Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Poštovní konference

Úvod

Debian je vyvíjen distribuovaným způsobem vývoje po celém světě. Proto je e-mail preferovaný způsob pro diskuzi o různých věcech. Většina konverzací mezi vývojáři Debianu a uživateli se odehrává v několika poštovních konferencích.

K dispozici je mnoho světu otevřených poštovních konferencí, což znamená, že každý může číst příchozí poštu a zapojit se do diskuze. Každý může pomoci s vývojem Debianu a šířit myšlenku svobodného softwaru. Existuje také několik konferencí, které jsou otevřeny pouze oficiálním vývojářům Debianu; nevysvětlujte si to prosím jako uzavřený vývoj, občas nemá velký smysl diskutovat interní témata s ne-vývojáři.

Všechny poštovní konference Debianu se provozují na speciálním serveru, s použitím automatického softwaru pro zpracování e-mailů, nazvaným SmartList. Tento server je nazvaný lists.debian.org. Všechny příspěvky a zprávy o přihlášení a odhlášení musí být poslány na konkrétní adresu na tomto serveru.

Základní použití

Každá poštovní konference Debianu má adresu pro příspěvky ve formě název_konference@lists.debian.org, adresu pro zpracování požadavků ve formě název_konference-request@lists.debian.org a webovou stránku https://lists.debian.org/název_konference/.

Poslat e-mail do konference můžete jednoduše na adresu pro příspěvky. Pro přihlášení se do konference k odběru příchozích e-mailů nebo pro odhlášení se z konference použijte adresu pro zpracování požadavků (viz. níže).

Aktuální seznam povolených poštovních konferencí je na adrese https://lists.debian.org/, seřazený podle témat nebo netříděný.

Pro konference také udržujeme statistiky využívání: zkontrolujte si průměrný počet příspěvků, než se přihlásíte, abyste se vyhnuli záplavě e-mailů.

Zřeknutí se odpovědnosti / Pravidla ochrany osobních údajů / Právní informace

Poštovní konference jsou veřejná fóra.

Všechny e-maily poslané do konferencí jsou rozeslány přihlášeným lidem a zkopírovány do veřejného archivu, který je určen k prohlížení nebo vyhledávání bez nutnosti přihlášení.

Navíc, si můžete prohlížet naše poštovní konference jako diskusní skupiny Usenet. Toho můžete docílit pomocí webového rozhraní Google .

Existovat mohou i další místa, kam jsou konference rozesílány — proto se prosím vždy ujistěte, že do konferencí neposíláte nějaké důvěrné nebo licencované materiály. To zahrnuje věci jako e-mailové adresy. Důležitou poznámkou je fakt, že jsou tu spammeři, viry, červy, aj., kteří jsou známí zneužíváním e-mailových adres uveřejněných v našich poštovních konferencích.

Debian udržuje poštovní konferenci v dobré víře a bude uskutečňovat kroky k potlačení všech oznámených zneužití a zajišťovat nepřerušený normální provoz. Zároveň Debian není zodpovědný za žádný příspěvek v poštovních konferencích nebo cokoliv, co se může stát ve vztahu k nim.

Pro více informací se prosím podívejte na naše stránky o zřeknutí se odpovědnosti.

Přihlášení / Odhlášení

Každý se může sám přihlásit/odhlásit do jakékoliv poštovní konference za předpokladu, že je přihlašovací politika konkrétní konference „otevřená“.

Pro přihlášení nebo odhlášení z jednotlivých poštovních konferencí můžete jednoduše použít jejich příslušející webové stránky na adrese https://lists.debian.org/.

Pro hromadné přihlášení nebo odhlášení z několika poštovních konferencí použijte stránku pro přihlášení nebo odhlášení. Uvedené stránky také obsahují popis a přihlašovací politiku každé konference.

Požadavky pro přihlášení nebo odhlášení lze také zaslat e-mailem na speciální adresu pro zpracování požadavků, která je mírně odlišná od adresy poštovní konference. Přihlašovací nebo odhlašovací zprávy NESMÍ být poslány na samotnou adresu poštovní konference.

Pro přihlášení či odhlášení z poštovní konference, zašlete prosím e-mail na adresu

<název konference>-REQUEST@lists.debian.org

se slovem subscribe nebo unsubscribe v předmětu zprávy.

Pamatujte prosím na část adresy -REQUEST.

Jako součást přihlašovacího procesu, vám software poštovní konference pošle e-mail, na který musíte odpovědět, pokud chcete proces přihlášení dokončit. Toto je bezpečnostní opatření pro odstranění možnosti přihlášení cizí osoby bez jejího svolení.

