Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Powody aby wybrać Debiana

Dziękujemy za zainteresowanie Debianem. Jeśli nie jesteś jeszcze do końca przekonany/na czy go wypróbować, zwróć uwagę na poniższe fakty:

Debian jest tworzony przez jego użytkowników.
Jeśli coś trzeba naprawić albo ulepszyć, po prostu to robimy.
Niezrównane wsparcie
Na wiadomości wysłane na listy dyskusyjne odpowiedzi nadchodzą często w ciągu 15 minut (albo szybciej), za darmo, napisane przez ludzi, którzy sami rozwijali daną część systemu. Porównaj to z typowym wsparciem technicznym przez telefon: godziny spędzone przy telefonie, za ciężkie pieniądze, tylko po to by porozmawiać z kimś, kto nie zna systemu nawet na tyle, by zrozumieć pytanie.
Nie będziesz jedynym, który dokonał takiego wyboru
Debiana używa wiele organizacji i indywidualnych osób. Strona Kto używa Debiana? zawiera listę wiodących organizacji, które używają Debiana i zdecydowały się przysłać krótkie opisy tego w jaki sposób i dlaczego to robią.
Najlepszy system pakietów na świecie.
Masz już dość starych plików pochodzących sprzed trzech wersji programu, które zaśmiecają Twój system? Albo instalowania programu tylko po to, by okazało się, że nie działa z powodu konfliktów z innym programem? Dpkg, system pakietów Debiana, zajmie się tymi sprawami za Ciebie.
Łatwa instalacja
Jeśli słyszałeś/łaś, że Debiana trudno zainstalować, to znaczy, że nie próbowałeś/łaś ostatnio Debiana. Cały czas ulepszamy proces instalacji. Można ją przeprowadzić z płyty CD, DVD, Blu-ray, pamięci USB a nawet przez sieć.
Nieprawdopodobna ilość programów
Debian zawiera ponad 59000 różnych programów. Każdy z nich jest wolny i darmowy. Jeśli masz jakieś własnościowe (ang. proprietary) programy dla GNU/Linuksa lub GNU/kFreeBSD, nadal możesz ich używać - być może Debian zawiera nawet program instalacyjny dla tych programów, dzięki czemu zostaną one automatycznie zainstalowane i skonfigurowane.
Dobrze zintegrowane pakiety
Debian przewyższa wszystkie inne dystrybucje jeśli chodzi o zintegrowanie poszczególnych pakietów. Ponieważ wszystkie programy są pakowane przez jedną grupę ludzi, można je wszystkie pobrać z jednego miejsca, a przede wszystkim można być pewnym, że rozwiązane są wszystkie problemy związane ze skomplikowanymi zależnościami między pakietami. Chociaż uważamy, że format deb ma pewne zalety, których nie posiada format rpm, to właśnie integracja wszystkich pakietów czyni system Debian potężniejszym.
Kod źródłowy
Jeśli rozwijasz programy, z pewnością docenisz fakt, że w podstawowym systemie są setki narzędzi programistycznych i języków oraz miliony linii kodu źródłowego. Wszystkie programy w głównej dystrybucji spełniają warunki Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania (DFSG). Oznacza to, że można w dowolny sposób uczyć się z tego kodu oraz używać go w innych projektach związanych z wolnym oprogramowaniem. Jest też wiele narzędzi, z których można korzystać także przy zamkniętych projektach.
Łatwe aktualizacje
Dzięki naszemu systemowi pakietów aktualizacja systemu do nowej wersji jest bardzo prosta. Aby zaktualizować cały system z płyt w kilka minut wpisz komendę apt-get update ; apt-get dist-upgrade (lub aptitude update ; aptitude dist-upgrade w nowszych wydaniach). Aktualizację można też przeprowadzić przez sieć z jednego z ponad 300 serwerów lustrzanych.
Wiele architektur i jąder
Debian obsługuje obecnie imponującą ilość architektur procesorów: alpha, amd64, armel, hppa, i386, ia64, mips, mipsel, powerpc, s390 oraz sparc. Oprócz Linuksa działa także na jądrze GNU Hurd oraz FreeBSD, a dzięki narzędziu debootstrap ciężko jest znaleźć urządzenie na którym nie da się uruchomić Debiana.
System śledzenia błędów
System śledzenia błędów Debiana jest publicznie dostępny. Nie próbujemy ukrywać faktu, że programy nie zawsze działają tak, jakby tego chcieli użytkownicy. Zachęcamy użytkowników do zgłaszania błędów i powiadamiamy ich gdy zgłoszone błędy są usuwane. Dzięki temu Debian może reagować na błędy szybko i uczciwie.

