Upozornenie! Tento preklad je zastaralý, pozrite si prosím pôvodný dokument.

O Debiane

Čo je vlastne Debian?

The Debian Project je združenie jednotlivcov, ktorí vytvárajú slobodný operačný systém. Tento operačný systém sa nazýva Debian.

Operačný systém je sada základných programov a nástrojov, vďaka ktorým váš počítač dokáže pracovať. Srdcom operačného systému je jadro. Jadro je najzákladnejším programom v počítači a vykonáva všetky základné operácie a umožňuje spúšťať iné programy.

Debian momentálne používa jadro Linux alebo FreeBSD. Linux je softvér, ktorého základ napísal Linus Torvalds a vyvíjajú ho tisícky programátorov na celom svete. FreeBSD je operačný systém ktorý zahŕňa aj ďalší software.

Pokračujú však práce na tom, aby Debian pracoval aj s inými jadrami, primárne s jadrom Hurd. Hurd je kolekcia serverov, ktoré bežia nad mikrojadrom (ako Mach) a implementujú rozdielne vlastnosti. Hurd je slobodný softvér, ktorý tvorí projekt GNU.

Veľká časť základných nástrojov, ktoré tvoria operačný systém pochádza z projektu GNU; odtiaľ aj názvy: GNU/Linux, GNU/kFreeBSD a GNU/Hurd. Tieto nástroje sú tak isto slobodné.

Samozrejme to, čo ľudia chcú, je aplikačný softvér: programy, ktoré by im pomohli dosiahnuť to, čo potrebujú urobiť, od editovania dokumentov, podpory podnikania a hrania hier až po programovanie ďalšieho softvéru. Debian sa dodáva s viac ako 59000 balíkmi (predkompilovaný softvér v balíkoch pripravený na jednoduchú inštaláciu na váš počítač), správca balíkov (APT) a ďalšie nástroje, ktoré umožňujú správu tisícov balíkov na tisícoch počítačov s rovnako jednoducho ako nainštalovať jedinú aplikáciu — a to všetko vo forme slobodného softvéru.

Je to niečo ako veža. Základom je jadro. Nad ním sú všetky základné nástroje. Ďalej nasleduje softvér, ktorý na počítači spúšťate. Na vrchole tejto veže je Debian - dôkladne zorganizovaný tak aby všetko fungovalo spolu tak, ako má.

Je úplne slobodný?

Možno sa čudujete: prečo ľudia trávia hodiny svojho voľného času písaním softvéru, tvorbou balíkov a potom to dávajú k dispozícii zadarmo? Odpovede sú rôzne, rovnako ako ľudia, ktorí prispievajú. Niektorí ľudia radi pomáhajú iným. Mnohí píšu programy, aby sa naučili viac o počítačoch. Stále viac a viac ľudí hľadá cesty, ako sa vyhnúť vysokým cenám softvéru. Rastie množstvo prispievateľov ktorý takto vyjadrujú svoju vďaku za všetok slobodný softvér, ktorý získali od ostatných. Mnohí vytvoria na univerzitách slobodný softvér, aby pomohli širokému použitiu výsledkov svojho výskumu. Firmy pomáhajú udržiavať slobodný softvér, takže majú čo povedať do toho ako by mal byť tento vyvíjaný -- neexistuje rýchlejšia cesta, ako sa dopracovať k novej vlastnosti ako implementovať ju vlastnými silami! Mnohí z nás to samozrejme robia jednoducho preto, že nás to baví.

Keďže sa Debian takto angažuje na poli slobodného softvéru, považovali sme za užitočné, aby táto skutočnosť bola sformulovaná do písaného dokumentu. A tak sa zrodila naša Spoločenská zmluva.

Napriek tomu, že Debian verí v slobodný softvér, existujú prípady, keď ľudia chcú alebo musia do svojich počítačov nainštalovať neslobodný softvér. Debian ich bude podporovať vždy, keď to bude možné. Existuje neustále sa zväčšujúce množstvo balíkov, ktorých výhradnou úlohou je inštalovať neslobodný softvér do systému Debian.

