هشدار! این ترجمه بسیار قدیمی است ٫لطفاً صفحه اصلی را ببینید.

پشتیبانی


مستندات

قبل از آنکه برای پشتیبانی به دنبال شخص دیگری بگردید، بهتر است خودتان برای پیدا کردن راه حل جستجو کنید. در این حالت معمولا شما به پاسخی که نیاز دارید خواهید رسید، و در صورت به نتیجه نرسیدن، تجربه خواندن مستندات می تواند در آینده برای شما بسیار سودمند باشد.

میزان نسبتا خوبی از مستندات در دبیان وجود دارد — لطفا به صفحه مستندات دبیان مراجعه نمایید.


مشکلات شناخته شده

محدودیت ها و مشکلات مهم در توزیع پایدار موجود (اگر باشد) در صفحات انتشار شرح داده شده اند.

به نکات انتشار و فهرست خطاها به طور خاص توجه داشته باشید.


ویکی

راه حل مشکلات معمول، راهنماها، ترفندها، و دیگر مستندات را می توانید در ویکی دبیان پیدا کنید. شبیه همه ویکی ها، این ویکی هم بطور مرتب تغییر می نماید و منتظر ویرایش های شماست.


لیست های پستی

دبیان توسط توسعه دهنگان در سراسر دنیا توسعه یافته است. بنابراین رایانامه بهترین راه برای بحث نمودن پیرامون موارد گوناگون است. غالب مذاکرات بین توسعه دهندگان و کاربران در تعدادی از لیست های پستی مدیریت می گردند.

چندین لیست پستی همگانی وجود دارند، برای اطلاعات بیشتر می توانید، صفحه لیست های پستی دبیان را مرور فرمایید.

برای پشتیبانی به زبان انگلیسی، به لیست پستی debian-user نامه ارسال کنید.

برای پشتیبانی در بقیه زبان ها به صفحه فهرست لیست های پستی برای کاربران مراجعه کنید.

برای همکاری با تیم بومی سازی فارسی دبیان و یا گزارش مشکلات در ترجمه سایت به لیست پستی debian-l10n-persian نامه ارسال کنید.

و البته تعداد زیادی لیست های پستی اختصاص یافته به جنبه های مختلف اکوسیستم لینوکس وجود دارند که ویژه دبیان نیستند. برای یافتن لیست مطلوب برای هدف خود، از موتور جستجوی مورد علاقه تان استفاده نمایید.


گروه های خبری یوزنت

تعداد زیادی از لیست های پستی می توانند توسط گروه های خبری در سلسله مراتب linux.debian.* مورد جستجو قرار بگیرند. همچنین می تواند در نمایه های تحت وبی مانند گروه های گوگل .

همچنین تعداد زیادی از گروه های خبری مناسب که در آنها درباره گنو/لینوکس گفتگو می شود نیز وجود دارند. با وجود اینکه این گروه ها درباره دبیان گفتگو نمی کنند اما همچنان می توانند اطلاعات زیادی برای کاربران دبیان فراهم نمایند.

comp.os.linux.hardware
مذاکرات مربوط به سخت افزار
comp.os.linux.m68k
درباره راه اندازی لینوکس بروی پردازنده های ۶۸۰*۰ موتورولا
comp.os.linux.setup
برپائی و پیکربندی سیستم های لینوکس
comp.os.linux.networking
تاپیک های مربوط به شبکه.
comp.os.linux.x
استفاده از سیستم های ویندوز ایکس بروی رایانه های لینوکسی
comp.os.linux.misc
تاپیک های گوناگون قابل درک برای همه گروه ها

لطفا برای لیست کاملتری از گروه های خبری مربوطه به این فهرست مراجعه فرمایید.


پایگاه اینترنتی

بخش دریافت کمک دبیان و انجمن های گفتگوی کاربران دبیان مدخل های اینترنتی هستند که می توانید در آنها سئوالات خود را درباره دبیان مطرح نمایید و کاربران دیگر دبیان به آنها پاسخ خواهند داد.