Jeśli nie jesteś jeszcze użytkownikiem Debiana, mogą Ci się spodobać również następujące zalety:

Stabilność
Jest wiele maszyn, które działają bez restartu przez ponad rok. Nawet wtedy są restartowane z powodu braku prądu lub aktualizacji sprzętu. Porównaj to z systemami, które ulegają awariom kilka razy dziennie.
Szybkość i małe wykorzystanie pamięci
Debian uzyskuje te zalety dzięki temu, że jest oparty na GNU/Linuksie lub GNU/kFreeBSD. Niektóre programy dla Windows uruchamiane na emulatorze działającym w systemie Debian działają szybciej niż gdy są uruchamiane w środowisku, dla którego zostały stworzone.
Sterowniki do większości urządzeń są pisane przez użytkowników GNU/Linuksa / GNU/kFreeBSD, nie przez producenta sprzętu.
Choć może oznaczać to opóźnienia w obsłudze nowego sprzętu i brak obsługi niektórych urządzeń, jest dużą zaletą, ponieważ sprzęt będzie nadal obsługiwany nawet gdy jego producent przestanie istnieć. Doświadczenie pokazało także, że sterowniki o otwartym źródle są zazwyczaj dużo lepsze niż firmowe.
Dobre bezpieczeństwo systemu
Debian i społeczność wolnego oprogramowania podchodzą bardzo poważnie do problemu jak najszybszej naprawy błędów mających wpływ na bezpieczeństwo. Zwykle poprawione pakiety są udostępniane w ciągu kliku dni. Dostępność kodu źródłowego pozwala na szerokie sprawdzanie przez otwartą społeczność, co pozwala uniknąć implementacji modeli o słabym poziomie bezpieczeństwa. Oprócz tego większość projektów wolnego oprogramowania posiada systemy wstępnej oceny, które już w początkowej fazie zapobiegają wprowadzaniu rozwiązań, które mogą stwarzać potencjalne problemy z bezpieczeństwem.
Programy związane z bezpieczeństwem
Choć wiele osób o tym nie wie, wszystkie dane przesyłane przez sieć mogą zostać przeczytane przez dowolną maszynę znajdującą się między komunikującymi się komputerami. Debian zawiera pakiety ze słynnymi programami GPG (i PGP), które pozwalają na bezpieczne przesyłanie poczty między użytkownikami. Z kolei program ssh umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń z innymi maszynami, na których jest zainstalowane ssh.

Oczywiście Debian nie jest doskonały. Istnieją trzy obszary będące głównymi źródłami skarg:

Brak jest popularnego oprogramowania komercyjnego.

Prawdą jest, że niektóre popularne programy nie są dostępne dla systemów Debian. Istnieją jednak odpowiedniki większości z nich zaprojektowane tak, aby naśladować najlepsze funkcje tamtych zamkniętych programów, jednocześnie będąc wolnym oprogramowaniem.

Brak pakietów biurowych nie powinien być już jednak problemem, ponieważ Debian zawiera teraz trzy pakiety biurowe złożone wyłącznie z wolnego oprogramowania, LibreOffice, Calligra oraz aplikacje biurowe GNOME.

Dostępnych jest też kilka własnościowych (ang. proprietary) pakietów biurowych: Applixware (Anyware), Hancom Office, Axene i inne.

Dla zainteresowanych bazami danych, Debian zawiera następujące dwa popularne programy bazodanowe: MySQL oraz PostgreSQL. SAP DB, Informix, IBM DB2 i inne również są dostępne dla systemów GNU/Linux.

Pojawia się też coraz więcej programów własnościowych, w miarę jak firmy odkrywają moc systemów GNU/Linux / GNU/kFreeBSD i związany z nimi rynek ze wciąż powiększającymi się rzeszami użytkowników (ponieważ GNU/Linuksa i GNU/kFreeBSD można dowolnie dystrybuować, nie można szacować przy pomocy danych dotyczących sprzedaży. Najlepsze szacunki mówią, że systemy GNU/Linux stanowią 5% rynku, czyli 15 milionów użytkowników - dane z początku roku 2001).

Systemy Debian są trudne w konfiguracji.
Zwróć uwagę na to że chodzi o konfigurację, nie instalację, ponieważ niektórzy uważają, że instalacja Debiana jest łatwiejsza niż Windows. Konfiguracja wielu urządzeń (na przykład drukarek) mogłaby jednak być łatwiejsza. Poza tym niektóre programy mogłyby mieć skrypt, który przeprowadziłby użytkownika przez konfigurację (albo przynajmniej przez te najczęściej występujące). Pracujemy nad tymi rzeczami.
Nie wszystkie urządzenia są obsługiwane.
Zwłaszcza bardzo nowe, bardzo stare lub bardzo rzadkie urządzenia. Poza tym urządzenia wymagające do działania skomplikowanych sterowników, które producent sprzętu dostarcza tylko w wersji dla Windows (na przykład modemy programowe lub sieciowe karty bezprzewodowe). Jednak w większości przypadków dostępne są odpowiadające urządzenia, które działają z Debianem. Niektóre urządzenia nie są obsługiwane ponieważ ich producenci nie chcą opublikować ich specyfikacji. Nad tym także pracujemy.

Jeśli wymienione wyżej argumenty nadal nie przekonują Cię aby używać Debiana, rozważ następujące rzeczy: niski koszt (tyle co za połączenie z siecią), łatwa instalacja i prawdziwa wielozadaniowość, która mogłaby łatwo podwoić Twoją produktywność. Jak możesz sobie pozwolić na to, by nie spróbować?