Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.
Debian-Accessibility
Opis projektu
Debian-Accessibility to wewnętrzny projekt rozwoju Debiana w system operacyjny, który szczególnie dobrze spełnia wymagania osób niepełnosprawnych. Celem projektu jest stworzenie w pełni dostępnego systemu, zbudowanego całkowicie na wolnym oprogramowaniu, który zaoferuje osobom niepełnosprawnym możliwie jak najwięcej niezależności.
Przewiduje się, że Debian-Accessibility będzie stanowił dopełnienie do istniejących pakietów poprzez dostarczanie łatek poprawiających specyficzne problemy dla poszczególnych grup użytkowników oraz będzie przeprowadzał testy weryfikujące dostępność i dostarczał modyfikacji opartych na wynikach tych testów.
Lista dyskusyjna
Lista dyskusyjna Debian-Accessibility jest głównym kanałem komunikacji w projekcie. Służy jako forum zarówno dla potencjalnych jak i obecnych użytkowników systemu Debian, którzy mają specjalne potrzeby. Dodatkowo jest używana do koordynowania prac rozwojowych wokół różnych spraw związanych z dostępnością. Aby zapisać się na listę, oraz się z niej wypisać, należy skorzystać ze strony listy. Na stronie tej znajduje się także archiwum listy.
Ważne oprogramowanie
Pierwsza próba podzielenia oprogramowania na kategorie może nie być najlepsza. Wszelkie sugestie dotyczące tego tematu należy przesyłać na listę dyskusyjną albo do Mario Lang.
- Synteza mowy i powiązane API
- Czytniki ekranu dla konsoli (tryb tekstowy)
- Rozszerzenie przeglądarki ekranu dla Emacs
- Graficzny Interfejs Użytkownika:
Cele projektu
- Dostarczenie informacji i dokumentacji dotyczącej ułatwienia dostępu.
- Zapewnienie, że oprogramowanie ułatwiające dostępność, np. sterowniki do specjalistycznych urządzeń zewnętrznych, w razie potrzeby mogą być załadowane tak wcześnie, jak tylko to jest możliwe, na etapie ładowania systemu, włączając w to proces instalacji Debiana. To zapewni osobom niepełnosprawnym zachowanie niezależności podczas zarządzania swoimi systemami.
- Sprawdzenie i upewnienie się, że rdzeń infrastruktury Debiana, np. strony WWW, są zgodne z Wytycznymi ds. Ułatwienia Dostępu.
- Namówienie do współpracy autorów różnych projektów o podobnych celach.
- Pomoc zewnętrznym autorom w przygotowaniu pakietów swoich produktów dla dystrybucji Debian.
- Pokazanie komercyjnym dostawcom technologii wspomagających siłę systemu opartego o Wolne Oprogramowanie i sprawienie, aby rozważyli przeniesienie ich oprogramowania do Linuksa lub nawet przejście na Open Source.
Co mogę zrobić aby pomóc?
- Pomóc w rozwijaniu i tłumaczeniu stron internetowych.
- Stworzyć logo.
- Pomóc w tworzeniu dokumentacji i tłumaczeniu.
- Internacjonalizacja (to więcej niż tylko tłumaczenie, zobacz niektóre pomysły na stronie zinternacjonalizowana synteza mowy).
- Sprawdzać, czy strona debian.org jest dostępna zgodnie z uchwalonymi Wytycznymi ds. Ułatwienia Dostępu i wysyłać propozycje udoskonaleń w oparciu o otrzymane wyniki. W pewnym momencie może być wskazane wprowadzenie czegoś w rodzaju Bobby Approval.
Linki
- Debian Accessibility Wiki.
- Debian Accessibility Developer Wiki.
- Free Standards Group Accessibility Workgroup.
- GNOME Accessibility Project.
- Projekt KDE Accessibility.
- Ubuntu Accessibility
- BLINUX: Zwiększenie użyteczności systemu operacyjnego GNU/Linux dla osób niewidomych.
- Projekt Linux Speakup.
- W3C's Web Accessibility Initiative
(WAI):
- Web Content Accessibility Guidelines opisuje w detalach jak uczynić strony WWW dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
- Authoring Tool Accessibility Guidelines wyjaśnia jak tworzyć różnorodne narzędzia autorskie wspierające tworzenie dostępnych dla osób niepełnosprawnych stron WWW oraz jak tworzyć samo oprogramowanie, które także będzie dostępne dla tych osób.
- Bobby(TM) pozwala na przetestowanie stron WWW pod względem zgodności z istniejącymi wytycznymi dotyczącymi dostępności, np. z Sekcją 508 oraz WCAG organizacji W3C.