Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Listy dyskusyjne

Wstęp

Debian jest rozwijany przez osoby z całego świata. Dlatego preferowaną formą dyskusji nad różnymi sprawami jest wymiana poczty elektronicznej. Duża część tej wymiany odbywa się za pomocą list dyskusyjnych (ang. mailing lists).

Istnieje wiele list otwartych, co oznacza, że każdy może przeczytać wszystko, co jest na nie wysyłane oraz uczestniczyć w dyskusjach. Zachęcamy wszystkich do pomocy w rozwoju Debiana i popularyzowania idei wolnego oprogramowania. Jest także kilka list, które są otwarte tylko dla oficjalnych deweloperów Debiana; nie należy jednak interpretować tego jako dewelopingu zamkniętego, po prostu czasem nie ma sensu dyskutować na tematy wewnętrzne z osobami, które nie są deweloperami.

Wszystkie listy dyskusyjne Debiana są utrzymywane na specjalnym serwerze przy pomocy programu do automatycznego przetwarzania list o nazwie SmartList. Serwer nazywa się lists.debian.org. Wszystkie wiadomości, żądania zapisania lub wypisania się muszą być wysyłane na specjalny adres na tym serwerze.

Podstawowe użycie

Każda lista dyskusyjna ma własny adres wysyłkowy w formacie nazwa_listy@lists.debian.org, adres służący do wysyłania żądań nazwa_listy-request@lists.debian.org, oraz własną stronę WWW https://lists.debian.org/nazwa_listy/.

By wysłać e-mail na listę, po prostu wyślij go na adres wysyłkowy. Aby zapisać się na listę i mieć możliwość czytania przychodzących wiadomości lub żeby się z niej wypisać, użyj adresu do wysyłania żądań (zobacz niżej).

Bieżąca lista dostępnych list dyskusyjnych osiągalna jest na stronie https://lists.debian.org/, także posortowana tematycznie.

Generowane są również statystyki list dyskusyjnych: sprawdź średnią liczbę wiadomości przed zapisaniem się, aby nie być zasypanym przez tony korespondencji.

Zrzeczenie się / Polityka prywatności / Informacje prawne

Listy dyskusyjne są forami publicznymi.

Wszystkie wiadomości wysyłane na listę są rozsyłane zarówno do subskrybentów listy, jak również są zapisywane w publicznym archiwum, aby można było przeglądać listę lub ją przeszukiwać bez potrzeby bycia zapisanym.

Można także przeglądać nasze listy jako grupy dyskusyjne (ang. newsgroups) przy pomocy interfejsu WWW w serwisach takich jak Google .

Listy mogą być dystrybuowane w wielu miejscach — prosimy nie wysyłać żadnych poufnych lub nielicencjonowanych materiałów. To dotyczy również adresów e-mail. Zwłaszcza, że znane są przypadki wysyłania spamu, wirusów czy robaków na adresy opublikowane na naszych listach dyskusyjnych.

Debian zarządza listami dyskusyjnymi w dobrej wierze i dokłada wszelkich starań, by nie dopuszczać do nadużyć i nieprzerwanie dostarczać tę usługę. Jednocześnie Debian nie jest odpowiedzialny za treść wiadomości ukazujących się na listach ani konsekwencji wynikłych z ich opublikowania.

Proszę zapoznać się z zrzeczeniem odpowiedzialności, by dowiedzieć się więcej.

Subskrypcja / Wypisanie się z listy

Każdy może zapisać się lub wypisać z dowolnej listy, której polityka subskrypcji jest oznaczona jako otwarta.

Można użyć prostych formularzy www, aby zapisać się lub wypisać z poszczególnych list dyskusyjnych. Są one dostępne na odpowiednich stronach na serwerze https://lists.debian.org/.

By wypisać lub zapisać się na wiele list naraz, użyj odpowiednio formularzy zapisania lub wypisania się. Owa strona zawiera również opis i zasady subskrypcji każdej z list.

Żądania zapisania lub wypisania można także wysłać pocztą elektroniczną, na specjalny adres kontrolny, różniący się nieco od adresu listy. NIE należy wysyłać żądań zapisania lub wypisania na adres wysyłkowy listy dyskusyjnej.

Aby zapisać się na listę lub z niej wypisać, należy wysłać na adres

<nazwa listy>-REQUEST@lists.debian.org

wiadomość ze słowem subscribe (zapisz) lub unsubscribe (wypisz) temacie wiadomości.

Prosimy pamiętać o części -REQUEST adresu.

Częścią procesu subskrypcji jest wysłanie do Ciebie przez program obsługujący listy specjalnej wiadomości e-mail. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy ją odesłać. Jest to środek bezpieczeństwa uniemożliwiający złośliwym osobom zapisywanie innych osób na listy bez ich zgody.