Debian-Administration.org منابع و جزئیاتی را برای مدیران شبکه تحت دبیان فراهم می نماید.

لینک های مفید درباره یونیکس:


دسترسی به نگهدارنده های بسته ها

دوراه برای دسترسی به مراقبین بسته ها وجود دارد. اگر برای اعلام یک باگ می خواهید با مراقبین بسته ها تماس بگیرید، راحتتر است یک فرم گزارش باگ پر نمایید ( بخش سیستم پیگیری باگ در پایین را ملاحظه فرمایید) مراقبین بسته ها یک کپی از گزارش شما را دریافت خواهند نمود.

اگر فقط می خواهید با یک مراقب بسته گفتگو نمایید، می توانید از رایانامه مستعار موجود در هر بسته برای اینکار استفاده نمایید. برخی از رایانامه ها به <package name>@packages.debian.org ارسال می شوند که به مراقبی که مسئول آن بسته است ارجاع می شوند.


سیستم پیگیری باگ

توزیع دبیان سیستم پیگیری باگی دارد که در آن جزئیات هر باگ بوسیله کاربران و توسعه دهندگان اعلام می گردد، به هر باگ یک شماره اختصاص می یابد، و در یک فایل نگه داری می شود تا برای توزیع آماده گردد.

برای گزارش یک باگ می توانید از یکی از صفحات باگ لیست شده در زیر و یا برنامه تهیه فایل باگ خودکار گزارش باگ بسته دبیان استفاده نمایید.

اطلاعات باگ های درحال ثبت در بخش باگ های درجریان فعال قابل دیدن است و و سیستم پیگیری باگ عمومی در آدرس صفحه سیستم پیگیری باگقابل دسترسی است.


مشاوران

دبیان یک نرم افزار آزاد است وخدمات کمکی رایگانی را در لیست های رایانامه ائی ارائه می دهد. برخی از مردم به علت نداشتن زمان ناکافی و یا نیاز به شخصی سازی بیشتر دبیان مایل هستند تا با پرداخت اجرتی متخصصی را برای اعمال خواسته هایشان بکار بگیرند. برای دسترسی به لیستی از افراد/شرکت ها صفحه مشاوران را بازبین فرمایید.


دریافت کمک آنلاین با استفاده از IRC

IRC (Internet Relay Chat) راهیست برای گفتگو با مردم سراسر دنیا در لحظه و بطور مستقیم. کانال IRC اختصاص داده شده به دبیان در آدرس OFTCقابل دسترسی است.

برای ارتباط به ابزار مخصوصی نیاز دارید. برخی از معروفترین این ابزارها در آدرس های HexChat, ircII, irssi, epic5 و KVIrc, یافت می شوند که همگی برای دبیان بسته بندی شده اند. یکبار که یکی از این ابزارها را نصب نمودید می توانید با کمک آن به سرور متصل گردید. در غالب این ابزارها می توانید ارتباط را با تایپ:

/server irc.debian.org

برقرار نمایید. با ایجاد ارتباط می توانید با کانال دبیان #debian از طریق تایپ دستور

/join #debian

ارتباط برقرار نمایید.

توجه: برخی ابزارها مانند HexChat اغلب یک نمایه گرافیکی هم برای ارتباط با سرورها/کانال ها دارند.

در این حالت شما خود را در میان جمعیتی از کاربران دبیان مقیم کانال #debianخواهید یافت. در آن مکان با خوشحالی پذیرای سئوالات شما درباره دبیان هستند. می توانید سئوالات متداول کانال را نیز در https://wiki.debian.org/DebianIRC بیابید.

همچنین بجز این ها تعداد زیادی کانال های دیگر هم هستند که می توانید در آنها درباره دبیان گفتگو نمایید. یکی از معروفترین آنها freenode IRC network در chat.freenode.netاست.


منابع دیگر پشتیبانی

لینک های مرتبط ببینید.