Zkrácená forma vyhledávacích termů

Některé vyhledávací termy mohou být zapsány zkrácenou formou, která se skládá z vlnky (~) následované znakem určujícím term a případnými argumenty termu. Například zkrácená forma ?name(aptitude) je ~naptitude (hledá balíky, které mají ve svém názvu řetězec aptitude).

Při zápisu termů pomocí jejich zkrácené formy slouží vlnky a tzv. bílé znaky (mezery, tabulátory a pod.) k oddělování jednotlivých termů. Například ~mDaniel Burrows se bude shodovat s libovolným balíkem, jehož pole Maintainer (správce) obsahuje řetězec Daniel a zároveň jméno balíku obsahuje řetězec Burrows. Oproti tomu ~i~napt se shoduje se všemi nainstalovanými balíky, jejichž jméno obsahuje řetězec apt. Chcete-li do hledání zahrnout bílé (nebo jiné speciální) znaky, můžete před ně vložit vlnku (např. Daniel~ Burrows), nebo term obklopit uvozovkami (jako třeba "Projekt Debian"). Dokonce je možná i varianta (Projekt" "Debian). Uvnitř termu v uvozovkách můžete pro zrušení speciálního významu uvozovek použít zpětné lomítko (\). Například ~d"\"email"" se bude shodovat s balíky, jejichž popis obsahuje uvozovku bezprostředně následovanou řetězcem email[13].

[Poznámka]Poznámka

Otazníky (?) neukončí krátkou verzi termu, ani když je následuje jméno termu. Například ~napt?priority(required) bude hledat všechny balíky, jejichž jméno odpovídá regulárnímu výrazu apt?priority(required) (namísto očekávaného seznamu balíků, jejichž jméno obsahuje řetězec apt a mají prioritu vyžadovaný). Chcete-li zkombinovat krátkou formu termu s termem zadaným jménem, přidejte mezi termy jednu nebo více mezer: ~napt ?priority(required). Další možností je přidat uvozovky okolo textu za krátkou formou termu: ~n"apt"?priority(required).

Tabulka 2.1 – „Rychlý průvodce vyhledávacími termy“ uvádí všechny zkrácené formy vyhledávacích termů.



[13] Zpětné lomítko se dá použít také pro speciální sekvence \\, \n a \t.