Poznámka: Původní dokument je novější než tento překlad.

O Debianu

Co je Debian?

Projekt Debian je sdružení jednotlivců, jehož hlavním účelem je vytvořit svobodný operační systém. Tento operační systém, který vytváříme, se nazývá Debian.

Operační systém je sada základních programů a nástrojů, kterých je k provozu počítače třeba. Vlastním základem operačního systému je jádro. Jádro je nejzákladnějším programem v počítači, vykonává všechny základní operace a umožňuje vám spouštět ostatní programy.

Debian v současné době používá jádro Linux nebo FreeBSD Linux je softwarový produkt, který založil Linus Torvalds a vyvíjí jej tisíce programátorů po celém světe. FreeBSD je operační systém, který obsahuje jádro a další software.

Pokračují však práce na poskytování Debianu i pro jiná jádra, zejména jádro Hurd. Hurd je kolekce serverů vykonávajících různé úkony, která běží nad mikrojádrem (jako je Mach). Hurd je svobodný software, vytvářený projektem GNU.

Velká část základních nástrojů, které tvoří operační systém pochází z projektu GNU; odtud názvy: GNU/Linux, GNU/kFreeBSD a GNU/Hurd. Tyto nástroje jsou také svobodné.

Samozřejmě že, to co lidé chtějí, je aplikační software: programy, které jim pomohou dosáhnout toho, co potřebují udělat, od upravování dokumentů, podpory podnikání, přes hraní her, až po vytváření dalšího softwaru. Debian obsahuje více než 59000 balíčků (předkompilovaný software připravený pro snadnou instalaci na váš počítač), správce balíčků (APT), a další nástroje, které umožňují spravovat tisíce balíčků na tisících počítačích stejně snadno jako by jste instalovali jedinou aplikaci. To vše svobodně.

Celé se to podobá věži. Základním kamenem je jádro. Nad ním jsou všechny základní nástroje. Následuje všechen software, který na počítači spouštíte. Na vrcholu této věže je Debian — vše pečlivě uspořádává a udržuje, aby to spolu fungovalo.

Je zcela svobodný?

Možná se divíte: proč by měli lidé trávit hodiny na úkor svého času psaním softwaru, pečlivým balíčkováním a potom to dát pryč? Odpovědi jsou různé, stejně jako lidé, kteří přispívají. Někteří lidé rádi pomáhají druhým. Mnozí píší programy, aby se více naučili na počítači. Více a více lidí hledá cesty, jak se vyhnout rostoucím cenám softwaru. Narůstá počet přispěvatelů, kteří takto vyjadřují svůj dík za všechen skvělý svobodný software, který od ostatních obdrželi. Mnozí na univerzitách vytváří svobodný software, aby napomohli širokému využití výsledků svého výzkumu. Podnikatelé pomáhají spravovat svobodný software, takže se mohou účastnit na jeho vývoji -- není rychlejší cesta, jak získat novou funkci programu, než si ji doplnit sám! Mnozí z nás to samozřejmě dělají proto, že z toho mají velkou radost.

Debian je natolik oddán svobodnému softwaru, že jsme považovali za užitečné, aby tato skutečnost byla zformulována v písemném dokumentu. A tak se zrodila Společenská smlouva.

Ačkoli Debian věří ve svobodný software, jsou situace, kdy lidé chtějí, či potřebují, nainstalovat si do svého počítače nesvobodný software. Bude-li to možné, bude to Debian podporovat. Existuje dokonce rozrůstající se počet balíčků, jejichž jedinou úlohou je do systému Debian nainstalovat nesvobodný software.

Říkáte zdarma, ale CD/připojení stojí peníze!

Možná se budete ptát: Pokud je software zdarma, proč pak musím platit prodejci za CD, nebo poskytovateli internetového připojení za jeho stažení?

Kupujete-li si CD, platíte za něčí čas, za náklady na vytvoření disků a za riziko (v případě, že je všechny neprodají). Jinými slovy, platíte za fyzické médium použité k doručení softwaru, nikoli za software jako takový.

Používáme-li slovo zdarma, odkazujeme se tím na softwarovou svobodu nikoli na to, že je bez nákladů. Můžete si přečíst více o tom, jak chápeme svobodný software a co k tomu říká Free Software Foundation.

Většina softwaru stojí stovky dolarů. Jak se tomu dokážete vyhnout?

Lepší otázka je, proč softwarové společnosti požadují za software tak moc? Software není to samé, jako výroba auta. Vytvoříte-li jednou jednu kopii softwaru, produkční náklady na výrobu miliónů dalších jsou nízké (to je důvod, proč má Microsoft v bance tolik miliard).

Podívejte se na to jinak: pokud by jste na svém dvoře měli nekonečnou zásobu písku, jistě by jste byli ochotní trochu písku někomu prostě dát. Bylo by směšné, kdyby jste jej chtěli rozdávat ostatním a platit za jeho odvoz. Po zájemcích by jste chtěli, aby si pro něj přijeli sami (stejné jako stahování ze sítě), nebo aby někomu za odvoz zaplatili (stejné jako zakoupení CD). Takto přesně Debian funguje a proto jsou většinou CD/DVD tak levné (pouze kolem 12 amerických Dolarů za 4 DVD).

