje obrovské množství balíčků (momentálně je ve stabilní verzi: 59000 balíčků), které jsou zabalené do deb formátu.
Různé vartianty vydání
Mimo stabilní vydání si můžete nainstalovat novější balíčky, které najdete ve verzích vydání "testing" anebo "unstable".
Systém sledování chyb
Náš systém pro sledování chyb (bugů) je veřejně dostupný jednoduše přes webový prohlížeč. Informace o chybách v našem softwaru neschováváme a je velice jednoduché nové chyby nahlásit anebo se zapojit do debaty ohledně těch stávajících.
Zásady a nástroje pro vývojáře
Debian nabízí velmi kvalitní software. Pokud se chcete dozvědět více o našich standardech, přečtěte si stránku o zásadách, kde jsou definovány technické požadavky kladené na veškeré balíčky, které se nachází v naší distribuci. Naše CI strategie je postavena na Autopkgtest (spouští testy na balíčcích), Piuparts (testuje proces instalace, aktualizace a odinstalace balíču) a Lintian (hledá v balíčcích nekonzistence a chyby).

Debian v podnikovém prostředí

Debian je spolehlivý.
Debian svou spolehlivost dokazuje denodenně v mnoha reálných nasazeních, od notebooků po urychlovače částic, burzy a automobilový průmysl. Je populární také v akademickém prostoru, ve světě vědy a ve veřejném sektoru.
Debian spoléhá na odborníky.
Naši správci balíčků nemají na starosti pouhé balení a začleňování nových upstreamových verzí. Často jsou také přímo odborníky na danou aplikaci a tím pádem mohou přispívat do jejího vývoje přímo v upstreamu.
Debian je bezpečný.
Pro stabilní verzi Debian nabízí bezpečnostní podporu. Mnohé další distribuce a bezpečnostní výzkumníci se spoléhají na náš systém pro sledování bepečnostních problémů.
Dlouhodobá podpora (LTS)
Debian zdarma nabízí dlouhodobou podporu (LTS), která rozšiřuje standardní dobu života jednoho vydání na nejméně pět let. K tomu navíc existuje komerční prodloužená LTS podpora, která udržuje omezenou množinu balíčků aktuální i po dobu delší než pět let.
Obrazy v cloudu
Oficiální cloudové obrazy Debianu jsou dostupné u všech hlavních cloudových poskytovatelů. Nabízíme také nástroje a konfiguraci potřebnou k tomu, abyste si mohli sestavit své vlastní obrazy. Debian můžete používat i ve formě virtuálního stroje nebo kontejneru.