Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Kącik Deweloperów Debiana

Informacje ogólne

Lista obecnych deweloperów i opiekunów, jak dołączyć do projektu, odsyłacze do bazy danych deweloperów, konstytucji, procesu głosowania, wydań i architektur.

Organizacja Debiana
W projekcie Debian uczestniczy ponad tysiąc ochotników. Ta strona objaśnia strukturę organizacyjną Debiana, zawiera listę zespołów i ich członków oraz adresów kontaktowych.
Ludzie
Debian jest tworzony wspólnie zarówno przez deweloperów Debiana (Debian Developers, DD) (którzy są pełnoprawnymi członkami projektu Debian), jak i opiekunów Debiana (Debian Maintainers, DM). Dostępna jest zarówno lista deweloperów Debiana jak i lista opiekunów Debiana, zawierające więcej informacji na temat tych osób, jak i nazwy pakietów którymi się zajmują. Możesz też zobaczyć mapę świata z deweloperami Debiana i galerię zdjęć z różnych wydarzeń związanych z Debianem.
Dołączyć do Debiana
Chcesz pomóc i dołączyć do projektu? Ciągle szukamy nowych deweloperów i entuzjastów wolnego oprogramowania z umiejętnościami technicznymi. Więcej informacji na powyższej stronie.
Baza danych deweloperów.
Baza danych zawiera pewne informacje dostępne dla wszystkich, a także pewne dostępne tylko dla zalogowanych deweloperów. Baza zawiera listę maszyn projektu i kluczy GPG deweloperów. Deweloperzy posiadający konto mogą zmienić swoje hasło lub dowiedzieć się, jak ustawić przekazywanie poczty dla swojego konta Debiana. Jeśli zamierzasz używać maszyn Debiana, upewnij się, że przeczytałeś Zasady Użycia Maszyn Debiana.
Konstytucja
Ten dokument opisuje strukturę organizacji formalnego podejmowania decyzji w projekcie.
Informacja o głosowaniu
Jak wybieramy naszych liderów i loga, i ogólnie o tym, jak głosujemy.
Wydania
To jest lista obecnych wydań (stabilnego, testowego i niestabilnego) oraz spis starych wydań i ich nazw kodowych.
Różne architektury
Debian działa na wielu typach komputerów. Ta strona zawiera informacje na temat różnych adaptacji Debiana - niektóre na jądrze Linux, inne na FreeBSD, NetBSD i Hurd.

Pakiety

Odsyłacze do podręcznika polityki i innych powiązanych dokumentów, procedury i inne zasoby dla deweloperów Debiana, oraz przewodnik nowych opiekunów.

Podręcznik Polityki Debiana
Ten podręcznik opisuje zasady obowiązujące w dystrybucji Debian. Zawiera się w tym struktura i zawartość archiwum Debiana, założenia co do systemu operacyjnego, jak również wymagania techniczne, które każdy pakiet musi spełnić, by być włączonym do dystrybucji.

Krótko: musisz to przeczytać.

Jest kilka dokumentów powiązanych z tymi Zasadami, którymi możesz być zainteresowany, takich jak:

Zapoznaj się również z proponowanymi zmianami w Zasadach.

Podręcznik deweloperów
Założeniem tego dokumentu jest przedstawienie ogółu rekomendowanych procedur i dostępnych zasobów dla rozwijających Debiana deweloperów. Kolejna rzecz, którą musisz przeczytać.
Przewodnik dla nowych opiekunów
Ten dokument opisuje budowę pakietu Debiana zwykłym językiem i posiada wiele przykładów. Jeśli planujesz zostać deweloperem lub opiekunem, warto od niego zacząć.

Prace w toku: Odsyłacze dla aktywnych deweloperów i opiekunów Debiana

Dystrybucja testowa ("testing")
Automatycznie generowana z dystrybucji niestabilnej ("unstable"): tu powinien się znaleźć pakiet by mógł pojawić się w następnym wydaniu Debiana.
Błędy zagrażające wydaniu - Relase Critical
To jest lista błędów, które mogą decydować o usunięciu pakietu z dystrybucji „testowej”, lub w niektórych przypadkach nawet spowodować przestój w wydaniu dystrybucji. Raporty błędów z dotkliwością większą lub równą niż „poważna” kwalifikują się na listę -- upewnij się, by naprawić wszystkie takie błędy w swoich pakietach tak szybko, jak to możliwe.
System śledzenia błędów (BTS)
Zgłaszanie, dyskutowanie i naprawa błędów. BTS jest przydatny zarówno dla użytkowników jak i deweloperów.
Informacje na temat pakietów Debiana
Informacja o pakietach i strony śledzenia pakietów podają wiele wartościowych informacji dla opiekunów. Deweloperzy pragnący śledzić inne pakiety, mogą zapisać się (przez e-mail) na usługę wysyłającą kopie wiadomości z systemu śledzenia błędów a także powiadomienia o wgraniach i instalacjach. Więcej informacji w podręczniku systemu śledzenia pakietów.
Pakiety, które potrzebują pomocy
Pakiety z Perspektywami i Potrzebujące-Opieki (skrót angielski: WNPP) to lista pakietów Debiana, które potrzebują nowych opiekunów, jak również pakietów, które jeszcze nie zostały dołączone do Debiana.
System Incoming
Nowe pakiety są wgrywane do systemu "Incoming" w wewnętrznych serwerach archiwów. Zaakceptowane pakiety są niemal natychmiast dostępne przez HTTP, i przekazywane do serwerów lustrzanych cztery razy dziennie.
Uwaga: W związku z naturą systemu Incoming, nie polecamy robienia kopii lustrzanych.
Raporty Lintiana
Lintian jest programem, który sprawdza, czy pakiet jest zgodny z Zasadami. Powinieneś go użyć przed każdorazowym wgraniem (upload).
Dystrybucja eksperymentalna
Dystrybucja eksperymentalna jest używana jako tymczasowe, prowizoryczne miejsce dla bardzo eksperymentalnego oprogramowania. Używaj pakietów z dystrybucji eksperymentalnej tylko, jeśli już wiesz jak używać dystrybucji niestabilnej.
Wiki Debiana
Wiki Debiana zawiera informacje dla developerów i innych współpracowników.

Projekty: wewnętrzne grupy i projekty

Różne odsyłacze