Debian z prodeje CD nemá žádné peníze. Zároveň jsou ale potřeba peníze na výdaje, jako je registrace domény, a na hardware. Proto vás žádáme, abyste nakupovali u jednoho z prodejců CD, který část z prodeje věnuje Debianu.

Jaký hardware je podporován?

Debian bude fungovat téměř na všech osobních počítačích, včetně nejstarších modelů. Každé nové vydání Debianu v zásadě podporuje větší množství počítačových architektur. Kompletní seznam těch, které jsou v současné době podporovány naleznete v dokumentaci k verzi stable.

Téměř všechen běžný hardware je podporován. Chcete-li se být jistí, že jsou podporována všechna zařízení připojená k vašemu počítači, podívejte se na wiki stránku DebianOn.

Existuje několik společností, které stěžují podporu tím, že neuveřejňují specifikace svého hardwaru. To znamená, že možná nebudete moci jejich hardware s GNU/Linuxem používat. Některé společnosti poskytují nesvobodné ovladače, je to ale problém, protože společnost může časem ukončit svou činnost, nebo přestat podporovat hardware, který máte. Doporučujeme, aby jste si kupovali hardware pouze od výrobců, kteří ke svým výrobkům poskytují svobodné ovladače.

Hledám více informací.

Možná si budete chtít projít naše často kladené otázky (FAQ).

Stále nejsem rozhodnut(a).

Nespoléhejte se na to, co říkáme - vyzkoušejte si Debian sami. Protože se diskový prostor stává stále lacinějším, pravděpodobně budete moci pro Debian vyhradit přibližně 2 GB. Nechcete-li, nebo nepotřebujete, grafické prostředí, postačí 600 MB. Na tento vyhrazený prostor je možné Debian jednoduše nainstalovat, může totiž koexistovat s vaším stávajícím OS. Budete-li posléze potřebovat více místa, můžete jeden ze svých operačních systémů jednoduše smazat (a poté, co spatříte sílu systému Debian, jsme přesvědčeni, že jej nebudete chtít smazat).

Zkoušení nového operačního systému zabere určitý drahocenný čas, je pochopitelné, že můžete mít výhrady. Z tohoto důvodu jsme připravili výčet pro a proti Debianu. Měl by vám pomoci se rozmyslet, jestli vám to za to stojí. Doufáme, že uvítáte naší upřímnost a otevřenost.

Jak získám Debian?

Nejoblíbenější je instalace Debianu z CD, která si můžete zakoupit za cenu média od jednoho z mnoha našich prodejců CD. Máte-li dobré připojení k Internetu, můžete si Debian stáhnout a nainstalovat z Internetu.

Pro více informací se prosím podívejte na naše stránky o získání Debianu.

Neumím si jej nastavit. Kde mohu získat podporu pro Debian?

Pomoc můžete získat tak, že si přečtete dokumentaci, která je dostupná jak na webových stránkách, tak v balíčcích, které si můžete do svého systému nainstalovat. Můžete nás také kontaktovat prostřednictvím poštovních konferencí nebo na IRC. Je tu též možnost si na vyřešení problému najmout konzultanta.

Pro více informací se prosím podívejte do naší dokumentace a na stránky podpory.

Kdo vlastně všichni jste?

Debian vytváří téměř tisícovka aktivních vývojářů z celého světa dobrovolně ve svém volném čase. Několik vývojářů se dokonce setkává osobně. Komunikace probíhá zejména prostřednictvím e-mailu (konferencí na lists.debian.org) a IRC (kanál #debian na irc.debian.org).

Projekt Debian má pečlivě organizovanou strukturu. Pro více informací o tom, jak vypadá Debian zevnitř, neváhejte navštívit vývojářský koutek.

Kompletní seznam oficiálních členů projektu Debian můžete nalézt na nm.debian.org, kde je spravován proces členství. Širší seznam přispěvatelů Debianu můžete nalézt na contributors.debian.org.

Kdo používá Debian?

Přestože neexistují přesné statistiky (protože Debian od uživatelů nevyžaduje, aby se registrovali), existuje dost pádných důkazů, že Debian používá široké spektrum organizací, velkých či malých, stejně tak jako několik tisíc jednotlivců. Podívejte se na naší stránku Kdo používá Debian?, kde naleznete seznam významných organizací, které zaslaly krátký soupis jak a proč používají Debian.

Jak to všechno začalo?

Debian založil v srpnu 1993 Ian Murdock jako novou distribuci, která měla být otevřená, založená v duchu Linuxu a GNU. Debian byl zamýšlen jako precizní a svědomitý celek a stejně tak je spravován a podporován. Začal jako malá, úzce propojená skupina hackerů svobodného softwaru a postupně vyrostl a stal se velkou, dobře zorganizovanou komunitou vývojářů a uživatelů. Podívejte se na podrobnou historii.

Protože se na to ptá mnoho lidí - Debian se vyslovuje /ˈde.bi.ən/. Vznikl ze jmen zakladatele Debianu, Iana Murdocka, a jeho ženy, Debry.