Stažení, instalace a odstranění balíků

Pokud jste si zkoušeli měnit stav balíků podle minulé kapitoly, možná jste si všimli, že se v systému samotném nic nezměnilo - nepřibyly nové programy ani staré nezmizely. Skutečné změny se provedou, až k tomu dáte pokyn. Z toho také vyplývá, že si můžete hrát se stavem balíků tak dlouho, dokud nebudete spokojeni a teprve poté změny zaznamenat, čímž dojde k samotné instalaci a odstraňování balíků.[8]

Pro zaznamenání změn se používá příkaz AkceInstalovat/odstranit balíky (g). Po prvním spuštění se objeví obrazovka se souhrnem změn, které jsou naplánovány. Tato obrazovka není nic jiného, než starý známý seznam balíků a proto v něm můžete provádět finální úpravy (například anulování nechtěných odstranění) stejně jako v hlavním seznamu.

Kdykoliv nyní můžete použít PohledyZavřít (q) a zrušit tak instalaci, nebo znovu spustit AkceInstalovat/odstranit balíky (g) a pokračovat dále. aptitude pak stáhne všechny potřebné balíky a poté vás vyzve k pokračování v instalaci. Teprve zvolíte-li Pokračovat, zahájí se instalace, aktualizace a odstraňování.

Stažené balíky jsou umístěny v adresáři pro vyrovnávací paměť (obvykle /var/cache/apt/archives). Za normálních okolností se zde balíky kupí až do nekonečna, ehm, tedy přesněji až do vyčerpání volného prostoru na disku. Chcete-li obsah tohoto adresáře jednorázově smazat, použijte AkceVyčistit cache s balíky. Chcete-li smazat pouze balíky, které se již nedají stáhnout (t.j. zastaralé balíky), použijte AkceVyčistit staré soubory.[8] Tomuto kroku se někdy říká instalace, i když kromě toho může probíhat i aktualizace nebo odstraňování balíků.