Uyarı! Bu çeviri oldukça eski, lütfen belgenin özgün haline bakın.

Destek

Belgeler

Yardım için başka birini aramaya başlamadan önce, genelde kendi sorunuz için yanıt aramak daha iyidir. Böylece ihtiyacınız olan cevabı bulursunuz, bulamazsanız bile okuduğunuz belgeler ilerde işinize yarayabilir.

Debian için bir çok belge mevcuttur — lütfen Debian belgeleri sayfasına bakınız.

Bilinen sorunlar

Kısıtlamalar ve (eğer varsa) büyük sorunlar şimdiki kararlı sürümün dağıtım sayfasında belirtilmiştir.

Ayrıca dağıtım notlarına ve yanlışlar sayfasına da göz gezdirmeniz tavsiye edilir.

Wiki

Bilinen genel sorunların cevapları, nasıl yapılır belgeleri, rehberler, ipuçları ve diğer belgeler Debian Wiki'de bulunabilir. Diğer wikilerin olduğu gibi, bu wiki de sizlerden gelen değişikliklere açıktır.

Mail listeleri

Debian Dünya'nın her tarafından geliştirilerek dağıtılmaktadır. Bundan dolayı e-mail, bir konuyu tartışmak için en iyi yoldur. Debian geliştiricileri ve kullanıcıları arasında iletişim çeşitli mail listeleri sayesinde sağlanır.

Herkese açık olan çeşitli mail listeleri bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için: Debian mail listeleri sayfasına bakınız.

Türkçe dilinde kullanıcı desteği için debian-user-turkish mail listesiyle iletişime geçiniz.

Diğer dillerde destek almak için, kullanıcılar için mail listeleri sayfasını kontrol ediniz.

Elbette sadece Debian'a özgü olmayan ve muazzam Linux ekosisteminin çeşitli yapılarına odaklanmış bir çok Linux mail listesi vardır. Favori arama moturunuzu kullanarak, amacınıza uygun mail listesini bulunuz.

Usenet haber grupları

Mail listelerimizin pek çoğu, linux.debian.* hiyerarşisi altında haber grubu olarak gezilebilinir. Google Grupları.

Ayrıca GNU/Linux hakkında başka mail listeleri de vardır. Bu listeler Debian'a özgü olmamasına rağmen, Debian kullanıcılarının pek çok bilgiye ulaşabilecekleri mail listeleridir.

comp.os.linux.hardware
Donanım hakkında tartışmalar
comp.os.linux.m68k
Motorola 680x0 işlemcisi ile Linux kullanımı.
comp.os.linux.setup
Linux sistemleri kurulumu ve yapılandırması.
comp.os.linux.networking
Ağ hakkındaki konular.
comp.os.linux.x
Linux bilgisayarlarda X Pencere Sisteminin kullanılması.
comp.os.linux.misc
Çeşitli konular.

Konu hakkındaki haber gruplarının bir listesi için lütfen bu sayfaya bakınız.

Web siteleri

Forumlar

Debian Türkiye Forumları Debian ile ilgili konuların kendi lisanınızı kullanarak tartışıldığı, Debian hakkında soru sorabileceğiniz ve diğer üyeler tarafından cevap alabileceğiniz web tabanlı portaldır.

debianHELP ve Debian Kullanıcı Forumları, Debian hakkında sorularınızı sorabileceğiniz ve diğer kullanıcılar tarafından yanıt alabileceğiniz İngilizce dili kullanılan web portallarıdır.

Diğer web kaynakları

Debian-Administration.org, Debian sistem yönetimi hakkında ipuçları içerir.

Unix hakkında yararlı bağlantılar:

Paket Bakıcılarına Ulaşmak

Paket bakıcılarına ulaşmanın iki yolu vardır. Eğer bakıcıya bir bug nedeniyle ulaşmak istiyorsanız, bug rapor etmeniz yeterlidir (aşağıdaki Bug Takip Sistemi bölümüne bakınız). Bakıcı bug raporunun bir kopyasını alacaktır.

Eğer bakıcı ile iletişime geçmek istiyorsanız, her pakette bulunan bakıcının mail adresi ile iletişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca <paket adı>@packages.debian.org adresine gönderilen her mesaj bu paketten sorumlu bakıcıya iletilecektir.

Bug Takip Sistemi

Debian dağıtımı kullanıcılar ve geliştiricilerin rapor ettiği bir bug takip sistemine sahiptir. Her bugun bir numarası vardır ve bugda belirtilen sorun çözülene kadar açık kalır.

Bir bug rapor etmek için, aşağıda yer alan bug sayfalarını kullanabilirsiniz ya da otomatik bug rapor etmeyi sağlayan reportbug Debian paketini kullanabilirsiniz.

Bug gönderme, şuan ki aktif buglara bakma ve bug takip sistemi hakkındaki genel bilgi bug takip sistemi web sayfalarında bulunabilir.

Danışmanlar

Debian mail listeleri aracılığı ile özgürce yardım sağlayan bir özgür yazılımdır. Bazı insanların bunun için hem vakti yoktur ve bunun için bir danışman tutmak isteyebilirler. Danışmanlık sağlayan kişiler/şirketler için danışmanlık sayfasına bakınız.

IRC Kullanarak Çevrimiçi Anında Yardım

IRC (Internet Relay Chat), tüm dünyadan insanların birbirleriyle, gerçek zamanlı iletişim kurdukları bir yoldur. Debian hakkındaki IRC kanalları OFTC sayfasında bulunabilir.

Bağlanmak için bir IRC istemcisine ihtiyacınız vardır. Debian için paketlenmiş bazı popüler istemciler: HexChat, BitchX, ircII, irssi, epic5 ve KVIrc. İstemciyi kurduktan sonra, ona sunucuya bağlanmasını söylemelisiniz. Bu iş genelde tüm istemcilerden şunu yazarak yapılır:

/server irc.debian.org

Bağlandıktan sonra #debian kanalına girmek için şu yazılır:

/join #debian

Not: HexChat gibi kullanıcı arabirimi bulunan istemcilerde sunucu veya kanallara girmek değişiktir.

Bu noktadan sonra kendiniz dost canlısı #debian sakinlerinin yanında bulacaksınız. Burada Debian hakkında soru sormakta özgürsünüz. Kanalın SSS bilgisini: https://wiki.debian.org/DebianIRC sayfasında bulabilirsiniz.

Debian hakkında konuşulan farklı IRC ağları da vardır. Bunlardan en tanınmış olanı chat.freenode.net adresinden bağlanılan freenode IRC ağıdır.

Diğer yardım kaynakları

İlgili bağlantılara bakınız.