Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Wsparcie

Dokumentacja

Nim zaczniesz prosić o pomoc, zwykle dobrze jest spróbować samodzielnie znaleźć rozwiązanie swojego problemu. W ten sposób zwykle znajdziesz odpowiedzi, których szukasz, a nawet jeśli nie, doświadczenie zdobyte przy czytaniu dokumentacji przyda ci się w przyszłości.

W Debianie dostępna jest spora ilość pomocnych tekstów — aby je znaleźć, zajrzyj na stronę z dokumentacją.

Znane usterki

Ograniczenia oraz poważne usterki bieżącej stabilnej dystrybucji (jeśli takie zostały zauważone) są opisane na stronie danego wydania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na uwagi dotyczące wydania oraz erratę.

Wiki

Rozwiązania wielu problemów, podręczniki i podręczniki HOWTO, podpowiedzi i inną dokumentację można znaleźć na stronach Debian Wiki. Jak i inne wiki, to wiki podlega ciągłym zmianom i zapraszamy do ich wprowadzania.

Listy dyskusyjne

Debian jest rozwijany przez ludzi rozproszonych po całym świecie. Dlatego poczta elektroniczna jest najpopularniejszym sposobem na dyskutowanie na różne tematy. Duża część komunikacji między twórcami a użytkownikami Debiana odbywa się za pomocą kilku list dyskusyjnych.

Istnieje kilka publicznie dostępnych list dyskusyjnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie list dyskusyjnych Debiana.

Użytkownicy Debiana mogą uzyskać pomoc w języku polskim na liście dyskusyjnej debian-user-polish.

Dostępna jest też pomoc w innych językach — patrz spis list dyskusyjnych dla użytkowników.

Istnieje również wiele innych list dyskusyjnych poświęconych jakiemuś aspektowi rozległego ekosystemu Linuksa, które nie są związane z Debianem. Twoja ulubiona wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć najbardziej odpowiednią dla Twojego zagadnienia listę.

Grupy dyskusyjne

Wiele naszych list dyskusyjnych można przeglądać jako grupy dyskusyjne w hierarchii linux.debian.*. Są one także dostępne przez interfejsy WWW takie jak Google Groups.

Dostępne są też zwykłe grupy dyskusyjne poświęcone w ogólności systemom GNU/Linux, w których można znaleźć wiele przydatnych informacji.

pl.comp.os.linux.debian
Niedawno założona polska grupa poświęcona Debianowi
alt.pl.comp.os.linux.debian
Również grupa poświęcona Debianowi, znajdująca się poza oficjalną polską hierarchią
pl.comp.os.linux
Polska grupa poświęcona Linuksowi w ogólności
pl.comp.os.linux.programowanie
Polska grupa poświęcona programowaniu w systemie Linux
pl.comp.os.linux.sieci
Polska grupa poświęcona obsłudze sieci w Linuksie
pl.comp.os.linux.sprzet
Polska grupa dotycząca sprzętu
comp.os.linux.hardware
Dyskusje związane ze sprzętem
comp.os.linux.setup
Instalacja i konfigurowanie systemów Linux
comp.os.linux.networking
Tematy związane z sieciami.
comp.os.linux.x
Używanie systemu X Window na komputerach z Linuksem.
comp.os.linux.misc
Różne tematy.
comp.os.linux.m68k
Na temat Linuksa dla procesora Motorola 680x0.

Więcej informacji na temat grup poświęconych linuksowi można znaleźć w tym spisie.

Strony www

Fora

Pod adresem http://debian.pl/ znajduje się polskojęzyczne (nieoficjalne) forum dla użytkowników systemu Debian.

Z angielskojęzycznych warto zobaczyć portal Debian User Forums, na którym można prowadzić dyskusje na tematy związane z Debianem, zamieszczać pytania na jego temat i uzyskać na nie odpowiedzi od innych użytkowników.

Inne zasoby na WWW

Debian-Administration.org dostarcza wskazówki oraz zasoby dla administratorów systemu Debian.

Przydatne odnośniki do stron na temat Uniksa:

Kontakt z opiekunami pakietów

Istnieją dwa sposoby na skontaktowanie się z opiekunem pakietu. Jeśli chcesz się z nim/nią skontaktować z powodu błędu w pakiecie, po prostu wyślij zgłoszenie błędu (patrz system śledzenia błędów, poniżej). Opiekun pakietu otrzyma kopię tego zgłoszenia.

Jeśli chcesz tylko skontaktować się z opiekunem, możesz użyć specjalnego aliasu stworzonego dla każdego pakietu. Poczta wysyłana na adres <nazwa pakietu>@packages.debian.org zostanie przekazana do osoby odpowiedzialnej za dany pakiet.

System śledzenia błędów

Dystrybucja Debian posiada system śledzenia błędów, który gromadzi zgłoszenia błędów przysyłane przez użytkowników i twórców dystrybucji. Każdy błąd posiada numer i jest przechowywany do czasu jego naprawienia.

Błąd można zgłosić przy pomocy którejś ze specjalnych stron podanych poniżej albo pakietu Debiana reportbug, który służy do automatycznego wypełniania raportu o błędach.

Informacje na temat wysyłania zgłoszeń błędów, przeglądania istniejących błędów i systemu ich śledzenia w ogólności można znaleźć na jego stronach www.

Konsultanci

Debian to wolne oprogramowanie - oferujemy pomoc przez listy dyskusyjne. Niektórzy jednak nie mają czasu lub mają specjalne wymagania i są skłonni zapłacić komuś, aby zajmował się ich systemem, lub w jakiś sposób go rozbudował. Lista ludzi/firm świadczących takie usługi znajduje się na stronie konsultantów.

Pomoc w czasie rzeczywistym przez IRC

IRC (Internet Relay Chat) to sposób na porozmawianie z ludźmi z całego świata w czasie rzeczywistym. Kanały IRC poświęcone Debianowi można znaleźć na OFTC.

Aby połączyć się z serwerem IRC, potrzebny jest specjalny program: klient IRC. Najpopularniejsze z nich to HexChat, ircII, irssi, epic5 oraz KVIrc - istnieją pakiety Debiana zawierające każdy z nich. OFTC oferuje także WebChat, który umożliwia połączenie się do IRC poprzez przeglądarkę internetową bez konieczności instalowania jakiegokolwiek klienta lokalnego.

Po zainstalowaniu pakietu musisz połączyć się z naszym serwerem. W przypadku większości klientów IRC można to zrobić wpisując:

/server irc.debian.org

W niektórych klientach (takich jak irssi) zamiast tego należy wpisać:

/connect irc.debian.org

Po połączeniu wejdź na kanał #debian wpisując

/join #debian

Uwaga: klienty takie jak HexChat działają inaczej - posiadają intuicyjny interfejs graficzny umożliwiający łączenie się z serwerami i wchodzenie na kanały.

W tym momencie znajdziesz się w przyjaznym gronie użytkowników kanału #debian. Zapraszamy do zadawania pytań. Najczęściej zadawane pytania znajdują się pod adresem https://wiki.debian.org/DebianIRC.

Dostępnych jest też wiele innych sieci IRC, na których można porozmawiać na temat Debiana. Jedną z najważniejszych jest freenode IRC network na chat.freenode.net.

Inne źródła pomocy

Zobacz powiązane odnośniki.