Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.

Kącik Deweloperów Debiana

Informacje na tej stronie, choć publiczne, będą interesowały głównie deweloperów Debiana.

Podstawy

Organizacja Debiana
Debian ma wiele punktów dostępu i wielu ludzi jest zaangażowanych. Ta strona wyjaśnia, z kim należy się skontaktować, co do specyficznych aspektów Debiana i opisuje, kto może odpowiedzieć.
Ludzie
Debian jest tworzony wspólnie przez wiele osób z całego świata. Opiekę nad pakietami zapewniają zazwyczaj zarówno deweloperzy Debiana (Debian Developers, DD) (którzy są pełnoprawnymi członkami projektu Debian), jak i opiekunowie Debiana (Debian Maintainers, DM). Dostępna jest zarówno lista deweloperów Debiana jak i lista opiekunów Debiana, zawierające nazwy pakietów którymi zajmują się poszczególne osoby.

Możesz też zobaczyć mapę świata z deweloperami Debiana i galerię zdjęć z różnych wydarzeń związanych z Debianem.

Dołączyć do Debiana
Projekt Debian zbudowany jest przez wolontariuszy i ciągle szukamy nowych deweloperów z pewną znajomością techniczną, zainteresowanych darmowym oprogramowaniem i mających trochę wolnego czasu. Ty też możesz wspomóc Debiana, po prostu zobacz stronę powyżej.
Baza danych deweloperów.
Baza danych zawiera podstawowe dane dostępne dla wszystkich i dane bardziej prywatne, dostępne tylko dla innych deweloperów. Użyj dostępu przez SSL jeśli chcesz się zalogować.

Używając bazy danych możesz zobaczyć listę maszyn projektu, pobrać klucz GPG dewelopera, zmienić swoje hasło lub dowiedzieć się, jak ustawić przekazywanie poczty dla swojego konta Debiana.

Jeśli zamierzasz użyć jednej z maszyn Debiana, upewnij się, że przeczytałeś Zasady Użycia Maszyn Debiana.

Konstytucja
To jest dokument najwyższej wagi dla organizacji, opisu struktur i formalnego podejmowania decyzji w Projekcie.
Informacja o głosowaniu
Wszystko to, co zawsze chciałeś wiedzieć o tym, jak wybieramy naszych liderów i loga, i ogólnie o tym, jak głosujemy.
Wydania
To jest lista przeszłych i bieżących wydań, z których niektóre posiadają szczegółowe informacje na oddzielnych stronach.

Możesz również udać się bezpośrednio do bieżących stron dla wydania stabilnego i wydania testowego .

Różne architektury
Debian jest używany na wielu typach komputerów (kompatybilność z Intelem to był tylko pierwszy krok), a opiekunowie ‘portów’ dla poszczególnych architektur mają również użyteczne strony internetowe. Rzuć na nie okiem, może będziesz chciał sprawić sobie kolejny dziwnie nazwany kawałek metalu.

Pakiety

Zasady Polityki Debiana
Ten podręcznik opisuje zasady istnienia dystrybucji Debian. Zawiera się w tym struktura i zawartość archiwum Debiana, założenia co do systemu operacyjnego, jak również wymagania techniczne, które każdy pakiet musi spełnić, by być włączonym do dystrybucji.

Krótko: musisz to przeczytać.

Jest kilka dokumentów powiązanych z tymi Zasadami, którymi możesz być zainteresowany, takich jak:

 • Filesystem Hierarchy Standard (FHS)
  FHS jest listą katalogów (i plików) gdzie różne rzeczy powinny być umieszczone, a kompatybilność z nią wymagana jest przez Zasady, wersja 3.x.
 • Lista pakietów typu build-essential
  Pakiety typu build-essential są pakietami, które powinieneś mieć zanim spróbujesz stworzyć jakiś pakiet i listą pakietów, których nie musisz dołączać do lini Build-Depends swojego pakietu.
 • System Menu
  Programy, które mają interfejs i nie muszą otrzymywać żadnych specjalnych argumentów w wierszu poleceń, by normalnie pracować, powinny mieć zarejestrowany wpis w menu. Sprawdź również dokumentację systemu menu.
 • Zasady dla Emacsa
  Pakiety związane z Emacsem są zobowiązane do przestrzegania własnego dokumentu pod-zasad.
 • Zasady dla Javy
  Proponowany odpowiednik pod-zasad powyżej, dla pakietów związanych z Javą.
 • Zasady dla Perla
  Pod-zasady, które regulują wszystko dotyczące pakowania Perla
 • Zasady dla Pythona
  Proponowane pod-zasady traktujące o wszelkich aspektach tworzenia pakietów Pythona.
 • Specyfikacje Debconf
  Specyfikacje systemu zarządzania konfiguracją ,,debconf''.
 • Zasady aplikacji bazodanowych (szkic)
  Zbiór wytycznych i dobrych praktyk dla pakietów aplikacji bazodanowych.
 • Zasady dla Tcl/Tk (szkic)
  Pod-zasady obejmujące wszystkie zagadnienia dotyczące tworzenia pakietów dla Tcl/Tk.
 • Zasady dla Ada
  Pod-zasady obejmujące wszystkie zagadnienia dotyczące tworzenia pakietów dla języka Ada.