Hovoríte slobodný, ale CD médiá/konektivita stoja peniaze!

Pozn. prekladateľa: v angličtine sa používa pre „slobodný“ aj „zadarmo“ rovnaký výraz („free“). V slovenčine preto rozdiel netreba vysvetľovať a obsah tohto odstavca je ponechaný iba pre zaujímavosť.

Možno sa budete pýtať: Ak je softvér slobodný, prečo musím platiť výrobcovi za CD médiá alebo poskytovateľovi pripojenia za stiahnutie tohto softvéru?

Keď si kupujete CD médium, platíte za niekoho čas, za výdavky na vytvorenie CD médií a za riziko (v prípade, že ich nepredajú všetky). Inými slovami, platíte za fyzické médium použité na doručenie softvéru, nie za softvér ako taký.

Ak používame slovíčko slobodný, myslíme tým slobodu softvéru a nie to, že je zadarmo. Môžete si prečítať viac o tom, čo si myslíme o slobode softvéru a tiež to, čo hovorí na túto tému Free Software Foundation.

Väčšina softvéru stojí stovky dolárov. Ako sa tomu dokážete vyhnúť?

Lepšia otázka je, že ako dokážu softvérové spoločnosti pýtať za softvér tak veľa? Výroba softvéru nie je ako výroba auta. Ak raz vyrobíte jednu kópiu svojho softvéru, produkčné náklady na vyrobenie milióna ďalších kópií sú malé (toto je dôvod, prečo má Microsoft miliardy v banke).

Pozrite sa na to z iného uhla: ak by ste mali na svojom dvore nekonečnú zásobu piesku, iste by ste boli ochotní poskytnúť ho ostatným. Napriek tomu by bolo hlúpe platiť za jeho odvoz. A teda by ste po záujemcoch žiadali, aby si prišli ku vám ten piesok sami vziať (čo je ekvivalentné k sťahovaniu zo siete). Ďalšia možnosť pre záujemcov o váš piesok by bola zaplatiť niekoho, kto by im ho doviezol až pred vlastné dvere (čo je ekvivalentom zakúpenia CD). Toto je presná ukážka toho, ako Debian funguje a prečo je väčšina CD/DVD médií taká lacná (len okolo 12 US dolárov za 4 DVD médiá).

Debian nezarába žiadne peniaze z predaja CD médií. Zároveň však potrebuje peniaze na zaplatenie výdavkov (ako napr. registrácia domén) alebo hardvér. Preto vás prosíme, aby ste si kúpili CD médium od jedného z CD predajcov, ktorý potom časť vašej platby venuje Debianu.

Aký hardvér je podporovaný?

Debian bude fungovať takmer na všetkých osobných počítačoch, vrátane väčšiny starších modelov. Každé nové vydanie Debianu v zásade podporuje väčšie množstvo počítačových architektúr. Kompletný zoznam tých, ktoré sú momentálne podporované nájdete v dokumentácii pre stabilné vydanie.

Takmer všetok bežný hardvér je podporovaný. Ak si chcete byť istý, že všetky zariadenia pripojené k vášmu počítaču sú podporované, pozrite si Linux Hardware Compatibility HOWTO.

Existuje niekoľko spoločností, ktoré sťažujú podporu tým, že neuverejňujú špecifikácie svojho hardvéru. Znamená to, že možno nebudete schopní používať ich hardvér s GNU/Linuxom. Niektoré spoločnosti poskytujú neslobodné ovládače, je to ale problém, pretože spoločnosť môže neskôr v budúcnosti ukončiť svoju činnosť alebo podporu pre hardvér, ktorý vlastníte. Odporúčame vám, aby ste kupovali hardvér len od výrobcov, ktorí poskytujú slobodné ovládače pre svoje produkty.

Hľadám ďalšie informácie.

Možno si budete chcieť pozrieť naše FAQ.

Stále nie som rozhodnutý.

