هشدار! این ترجمه خیلی قدیمی است، لطفاً نسخه اصلی را ببینید.

افراد: ما که هستیم و چه می‌کنیم

توسعه‌دهندگان و مشارکت‌کنندگان

دبیان به دست نزدیک هزار توسعه‌دهنده کوشا در سراسر جهان که به طور داوطلبانه زمان آزاد خود را به آن اختصاص می‌دهند، ساخته شده است. تعداد کمی از توسعه‌دهندگان شخصاً یکدیگر را ملاقات کرده‌اند. ارتباطات بیشتر از راه ایمیل (فهرست‌های پستی در lists.debian.org) و آی‌آرسی (کانال #debian در irc.debian.org) انجام می‌شود.

فهرست کامل اعضای رسمی دبیان را می‌توانید در nm.debian.org بیابید، جایی که عضویت مدیریت می‌گردد. فهرست گسترده‌تری از مشارکت‌کنندگان دبیان را نیز می‌توانید در contributors.debian.org پیدا کنید.

پروژه دبیان دارای ساختار سازمان‌یافته دقیقی است. برای کسب اطلاعات بیشتر از درون دبیان، نگاهی به کُنج توسعه‌دهندگان بیاندازید.

چگونه همه‌چیز آغاز شد؟

دبیان در آگوست 1993 توسط ایان مورداک، به عنوان توزیع تازه‌ای که به شیوه آشکارا ساخته می‌شود، در روح لیوکس و گنو بنانهاده شد. هدف این بود که دبیان با دقت و وظیفه شناسی ساخته شده، و با همان ریزبینی از آن نگهداری و پشتیبانی شود. پروژه با یک گروه کوچک و صمیمی از رخنه‌گران نرم‌افزار آزاد آغاز به کار کرد و رفته رفته به جامعه‌ای بزرگ و خود-سازمان‌یافته از توسعه‌دهندگان و کاربران تبدیل شد. تاریخچه مفصل را ببینید.

از آنجایی که خیلی از مردم می‌پرسند، دبیان به صورت /ˈde.bi.ən/ تلفظ می‌شود. نام دبیان آمیزه‌ای از نام سازنده‌اش ایان مورداک، و همسرش دبرا می‌باشد.

افراد و سازمان‌های حامی دبیان

بسیاری از افراد و سازمان‌های دیگر نیز بخشی از جامعه دبیان هستند:

چه کسی از دبیان استفاده می‌کند؟

گرچه آمار دقیقی در دسترس نیست (از آنجایی که دبیان کاربران را ملزم به نام‌نویسی نمی‌کند)، شواهد بسیار محکمی نشان می‌دهند که دبیان توسط بازه گشترده‌ای از سازمان‌های کوچک و بزرگ و همچنین هزاران شخص حقیقی استفاده می‌شود. برای فهرستی از سازمان‌های برجسته که توضیحات کوتاهی درمورد شیوه و چرایی بکارگیری دبیان ارائه کردند، صفحهچه کسی از دبیان استفاده می‌کند؟ را ببینید.