Debian na płytach CD

Pobieranie obrazów płyt Debiana przez HTTP/FTP

Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Prosimy nie pobierać obrazów płyt za pomocą przeglądarki www, tak jak pobiera się inne pliki! Jeśli pobieranie zostanie przerwane, większość przeglądarek nie poradzi sobie ze wznowieniem od miejsca, w którym nastąpiło przerwanie.

Zamiast tego prosimy używać narzędzi, które pozwalają na wznawianie - opisywane zazwyczaj jako menedżer pobierania. Istnieje wiele wtyczek do przeglądarek, które na to pozwalają. Pod Linuxem/Unixem możesz użyć programów aria2, wxDownload Fast lub (jako polecenie linii komend) wget -c URL, czy też curl -C - -L -O URL. Więcej opcji jest opisanych na porównanie menedżerów pobierania.

Są dostępne następujące obrazy płyt Debiana:

Zobacz też:


Oficjalne obrazy płyt CD/DVD wydania stabilnego

Możliwe jest zainstalowanie Debiana bez dostępu do internetu przy użyciu płyt CD (każda po 700 MB) lub DVD (po 4,7 GB). Pobierz pierwszy obraz płyty, zapisz go na nośniku za pomocą nagrywarki (lub na pamięci USB dla architektury i386 i amd64) i z takiego nośnika wystartuj komputer.

Pierwsza płyta zawiera wszystkie pliki konieczne do instalacji standardowego systemu Debiana.
Aby zapobiec pobieraniu z internetu zbyt wielu danych, prosimy nie ściągać innych obrazów płyt przed zapoznaniem się z ich zawartością i określeniem przydatności pakietów.

CD

Następujące linki prowadzą do obrazów, z których każdy ma do 700 MB, czyli odpowiednich do nagrania zwykłej płyty CD-R(W):

DVD

Następujące linki prowadzą do obrazów, z których każdy ma do 4,7 GB, czyli odpowiednich do nagrania zwykłej płyty DVD-R/DVD+R (i podobnych):

Prosimy zajrzeć do dokumentacji przed instalacją. Jeśli czytasz tylko jeden dokument, przeczytaj nasze Installation Howto, krótki przegląd procesu instalacyjnego. Inne użyteczne dokumenty to:


Nieoficjalne obrazy płyt CD/DVD z dołączonym niewolnym oprogramowaniem firmware

Jeżeli jakikolwiek sprzęt w systemie wymaga załadowania niewolnego oprogramowania firmware wraz ze sterownikiem, można użyć jednego z archiwów zawierających pakiety z firmware lub pobrać nieoficjalny obraz zawierający niewolny firmware. Instrukcje, jak użyć tych archiwów i podstawowe informacje na temat ładowania firmware podczas instalacji są zamieszczone w Podręczniku Instalacji.

nieoficjalne obrazy instalacyjne dla wersji stabilnej z zawartym firmwarem


Zarejestrowane mirrory archiwum debian-cd

Zwracamy uwagę, że niektóre mirrory nie są zaktualizowane — przed pobraniem sprawdź, czy numer wersji obrazu jest identyczny z tą listą! Oprócz tego wiadomo, że wiele stron nie udostępnia wszyskich obrazów (zwłaszcza DVD), ze względu na ich rozmiar.

W razie wątpliwości użyj głównego serwera obrazów płyt w Szwecji lub eksperymentalnego automatycznego wybierania serwera lustrzanego, który automatycznie przekieruje Cię na najbliższy znany serwer z aktualną wersją.

Jeśli jesteś zainteresowany oferowaniem obrazów płyt Debiana na swoim serwerze, przeczytaj instrukcję dotyczącą konfiguracji mirrora obrazów CD.