Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Wsparcie

Debian i jego wsparcie są prowadzone przez społeczność wolontariuszy. Jeżeli to wsparcie społecznościowe nie spełnia Twoich potrzeb, możesz przeczytać naszą dokumentację lub zatrudnić konsultanta.

Pomoc w czasie rzeczywistym przez IRC

IRC (Internet Relay Chat) to sposób na porozmawianie z ludźmi z całego świata w czasie rzeczywistym. Kanały IRC poświęcone Debianowi można znaleźć na stronie OFTC.

Aby połączyć się z serwerem IRC, potrzebny jest specjalny program: klient IRC. Najpopularniejsze z nich to HexChat, ircII, irssi, epic5 oraz KVIrc - istnieją pakiety Debiana zawierające każdy z nich. OFTC oferuje także WebChat, który umożliwia połączenie się do IRC poprzez przeglądarkę internetową bez konieczności instalowania jakiegokolwiek klienta lokalnego.

Po zainstalowaniu pakietu musisz połączyć się z naszym serwerem. W przypadku większości klientów IRC można to zrobić wpisując:

/server irc.debian.org

W niektórych klientach (takich jak irssi) zamiast tego należy wpisać:

/connect irc.debian.org

Po połączeniu wejdź na kanał #debian wpisując

/join #debian

Uwaga: klienty takie jak HexChat działają inaczej - posiadają intuicyjny interfejs graficzny umożliwiający łączenie się z serwerami i wchodzenie na kanały.

W tym momencie znajdziesz się w przyjaznym gronie użytkowników kanału #debian. Zapraszamy do zadawania pytań. Najczęściej zadawane pytania znajdują się pod adresem https://wiki.debian.org/DebianIRC.

Dostępnych jest też wiele innych sieci IRC, na których można porozmawiać na temat Debiana.

Listy dyskusyjne

Debian jest rozwijany przez ludzi rozproszonych po całym świecie. Dlatego poczta elektroniczna jest najpopularniejszym sposobem na dyskutowanie na różne tematy. Duża część komunikacji między twórcami a użytkownikami Debiana odbywa się za pomocą kilku list dyskusyjnych.

Istnieje kilka publicznie dostępnych list dyskusyjnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie list dyskusyjnych Debiana.

Użytkownicy Debiana mogą uzyskać pomoc w języku polskim na liście dyskusyjnej debian-user-polish.

Dostępna jest też pomoc w innych językach — patrz spis list dyskusyjnych dla użytkowników.

Istnieje również wiele innych list dyskusyjnych poświęconych jakiemuś aspektowi rozległego ekosystemu Linuksa, które nie są związane z Debianem. Twoja ulubiona wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć najbardziej odpowiednią dla Twojego zagadnienia listę.

Grupy dyskusyjne

Wiele naszych list dyskusyjnych można przeglądać jako grupy dyskusyjne w hierarchii linux.debian.*. Są one także dostępne przez interfejsy WWW takie jak Google Groups.

Strony www

Fora

Pod adresem http://debian.pl/ znajduje się polskojęzyczne (nieoficjalne) forum dla użytkowników systemu Debian.

Z angielskojęzycznych warto zobaczyć portal Debian User Forums, na którym można prowadzić dyskusje na tematy związane z Debianem, zamieszczać pytania na jego temat i uzyskać na nie odpowiedzi od innych użytkowników.

Kontakt z opiekunami pakietów

Istnieją dwa sposoby na skontaktowanie się z opiekunem pakietu. Jeśli chcesz się z nim/nią skontaktować z powodu błędu w pakiecie, po prostu wyślij zgłoszenie błędu (patrz system śledzenia błędów, poniżej). Opiekun pakietu otrzyma kopię tego zgłoszenia.

Jeśli chcesz tylko skontaktować się z opiekunem, możesz użyć specjalnego aliasu stworzonego dla każdego pakietu. Poczta wysyłana na adres <nazwa pakietu>@packages.debian.org zostanie przekazana do osoby odpowiedzialnej za dany pakiet.

System śledzenia błędów

Dystrybucja Debian posiada system śledzenia błędów, który gromadzi zgłoszenia błędów przysyłane przez użytkowników i twórców dystrybucji. Każdy błąd posiada numer i jest przechowywany do czasu jego naprawienia.

Błąd można zgłosić przy pomocy którejś ze specjalnych stron podanych poniżej albo pakietu Debiana reportbug, który służy do automatycznego wypełniania raportu o błędach.

Informacje na temat wysyłania zgłoszeń błędów, przeglądania istniejących błędów i systemu ich śledzenia w ogólności można znaleźć na jego stronach www.

Konsultanci

Debian to wolne oprogramowanie - oferujemy pomoc przez listy dyskusyjne. Niektórzy jednak nie mają czasu lub mają specjalne wymagania i są skłonni zapłacić komuś, aby zajmował się ich systemem, lub w jakiś sposób go rozbudował. Lista ludzi/firm świadczących takie usługi znajduje się na stronie konsultantów.

Znane problemy

Ograniczenia oraz poważne usterki bieżącej stabilnej dystrybucji (jeśli takie zostały zauważone) są opisane na stronie danego wydania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na uwagi dotyczące wydania oraz erratę.