Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Powody aby wybrać Debiana

Istnieje wiele powodów, dla których użytkownicy wybierają Debiana jako swój system operacyjny.

Najważniejsze powody

Debian jest Wolnym Oprogramowaniem.
Debian jest tworzony na bazie oprogramowania wolnego i o otwartym źródle i zawsze będzie w 100% oprogramowaniem wolnym. Wolnym dla każdego do używania, modyfikowania oraz rozprowadzania. To nasza główna obietnica złożona naszym użytkownikom. Jest także wolny od opłat.
Debian jest stabilnym i bezpiecznym systemem operacyjnym opartym na Linuksie.
Debian jest systemem operacyjnym dla szerokiej gamy urządzeń włączając w to laptopy, komputery stacjonarne oraz serwery. Użytkownicy lubią jego stabilność i niezawodność od 1993 roku. Zapewniamy rozsądną domyślną konfigurację każego pakietu. Deweloperzy Debiana, w miarę możliwości, dostarczają aktualizacje bezpieczeństwa dla wszystkich pakietów przez cały okres ich życia w systemie.
Debian ma rozbudowane wsparcie sprzętowe.
Większość sprzętu jest już wspierane przez jądro Linuksa. Jeżeli wolne oprogramowanie jest niewystarczające dla jakiegoś sprzętu, dostępne są sterowniki własnościowe.
Debian zapewnia płynne aktualizacje.
Debian jest dobrze znany z łatwych i płynnych aktualizacji zarówno w ramach jednego wydania jak i aktualizacji do następnego wydania.
Debian jest zalążkiem i podstawą wielu innych dystrybucji.
Wiele najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, takich jak Ubuntu, Knoppix, PureOS, SteamOS czy Tails wybrało Debiana jako podstawę swojego oprogramowania. Debian zapewnia wszystkie narządzia, dzięki którym każdy może rozszerzyć pakiety oprogramowania z archiwum Debiana o własne pakiety według swoich potrzeb.
Projekt Debian to społeczność.
Debian jest nie tylko systemem operacyjnym Linuks. Oprogramowanie jest współtworzone przez setki wolontariuszy z całego świata. Możesz być częścią społeczności Debiana nawet jeżeli nie jesteś programistą lub administratorem. Debian jest oparty na społeczności i konsensusie i ma demokratyczną strukturę zarządzania.. Ponieważ wszyscy deweloperzy Debiana mają równe prawa, nie może on być kontrolowany przez pojedyńczą firmę. Mamy deweloperów w ponad 60 krajach i wspieramy tłumaczenia naszego Instalatora Debiana w ponad 80 językach.
Debian ma wiele opcji instalatora.
Użytkownikcy końcowy będą korzystać z naszych płyt Live CD zawierających łatwy w użyciu instalator Calamares, wymagający bardzo niewielkiego wkładu lub wcześniejszej wiedzy. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z naszego unikalnego, w pełni funkcjonalnego instalatora, a eksperci mogą dostroić instalację, a nawet użyć zautomatyzowanego narzędzia do instalacji sieciowej.

Środowisko Firmowe

Jeżeli potrzebujesz Debiana w środowisku zawodowym, możesz skorzystać z tych dodatkowych korzyści:

Debian jest niezawodny.
Debian udowadnia swoją niezawodność każdego dnia w tysiącach rzeczywistych scenariuszay, począwszy od laptopa dla jednego użytkownika, skończywszy na super zderzaczach, giełdach, przemyśle samochodowym. Jest także popularny w środowiku akademickim, w nauce i w sektorze publicznym.
Debian ma wielu ekspertów.
Nasi opiekunowie pakietów zajmują się nie tylko pakietami Debiana i włączaniem nowych wersji aplikacji. Często są ekspertami w tych aplikacjach i bezpośrednio współpracują przy ich rozwoju. Czasami są także częścią zespołu rozwijającego aplikację.
Debian jest bezpieczny.
Debian posiada wsparcie bezpieczeństwa dla wydania stabilnego. Wiele innych dystrybucji i badaczy bezpieczeństwa polega na narzędziu do śledzenia bezpieczeństwa Debiana.
Wsparcie Długoterminowe.
Istnieje bezpłatne Wsparcie Długoterminowe (LTS). Dostarcza ono rozszerzonego wsparcia dla wersji stablinej przez 5 i więcej lat. Poza tym jest też inicjatywa Rozszerzonego LTS, która rozszerza wsparcie dla ograniczonego zestawu pakietów powyżej 5 lat.
Obrazy dla środowisk chmurowych.
Oficjalne obrazy dla środowisk chmurowych są dostępne dla wszystkich głównych platform. Zapewniamy też narzędzia i konfigurację aby można było zbudować dostosowany do potrzeb własny obraz dla środowiska chmurowego. Można także używać Debiana w wirtualnych maszynach lub w kontenerach.

Deweloperzy

Debian jest powszechnie używany przez wszelkiego rodzaju deweloperów oprogramowania i sprzętu.

Publicznie dostępny system śledzenia błędów.
Nasz Debianowy System śledzenia błędów (BTS) jest publicznie dostępny dla wszystkich przez przeglądarkę internetową. Nie ukrywamy błędów naszego oprogramowania i z łatwością można przesyłać nowe raporty o błędach.
Internet rzeczy (IoT) i urządzenia wbudowane
Wspieramy szeroką gamę urządzeń takich jak Raspberry Pi, różne wersje QNAP, urządzenia mobilne, domowe rutery oraz wiele komputerów jednopłytowych (Single Board Computers - SBC).
Wiele Architektur Sprzętowych.
Wsparcie dla długiej listy architektur procesorów, w tym amd64, i386, wiele wersji ARM i MIPS, POWER7, POWER8, IBM System Z, RISC-V. Debian jest także dostępny dla starszych i specyficznych, niszowych architektur.
Ogromna liczba dostępnych pakietów oprogramowania.
Debiana ma dostępną największą liczbę pakietów do zainstalowania (aktualnie 59000). Nasze pakiety wykorzystują format deb, który słynie z wysokiej jakości.
Różne opcje wydań.
Oprócz wydania stabilnego można użyć wydania testowego lub niestabilnego, w których mamy najnowsze wersje oprogramowania.
Wysoka jakość dzięki narzędziom programistycznym i polityce.
Kilka narzędzi programistycznych pomaga utrzymać jakość na wysokim poziomie, a nasza polityka określa wymagania techniczne jakie musi spełnić każdy pakiet, aby być włączonym do dystrybucji. Nasz system ciągłej integracji ma uruchomiony program autopkgtest, piuparts jest narzędziem do sprawdzania instalacji, aktualizacji i usuwania pakietów, a lintian jest narzędziem do wszechstronnego sprawdzania pakietów Debiana.

Co mówią nasi użytkownicy