Obecné nezdary při přihlašování/odhlašování

Prosím pamatujte na to, že požadavek na odhlášení by měl být poslán z adresy, která je přihlášena. Pokud to není možné, Předmět: by měl obsahovat: unsubscribe přihlášená_adresa@přihlášená.doména, nebo můžete využít odhlašovací webový formulář.

Pokud přijmete email z emailové konference, ale nemůžete zjistit adresu, s kterou jste přihlášeni, můžete využít úplné hlavičky příchozích zpráv, které budou obsahovat něco jako:

  From bounce-debian-foo=quux=example.com@lists.debian.org  Tue Apr 22 01:38:14 2003

Toto vám spolehlivě řekne, že dotyčná konference se jmenuje debian-foo a přihlášená adresa je quux@example.com. V tomto (smyšleném) případě byste poslal e-mail na adresu debian-foo-request@lists.debian.orgunsubscribe quux@example.com v předmětu zprávy.

Bohužel je momentálně nemožné se přihlásit s uživatelským jménem, které odpovídá kontrole e-mailů od démonů pomocí aplikace procmail. Tím je míněno, že uživatelské jméno nesmí obsahovat mail, admin, root, master nebo podobné řetězce (více výraz FROM_DAEMON v manuálové stránce procmailrc(5)).

Další známé omezení našeho softwaru pro poštovní konference je, že většina odmítnutých e-mailů je v tichosti zahozena, takže uživatel nedostane oznámení k tomu, co se stalo. Například, běžně lidé zkoušejí přihlásit adresu, která je již přihlášená: SmartList takový e-mail jednoduše ignoruje.

Jestliže si nejste jistí, zda jste přihlášeni do našich poštovních konferencí, pošlete email na adresu majordomo@lists.debian.orgwhich vaše.emailová@adresa v těle zprávy. Bližší informace o této službě (tzv. MajorSmart) obdržíte po zaslání e-mailu na stejnou adresu s help v těle zprávy.

Pravidla chování

Při používání emailové konference Debianu, prosím dodržujte následující pravidla:

Správa konference

Pokud chcete požádat o novou poštovní konferenci, přečtěte si prosím jak na to.

Pokud máte problémy s přihlášením nebo odhlášením, ujistěte se prosím, že jste postupovali správně, než nás budete kontaktovat. Ujistěte se, že jste si přečetli podrobnosti o přihlašování/odhlašování.

Kontaktovat správce konference můžete posláním e-mailu v anglickém jazyce na adresu listmaster@lists.debian.org.
Popřípadě můžete zaslat hlášení o chybě pro pseudo balíček lists.debian.org.

Pokud se vám nepodařilo odhlásit z poštovní konference, přiložte prosím kopii celé hlavičky zprávy, které jste obdrželi z konference na vaši e-mailovou adresu.

Zásady pro inzerci v poštovních konferencích Debianu / Boj se spamem

Posílání nevyžádané hromadné pošty (též známé jako spam) do konferencí Debianu je zakázané. Nedodržení tohoto pravidla může vyústit v zablokování příspěvků odesílatele do konferencí a/nebo oznámení na odpovědných úřadech.

Správci konferencí Debianu dělají maximum pro zabránění uveřejnění většiny takových e-mailů. Průměrně je denně zablokováno přes 40 tisíc takových emailů.

Mnoho pravidel, které používáme k blokování spammerů a jejich zpráv, nám bylo ohlášeno přihlášenými lidmi. Pokud nám chcete pomoci ještě více snížit množství spamu, je vaše pomoc velice vítána.
Pro oznámení spamu je potřeba udělat následující:

Mějte prosím na paměti, že budeme reagovat pouze na oznámení spamu, který byl poslán v posledních hodinách, protože nemá smysl udržovat zastaralá filtrovací pravidla.
Neposílejte prosím také jakákoliv, někde nalezená, předpřipravená pravidla. Málokdy poskytují dobré výsledky v našich konferencích, protože obsahují velmi unikátní zprávy.

Neposílejte žádný e-mail z jakékoli konference Debianu, kde jste přihlášen, na automatizovaný spamový zpravodajský systém. Pokud něco takového uděláte, bude vám zakázáno přijímání e-mailů z konferencí Debianu, a to dokud správcům neprokážete, že už tak neučiníte.

Další snahy o snížení spamu v konferencích a v archivu https://lists.debian.org/ naleznete na https://wiki.debian.org/Teams/ListMaster/ListArchiveSpam