Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Podpora

Dokumentace

Předtím než budete žádat někoho o pomoc, je obvykle dobré zkusit samostatně najít odpověď na svůj problém. Touto cestou obvykle získáte potřebnou odpověď, a i když ne, získaná zkušenost při čtení dokumentace vám bude v budoucnu jistě užitečná.

V Debianu je dostupné vskutku velké množství dokumentace — podívejte se prosím na stránky s dokumentací Debianu.

Známé problémy

Omezení a závažné problémy aktuální stabilní distribuce (pokud existují) jsou popsány na stránkách o této verzi.

Zvláště věnujte pozornost poznámkám k vydáníopravám (errata).

Wiki

Ve Wiki Debianu naleznete řešení mnoha běžných problémů, návody, příručky, tipy a další dokumentaci. Stejně jako ostatní wiki se ta naše neustále mění a tímto se těšíme na vaše úpravy.

Poštovní konference

Debian je vyvíjen distribuovaně po celém světě. Proto je e-mail upřednostňovaný způsob diskuze různých témat. Většina rozhovorů mezi vývojáři Debianu a uživateli je vedena v několika poštovních konferencích.

Všechny poštovní konference jsou veřejně přístupné. Pro více informací se podívejte na stránku poštovních konferencí Debianu.

Pro uživatelskou podporu v angličtině se prosím obraťte na poštovní konferenci debian-user.

Pro uživatelskou podporu v ostatních jazycích se prosím podívejte na přehled poštovních konferencí pro uživatele.

Kromě toho existuje spousta dalších poštovních konferencí týkajících se Linuxu, které však nejsou specifické pro Debian. Podívejte se prosím na tento seznam.

Diskuzní skupiny Usenet

Mnoho našich poštovních konferencí může být prohlíženo formou diskuzních skupin v hierarchii linux.debian.*. Ke skupinám se dostanete také pomocí webového rozhraní, jako jsou například Google Groups nebo Gmane.

Také se zde nachází několik vhodných diskuzních skupin, které se netýkají přímo Debianu, ale GNU/Linuxu obecně. Přestože nejsou specifické pro Debian, mohou poskytnout uživatelům Debianu mnoho informací.

comp.os.linux.hardware
Diskuze o hardwaru.
comp.os.linux.m68k
O Linuxu provozovaném na procesoru Motorola 680x0.
comp.os.linux.setup
Nastavení a konfigurace linuxového systému.
comp.os.linux.networking
Diskuze o sítích.
comp.os.linux.x
Užívání X Window systému na počítači s Linuxem.
comp.os.linux.misc
Různá témata. Zahrnuje všechny skupiny.

Úplnější seznam vhodných diskuzních poskytne tento seznam.

Weby

Fóra

debianHELP a Uživatelská fóra Debianu jsou webové portály, na kterých můžete probírat témata vztahující se k Debianu, pokládat otázky o Debianu a dostávat odpovědi od ostatních uživatelů.

Další webové zdroje

Debian-Administration.org poskytuje tipy a zdroje pro systémové administrátory Debianu.

Užitečné odkazy o Unixu:

Komunikace se správci balíčků

Existují dva způsoby jak oslovit správce balíčků. Pokud potřebujete kontaktovat správce z důvodu chyby, jednoduše podejte zprávu o chybě (viz níže kapitola o systému sledování chyb). Správce dostane kopii zprávy o chybě.

Pokud chcete se správcem prostě komunikovat, můžete použít speciální emailovou adresu založenou pro každý balíček. Jakýkoliv email poslaný na adresu <jméno balíčku>@packages.debian.org bude přeposlán správci, který je za tento balíček zodpovědný.

Systém sledování chyb

Distribuce Debian má systém sledování chyb, který uchovává chyby hlášené uživateli a vývojáři. Každá chyba je označena číslem a dokud není označena za vyřešenou, zůstává v evidenci otevřených chyb.

K ohlášení chyby můžete použít jednu ze stránek uvedených níže nebo použít Debianí balíček reportbug pro automatické podání zprávy o chybě.

Informace o nahlášených chybách, prohlížení aktuálních chyb a samotný systém sledování chyb naleznete na stránkách systému sledování chyb.

Konzultanti

Debian je svobodný software a poskytuje bezplatnou nápovědu pomocí emailových konferencí. Někteří lidé buď nemají čas nebo mají speciální potřeby a jsou ochotni najmout někoho na správu nebo přidání dodatečné funkčnosti do svého systému s Debianem. Podívejte se na stránku s konzultanty, kde je seznam lidí/společností.

On-line nápověda v reálném čase za použití IRC

IRC (Internet Relay Chat, internetová služba pro on-line komunikaci) je způsob, jak v reálném čase hovořit s lidmi z celého světa. IRC kanály vyhrazené Debianu můžete najít na OFTC.

Pro připojení budete potřebovat nějakého IRC klienta. K nejpopulárnějším klientům patří HexChat, ircII, irssi, epic5 a KVIrc, kteří jsou všichni součástí distribuce Debian. Když máte klienta nainstalovaného, potřebujete mu říci, aby se připojil k serveru. Ve většině klientů to lze provést napsáním:

/server irc.debian.org

Jakmile jste připojeni, vstoupíte do kanálu #debian napsáním

/join #debian

Poznámka: klienti jako HexChat mají pro připojení na servery/kanály často různé grafické průvodce.

V tomto okamžiku se objevíte v přátelském davu obyvatelů kanálu #debian. Máte zde možnost ptát se na otázky kolem Debianu. Odpovědi na nejčastější otázky v kanálu si můžete prohlédnout na adrese https://wiki.debian.org/DebianIRC.

Existuje několik dalších IRC sítí, kde také můžete diskutovat o Debianu. Jednou z předních je IRC síť freenode na chat.freenode.net.

Další zdroje podpory

Podívejte se na příbuzné odkazy.