Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.

Kodeks postępowania Debiana

Wersja 1.0 ratyfikowana 28 kwietnia 2014 r.

Projekt Debian, producent systemu Debian, przyjął kodeks postępowania dla uczestników swoich list dyskusyjnych, kanałów IRC oraz innych rodzajów komunikacji w ramach projektu.


Kodeks postępowania Debiana

 1. Bądź wyrozumiały

  W tak rozległym projekcie jak Debian, nieuchronnie znajdą się ludzie, z którymi możemy się nie zgadzać lub z którymi trudno będzie się współpracować. Należy przyjąć to do wiadomości i nawet wtedy odnosić się do nich z szacunkiem. Niezgoda nie jest usprawiedliwieniem dla złego zachowania lub osobistych ataków, a społeczność, w której ludzie czują się zagrożeni, nie jest zdrową społecznością.

 2. Zakładamy dobrą wiarę

  Współpracownicy Debiana mogą mieć różne sposoby na osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest wolny system operacyjny, które mogą być inne od naszych. Zakładamy, że inne osoby pracują dążąc do tego celu.

  Należy pamiętać, że dla wielu naszych Współpracowników język angielski nie jest ich rodowitym językiem oraz że mogą oni pochodzić z różnych kultur.

 3. Współpracuj

  Debian jest dużym i skomplikowanym projektem; zawsze jest w nim coś do nauczenia się. Jeżeli potrzebujemy pomocy, należy o nią poprosić. Podobnie prośby o pomoc należy postrzegać w kontekście naszego wspólnego celu, jakim jest ciągłe udoskonalanie Debiana.

  Kiedy zrobimy coś na rzecz projektu, bądźmy gotowi wyjaśnić innym jak to działa, aby inni mogli oprzeć się na naszej pracy a nawet ją poprawić.

 4. Staraj się być zwięzły

  Należy pamiętać, że to, co napiszemy raz, będzie czytane przez setki osób. Pisanie krótkich wiadomości sprawi, że ludzie łatwiej zrozumieją sens konwersacji. Kiedy potrzebne jest dłuższe wyjaśnienie, należy rozważyć dodanie streszczenia.

  Należy starać się wprowadzać nowe argumenty do dyskusji tak, aby każda wiadomość dodawała coś nowego do wątku pamiętając, że reszta wątku wciąż zawiera pozostałe wiadomości z argumentami, które zostały już przedstawione.

  Należy trzymać się tematu, zwłaszcza w dyskusjach, które są już dość długie.

 5. Bądź otwarty

  Większość sposobów komunikacji używanych w Debianie pozwala na publiczną oraz prywatną komunikację. Zgodnie z punktem trzecim umowy społecznej zaleca się korzystanie z publicznych metod komunikacji dla wiadomości związanych z Debianem, chyba że wysyłamy wiadomości zawierające treści poufne.

  Dotyczy to także wiadomości o pomoc lub wsparcie związane z Debianem; publiczna prośba ma nie tylko większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, ale także jest większa szansa na to, że przypadkowe błędy jakie mogą pojawić się w udzielonej odpowiedzi zostaną wykryte i poprawione.

 6. W przypadku problemów

  Chociaż ten kodeks postępowania powinien być przestrzegany przez uczestników, zdajemy sobie sprawę, że czasem ludzie mogą mieć zły dzień, albo nie zdają sobie sprawy z niektórych wytycznych zawartych w tym kodeksie. W takim przypadku można do nich napisać powołując się na ten kodeks. Wiadomość taka może być zarówno publiczna jak i prywatna, zależy która z nich jest bardziej odpowiednia. Niezależnie od tego, czy wiadomość ta będzie publiczna, czy też prywatna, także powinna przestrzegać kodeksu; w szczególności, nie powinna być obraźliwa lub lekceważąca. Należy zawsze zakładać dobrą wiarę; bardziej prawdopodobne jest, że uczestnicy są nieświadomi swojego złego zachowania, niż że świadomie starają się pogorszyć jakość dyskusji.

  Sprawcy poważnych lub notorycznych naruszeń będą tymczasowo lub na stałe blokowani w systemach komunikacji Debiana. Reklamacje należy zgłaszać w formie pytania (w prywatnej wiadomości) do administratorów forum dotyczącego komunikacji w Debianie. Informacje o administratorach można znaleźć na stronach dotyczących struktury organizacyjnej Debiana.


Dodatkowe informacje

Niektóre z linków w tym dziale odnoszą się do dokumentów, które nie są częścią kodeksu postępowania, jak również nie są autoryzowane przez Debiana. Jednakże zawierają one przydatne informacje na temat, jak należy się zachowywać korzystając z naszych kanałów komunikacji.

Aktualizacja tego kodeksu postępowania podlega normalnym procedurom Ogólnej Uchwały. Jednakże Lider Projektu Debian (lub delegaci LPD) mogą dodawać lub usuwać odnośniki do innych dokumentów w sekcji "Dodatkowe informacje'' po konsultacji ale bez spełnienia wymagań dotyczących Ogólnej Uchwały.