Hraní minového pole

Když se budete cítit znaveni instalací a rušením balíků, můžete se zkusit odreagovat u klasické hry Hledání min. Po spuštění příkazem AkceZahrát si minové pole se objeví úvodní obrazovka:

V obdélníku je schováno deset min. Cílem hry je zjistit, kde jsou miny schovány, aniž byste některou z nich spustili. Toho dosáhnete tak, že odkryjete všechna pole, která neobsahují miny. Při odkrývání zjistíte důležité indicie, které vám pomohou vypočítat pozice polí s minami. Dávejte dobrý pozor, protože odkrytí políčka s minou znamená okamžitý konec hry.

Pole odkryjete tak, že na něj najedete šipkami a poté stisknete klávesu Enter:

Jak je z obrázku vidět, některé skryté (prázdné) části hrací desky se odkryly. Čísla v polích indikují, kolik min s daným polem sousedí. Pole obsahující tečky . nesousedí s žádnou minou.

Pokud si myslíte, že víte, kde se mina nachází, můžete si takové pole označit vlajkou, abyste jej omylem neodkryli. Vlajku umístíte klávesou f. Například na dalším obrázku jsem se rozhodl, že pole na levé straně desky vypadalo nějak podezřele...

Jak je vidět, na vybraném poli se objevil znak F. Do té doby, než vlajku odeberete (dalším stiskem klávesy f), není možné toto pole odkrýt. Poté, co umístíte vlajky na všechna pole kolem pole (viz jedničková pole kolem naší vlajky), můžete odkrýt další pole.

Naštěstí byl můj odhad miny správný. Kdybych se spletl, okamžitě bych prohrál:

Když prohrajete, odhalí se všechny miny: neprozkoumané se zobrazí symbolem stříška (^), ta, na které jste vybouchli, se zobrazí jako hvězdička (*).