Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Instrukcja użycia wyszukiwarki Debiana

Wyszukiwarka Debiana, umieszczona pod adresem https://search.debian.org/ pozwala na wyszukiwanie na kilka różnych sposobów.

Wyszukiwanie proste

Najprostszy sposób polega na wpisaniu pojedynczego słowa w polu tekstowym i wciśnięciu Enter (lub kliknięciu przycisku Szukaj). Wyszukiwarka zwróci wszystkie strony z witryny, które zawierały dane słowo. Ta metoda wyszukiwania często daje dobre rezultaty.

Następna metoda polega na wyszukiwaniu więcej niż jednego słowa na raz. Można wybrać:

wyszukiwanie wszystkich słów
zwróci strony zawierające wszystkie wpisane przez Ciebie słowa
wyszukiwanie dowolnego słowa
zwróci stronę zawierającą przynajmniej jedno z wpisanych przez Ciebie słów

Wyszukiwanie Boolowskie

Jeśli nie wystarcza wyszukiwanie proste, pomocne może okazać się wyszukiwanie boolowskie (ang. boolean). Do wyboru są operatory i, lub, nie, oraz ich kombinacje.

& - logiczne I (koniunkcja) zwróci strony zawierające oba słowa. Na przykład gcc & łata zwróci adresy wszystkich stron zawierających zarówno słowo gcc jak i łata.

| - logicczne LUB (alternatywa) zwróci strony zawierające przynajmniej jedno ze słów. Na przykład gcc | łata zwróci adresy wszystkich stron zawierających gcc lub łata.

~ - logiczne NIE (zaprzeczenie) wyłącza słowo z rezultatów. Zazwyczaj używa się go z koniunkcją ( & ), bo wtedy powoduje pominięcie pewnych rezultatów. Na przykład gcc & ~łata zwróci adresy wszystkich stron które zawierają słowo gcc ale nie zawierają słowa łata. Wyszukiwanie samego ~łata nie zwróci nic, ponieważ wyszukiwanie niczego nic nie zwróci, a usunięcie z pustej listy wyników tych, które zawierają słowo łata już nic nie zmieni.

() - grupowanie umożliwia tworzenie jeszcze bardziej złożonych wyrażeń, gdyż pozwala na grupowanie bloków logicznych. Na przykład (gcc | make) & ~łata zwróci adresy stron zawierających słowo gcc lub make ale nie zawierających słowa łata.