Nespoliehajte sa na to, čo tvrdíme - vyskúšajte si Debian sami. Kedže diskový priestor sa stáva stále lacnejším, pravdepodobne môžete pre Debian vyhradiť okolo 2 GB. Ak nechcete alebo nepotrebujete grafické prostredie, 600 MB postačí. Debian je možné na takto vyhradený priestor jednoducho nainštalovať a dokáže koexistovať s inými OS. V prípade, že potrebujete viac miesta, môžete jednoducho zmazať niektorý z vašich nainštalovaných OS (a možno potom, ako spoznáte silu Debianu, si trúfame povedať, že už nebudete chcieť Debian odstrániť).

Pri skúšaní nového operačného systému strávite určitý čas a je pochopiteľné, že zrejme budete mať nejaké výhrady. Z tohto dôvodu sme pripravili zoznam pre a proti Debianu. Tento zoznam by vám mal pomôcť pri rozhodovaní sa. Dúfame, že oceníte našu úprimnosť a otvorenosť.

Ako môžem získať Debian?

Najobľúbenejšou metódou je inštalovať Debian z CD média, ktoré si môžete zakúpiť za cenu média od jedného z výrobcov CD médií. Ak máte dobré pripojenie k internetu, môžete si stiahnuť a nainštalovať Debian z internetu.

Prosíme vás, aby ste si pre viac informácií pozreli naše stránky o získaní Debianu.

Ak ste to ešte neurobili, možno si najprv budete chcieť pozrieť Linux Hardware Compatibility HOWTO.

Nezabudnite si pozrieť balíky, ktoré ponúkame. (Dúfame, že vás neodradia absolútne čísla).

Nemôžem si poradiť s problémom. Kde môžem získať pomoc?

Pomoc môžete získať v prvom rade tak, že si prečítate dokumentáciu, ktorá je dostupná ako na webe, tak aj v balíkoch, ktoré inštalujete do svojho systému. Ďalej nás môžete kontaktovať prostredníctvom konferencií alebo siete IRC. Je tu tiež možnosť najať si na vyriešenie problémov konzultanta.

Pozrite si prosím dostupnú dokumentáciu a stránky o podpore.

Kto vlastne ste?

Debian produkuje takmer tisícka aktívnych vývojárov z celého sveta, ktorí prispievajú dobrovoľne vo svojom voľnom čase. Niekoľkí vývojári sa dokonca stretli aj osobne. Komunikácia primárne prebieha prostredníctvom emailu (konferencie na lists.debian.org) a IRC (kanál #debian na irc.debian.org).

Projekt Debian má dôkladne organizovanú štruktúru. Viac informácií o tom ako Debian vyzerá zvnútra nájdete vo vývojárskom kútiku.

Kto používa Debian?

Napriek tomu, že neexistujú presné štatistiky (keďže Debian nevyžaduje od používateľov registráciu), existuje pomerne dosť silných dôkazov o tom, že Debian používa široké spektrum organizácií od malých až po veľké a taktiež tisícky jednotlivcov. Pozrite si našu stránku Kto používa Debian?, kde nájdete zoznam organizácií, ktoré zaslali krátky popis ako a prečo používajú Debian.

Ako to všetko začalo?

Debian vytvoril v auguste 1993 Ian Murdock ako novú distribúciu, ktorá mala byť otvorená a založená na Linuxe a GNU. Debian bol zamýšľaný ako precízne a svedomité spojenie týchto vecí do jedného celku a podobne bola plánovaná aj jeho údržba a podpora. Začal ako malá, úzko prepojená skupina hackerov, ktorí používali slobodný softvér a postupne vyrástol do podoby veľkej, dobre zorganizovanej komunity vývojárov a používateľov. Pozrite si podrobnú históriu.

Keďže sa na to pýta mnoho ľudí - Debian sa vyslovuje /ˈde.bi.ən/. Jeho meno je spojením mien tvorcu Debianu Iana Murdocka a jeho ženy Debry.