Uwaga: Oryginał jest nowszy niż to tłumaczenie.

Instalacja Debiana przez Internet

Ta metoda instalacji Debiana wymaga działającego dostępu do Internetu podczas instalacji. W porównaniu do innych metod pobiera się mniej danych, a proces można dostosować do własnych wymagań. Obsługiwane są połączenia Ethernet lub bezprzewodowe. Wewnętrzne karty ISDN niestety nie są obsługiwane.

Istnieją trzy sposoby instalacji przez sieć:

Małe płyty CD lub pamięć USB

Poniżej znajdują się pliki obrazów. Wybierz architekturę swojego procesora:

Szczegóły są dostępne na stronie: instalacja sieciowa z małej płyty CD.

Najmniejsze płytki, napędy USB itp.

Możesz pobrać niewielki plik obrazu, odpowiedni dla napędów USB lub podobnych urządzeń, zapisać go na nośniku i rozpocząć instalację uruchamiając z niego komputer.

Istnieje pewna różnorodność, jeśli chodzi o wspracie instalacji z małych mediów w zależności od architektury.

Szczegóły są dostępne w podręczniku instalacji dla Twojej architektury, zwłaszcza w rozdziale Obtaining System Installation Media.

Poniżej znajdują się linki do dostępnych plików obrazów (prosimy zajrzeć do pliku MANIFEST, gdzie znajdują się informacje na ten temat):

Bootowanie przez sieć

Można skonfigurować serwer TFTP i DHCP (lub BOOTP albo RARP), tak aby obsługiwał media instalacyjne w sieci lokalnej. Jeśli BIOS komputera obsługuje tę możliwość, możesz wystartować na nim instalację Debiana z sieci (za pomocą PXE i TFTP) i zainstalować w ten sposób resztę systemu.

Nie wszystkie maszyny posiadają możliwość bootowania z sieci. Ze względu na dodatkową pracę konieczną do wykonania dla skonfigurowania instalacji, metoda ta nie jest rekomendowana dla niedoświadczonych użytkowników.

Szczegóły są dostępne w podręczniku instalacji dla Twojej architektury, zwłaszcza w rozdziale Preparing Files for TFTP Net Booting.

Poniżej znajdują się linki do plików obrazów (prosimy zajrzeć do pliku MANIFEST).

Jeżeli jakikolwiek sprzęt w systemie wymaga załadowania niewolnego oprogramowania (firmware) wraz ze sterownikiem, można użyć jednego z archiwów z popularnymi pakietami oprogramowania lub pobrać nieoficjalny obraz zawierający te niewolne oprogramowanie. Instrukcje jak użyć archiwów i ogólne informacje o ładowaniu firmware podczas instalacji znajduje się w Podręczniku Instalacji.

nieoficjalne obrazy instalacyjne dla wersji stabilnej z zawartym firmwarem