Zapoznaj się również z proponowanymi poprawkami do Zasad.

Zauważ, że stary podręcznik pakowania został w większości dołączony do najnowszej wersji Zasad.

Podręcznik deweloperów
Założeniem tego dokumentu jest przedstawienie ogółu rekomendowanych procedur i dostępnych zasobów dla rozwijających Debiana deweloperów. Kolejna rzecz, którą musisz przeczytać.
Przewodnik dla nowych opiekunów
Ten dokument opisuje budowę pakietu Debiana zwykłym językiem i posiada wiele działających przykładów. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie jako deweloper (tworzący pakiety), będziesz zapewne chciał to przeczytać.

Prace w toku

Dystrybucja testowa
Dystrybucja „testowa” jest miejscem, gdzie powinien się znaleźć pakiet w celu rozpatrzenia, czy należy go wydać następnym razem, gdy Debian będzie robił wydanie.
Błędy zagrażające wydaniu - Relase Critical
To jest lista błędów, które mogą decydować o usunięciu pakietu z dystrybucji „testowej”, lub w niektórych przypadkach nawet spowodować przestój w wydaniu dystrybucji. Raporty błędów z dotkliwością większą lub równą niż „poważna” kwalifikują się na listę -- upewnij się, by naprawić wszystkie takie błędy tak szybko, jak możesz.
System śledzenia błędów (BTS)
System śledzenia błędów Debiana (BTS) do zgłaszania, dyskutowania i naprawiania błędów. Mile widziane są zgłoszenia o problemach w jakiejkolwiek części projektu. BTS jest przydatny zarówno dla użytkowników jak i deweloperów.
Ogólnie o pakietach, z punktu widzenia deweloperów
Informacja o pakietach i strony śledzenia pakietów podają wiele wartościowych informacji dla opiekunów.
Śledzenie Pakietów Debiana
Dla deweloperów, którzy chcą być na czasie z innymi pakietami, narzędzie śledzenia pakietów pozwala im się zapisać za pomocą poczty elektronicznej do usługi, wysyłającej im kopie listów BTS i powiadomień o nowych, wgranych pakietach (uploads) i instalacjach dotyczących pakietów, które będą mieli zasubskrybowane.
Pakiety, które potrzebują pomocy
Pakiety z Perspektywami i Potrzebujące-Opieki, skrót angielski WNPP, jest to lista pakietów Debiana, które potrzebują nowych opiekunów, jak również pakietów, które do Debiana dołączone być muszą. Sprawdź to, gdy chcesz dodać, zaadoptować lub osierocić pakiety.
System Incoming
Nowe pakiety są wgrywane do systemu "Incoming" w wewnętrznych serwerach archiwów. Zaakceptowane pakiety są niemal natychmiast dostępne przez HTTP, i przekazywane do serwerów lustrzanych cztery razy dziennie.
Uwaga: W związku z naturą systemu Incoming, nie polecamy robienia kopii lustrzanych.
Raporty Lintiana
Lintian jest programem, który sprawdza, czy pakiet jest zgodny z Zasadami. Powinieneś go użyć przed każdorazowym wgraniem (upload), raporty o każdym pakiecie w dystrybucji są na wyżej wymienionej stronie .
Strony pomocy Debianowi
Wiki Debiana zawiera informacje dla developerów i innych współpracowników.
Dystrybucja eksperymentalna
Dystrybucja eksperymentalna jest używana jako tymczasowe, prowizoryczne miejsce dla bardzo eksperymentalnego oprogramowania. Używaj pakietów z dystrybucji eksperymentalnej tylko, jeśli już wiesz jak używać dystrybucji niestabilnej.

Projekty

Debian jest dużą grupą i jako taka, zawiera w sobie kilka podgrup i projektów. Poniżej są te, które mają własne strony internetowe, posortowane chronologicznie: