Debian CD'leri

HTTP/FTP ile Debian CD/DVD kalıplarının indirilmesi

Uyarı! Bu çeviri oldukça eski, lütfen belgenin özgün haline bakın.

Lütfen CD veya DVD kalıplarını, diğer dosyaları indirdiğiniz gibi web tarayıcınızla indirmeyiniz! Çünkü eğer indirme kesilirse pek çok tarayıcı indirmenin kaldığı yerden devam etmesine imkân tanımaz.

Bunun yerine indirmeyi devam ettirmeyi sağlayan araçlar kullanınız. Unix altında aria2, wxDownload Fast veya (komut satırından) wget -c URL veya curl -C - -L -O URL kullanabilirsiniz. Windows'da Free Download Manager, Mac OS'da ise CocoaWget. 'e göz gezdirin.

İndirilebilir Debian kalıpları aşağıda listelenmiştir:

Ayrıca:


kararlı dağıtım için resmi CD/DVD kalıpları

Debian'ı İnternet bağlantısı olmayan bir makinaya yüklemek için CD (her biri 700 MB) veya DVD (her biri 4.7 GB) olan kalıplar kullanılır. İlk CD veya DVD kalıp dosyasını indirin, CD/DVD yazıcı ile yazın ve bu diskten bilgisayarınızı tekrar başlatın.

İlk CD/DVD, standart Debian sistemini yüklemek için gerekli olan dosyaları barındırır.
İçerisinde ki paketlere ihtiyacınız olmadığı sürece, lütfen diğer CD veya DVD kalıplarını indirmeyin.

CD

Aşağıdaki linkteki kalıplar 650 MB boyutunda olup, normal CD-R(W) medyalara yazılmak için uygundur:

DVD

Aşağıdaki linkteki kalıplar 4.4 GB boyutunda olup, DVD-R/DVD+R medyalara yazılmak için uygundur:

Yüklemeye başlamadan önce belgelere baktığınızdan emin olun. Yüklemeye başlamadan önce eğer sadece bir belge okurduysanız, yükleme sürecini anlatan, Nasıl Yüklenir belgemizi okuyun. Diğer yararlı belgeler:


debian-cd arşivlerinin kaydolmuş yansıları

Bazı yansılar güncel olmayabilir, indirmeye başlamadan önce bu sayfada listelenmiş sürüm numarasını, indireceğiniz CD kalıbı ile kontrol edin. Ayrıca, bir çok yansı boyutu nedeniyle (özellikle DVD kalıpları) tüm setleri barındırmayabilir.

Eğer şüheniz varsa, İsveç'de bulunan birincil CD kalıp sunucusunu kullanabilirsiniz.

Debian CD kalıpları için kendi yansınızı kurmak mı istiyorsunuz? Eğer istiyorsanız CD kalıp yansısı kurmak için talimatlar sayfasına bakınız.