Najczęstsze problemy z zapisywaniem i wypisywaniem się

Pamiętaj, że żądanie wypisania się powinno być wysłane z adresu, który jest zapisany jako subskrybent. Jeśli to nie jest możliwe, temat powinien brzmieć: unsubscribe zapisany.adres@zapisana.domena.pl, lub można skorzystać z formularza do wypisywania.

Jeśli otrzymujesz wiadomości z listy dyskusyjnej, ale nie możesz znaleźć adresu, z którego dokonano subskrypcji, możesz użyć pełnych nagłówków otrzymanej wiadomości, które powinny zawierać coś w rodzaju:

   From bounce-debian-foo=quux=example.com@lists.debian.org  Tue Apr 22 01:38:14 2003

To powinno dostarczyć Ci informacji, że szukana lista nazywa się debian-foo oraz, że adres sybskrybenta to quux@example.com. W tej (fikcyjnej) sytuacji powinieneś wysłać wiadomość do debian-foo-request@lists.debian.org z tekstem unsubscribe quux@example.com w temacie.

Niestety, nie jest obecnie możliwe zapisanie się na listę z nazwą użytkownika, która może być zakwalifikowana przez procmail jako poczta od daemona. To oznacza, że nazwa użytkownika nie może zawierać takich napisów jak mail, admin, root, master itp. (zobacz FROM_DAEMON na stronie podręcznika procmailrc(5)).

Kolejnym ograniczeniem naszego oprogramowania list dyskusyjnych jest to, że większość odrzuconych e-maili jest niezauważalnie kasowana, bez powiadamiania użytkownika o tym, co poszło źle. Dzieje się tak np. przy próbie ponownej subskrypcji adresu, który był już subskrybowany: SmartList po prostu zignoruje taką wiadomość.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy jesteś zapisany i/lub na jakie listy, wyślij wiadomość o treści which twój.adres@email.pl na adres majordomo@lists.debian.org. Więcej informacji o tej usłudze (zwanej MajorSmart) otrzymasz wysyłając list o treści help pod ten sam adres.

Zasady odpowiedniego zachowania

Używając list dyskusyjnych Debiana należy przestrzegać poniższych reguł:

Opieka nad listami

Jeśli chcesz poprosić o utworzenie nowej listy, przeczytaj HOWTO.

W razie wystąpienia problemów z zapisaniem/wypisaniem się z listy, upewnij się, że odpowiednio wykonałeś wymagane kroki zanim postanowisz się z nami skontaktować. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi zapisywania i wypisywania się.

By skontaktować się z opiekunem list wyślij wiadomość w języku angielskim na adres listmaster@lists.debian.org.
Możesz też zgłosić błąd w pseudo-pakiecie lists.debian.org.

Jeśli nie mogłeś wypisać się z listy, dołącz kopie wszystkich nagłówków dowolnego listu, jaki otrzymałeś z danej listy na swój adres.

Polityka Debiana dotycząca ogłoszeń na listach dyskusyjnych / Walka ze spamem

Wysyłanie niechcianej, masowej poczty, jakiegokolwiek rodzaju (zwanej też spamem), na którąkolwiek z list Debiana jest zabronione. Przekroczenie tego zakazu może skutkować blokadą możliwości wysyłania postów na listy i/lub doniesieniem do odpowiednich władz.

Opiekunowie (Listmasterzy) list Debiana robią wszystko, co w ich mocy, aby zablokować tego rodzaju pocztę. Przciętnie blokują oni ponad 40.000 tego typu wiadomości dziennie.

Wiele z reguł, których używamy do blokowania spamerów i ich wiadomości, zostało przedstawionych nam przez subskrybentów. Jeśli chcesz pomóc w redukcji wielkości spamu, bardzo cenimy Twoją pomoc.
Aby zaraportować spam w użyteczny sposób, powinieneś:

Otrzymasz wiadomość zwrotną po przyjęciu Twojego zgłoszenia.
Prosimy pamiętać, że przyjmujemy zgłoszenia dotyczące spamu, który został wysłany w ciągu kilku ostatnich godzin, ponieważ reguły dezaktualizują się niezwykle szybko.
Prosimy również o niewysyłanie pakietów reguł znalezionych gdziekolwiek. Pakiety te bardzo rzadko dają dobre rezultaty na naszych listach, ze względu na obsługę specyficznego ruchu.

Zabronione jest wysyłanie jakichkolwiek maili otrzymanych z list Debiana do automatycznych systemów raportowania spamu. Jest to często szkodliwe dla wszystkich użytkowników i zmusza nas do zablokowania otrzymywania przez sprawcę listów ze wszystkich list Debiana do chwili, aż udowodni, że nie zrobi tego więcej.

Więcej informacji na temat działań w celu ograniczenia ilości spamu na listach i w archiwum https://lists.debian.org/ można znaleźć pod adresem https://wiki.debian.org/Teams/ListMaster/ListArchiveSpam

.