Изтегляне на образи на компактдискове с Дебиан с jigdo
Jigsaw Download или съкратено jigdo (джигдо) е инструмент за разпространение на образи на носители с Дебиан, който оптимизира мрежовия трафик.
- Защо jigdo е по-добър метод от простото изтегляне?
- Как да изтеглите образ с jigdo?
- Официални файлове с образи
- Търсене в съдържанието на компактдисковете
- Отговори на често задавани въпроси
Защо jigdo е по-добър метод от простото изтегляне?
Защото е по-бърз! Поради разни причини има много по-малко огледални сървъри, поддържащи образи на компактдискове, за разлика от тези, които предлагат „нормалния“ архив на Дебиан. Ето защо сървърът, от който изтегляте компактдиск може да не е близо до вас или да е претоварен, особено непосредствено след излизане на нова версия на Дебиан.
Някои от носителите за инсталиране не се предлагат за изтегляне като образи във формат .iso защото са твърде големи.
Щом „нормалните“ огледални сървъри не предлагат образи на компактдискове, тогава как jigdo изтегля нужните му файлове? jigdo просто изтегля всички файлове, които се съдържат в компактдиска, един по един. След това ги сглобява в един голям файл, който всъщност е точно копие на компактдиска. Всичко това обаче се случва зад кулисите. Това, което се иска от вас е да укажете адреса файла (*.jigdo), който да се обработи.
Повече информация има на страницата на jigdo. Доброволци, които имат желание да помогнат с разработката на jigdo, са винаги добре дошли!
Как да изтеглите образ с jigdo?
- Изтеглете пакета, съдържащ jigdo-lite. За Дебиан и Убунту това е jigdo-lite. За FreeBSD, инсталирайте от /usr/ports/net-p2p/jigdo или изтеглете пакета с pkg_add -r jigdo. За инсталиране под Уиндоус и изходния код вижте страницата на jigdo.
- Стартирайте скрипта jigdo-lite. Той ще поиска адрес в Интернет на файл „.jigdo“. (Въпросният адрес може да бъде указан и от командния ред.)
- Изберете файловете, които искате да изтеглите от списъка по-долу и подайте адресите им на jigdo-lite. Всеки файл „.jigdo" отговаря на образ (файл „.iso“) на компактдиск или DVD.
- Ако сте начинаещ потребител, просто натиснете Enter на въпроса „Files to scan“ (Файлове, които ще бъдат сканирани).
- На въпроса „Debian mirror“ (огледален сървър на Дебиан), въведете http://deb.debian.org/debian/ или http://ftp.XY.debian.org/debian/, където XY е двубуквения код на вашата страна (например, bg, us, de, uk. Вижте списъка на наличните адреси от вида ftp.XY.debian.org.)
- Следвайте инструкциите. Ако всичко мине добре скриптът ще провери и контролната сума на получения образ и ще потвърди съвпадение с оригинала.
За по-подробно описание на процеса, прочетете Debian jigdo mini-HOW-TO. Документът разяснява и функциите на jigdo за напреднали потребители като обновяване на остаряла версия на файла с образа на компактдиска до най-новата (чрез изтегляне само на промените, а не на целия образ).
След изтеглянето на образите и записването им на компактдиск ли DVD, погледнете и документа с подробна информация за процеса на инсталиране.
Официални файлове с образи
Официалните jigdo файлове за стабилното издание
Уверете се че сте прегледали документацията преди да пристъпите към инсталиране. Ако смятате да прочетете само един документ, нека това да бъде документа Как да инсталирам – бърз преглед на процеса на инсталация. Друга подходяща документация:
- Ръководство за инсталиране – подробната инструкция за инсталиране
- Документацията на инсталатора на Дебиан – включва отговори на често задавани въпроси
- Допълнението към документацията на инсталатора – списък с известните до момента проблеми с инсталатора
Официални jigdo файлове за тестовата дистрибуция
Търсене в съдържанието на компактдисковете
Кой образ на компактдиск/DVD съдържа даден файл? По-долу можете да търсите в списъците от файлове, съдържащи се в дисковете с Дебиан. Можете да въведете няколко думи, но всяка дума трябва да съдържа част от името на търсения файл. Ако добавите "_i386" ще ограничите резултатите само до дадена архитектура. Добавете "_all" за да видите пакетите, които се еднакви за всички архитектури.
Кои файлове се съдържат в даден образ? За да прегледате списъка с всички файлове в даден компактдиск/DVD с Дебиан, просто намерете съответния файл list.gz на сайта cdimage.debian.org.
Отговори на често задавани въпроси
Как да накараме jigdo да използва сървър-посредник?
Отворете файла ~/.jigdo-lite (или jigdo-lite-settings.txt за версията под Windows) в текстов редактор и намерете реда, който започва с „wgetOpts“. Към реда могат да бъдат добавени следните параметри:
-e ftp_proxy=http://СЪРВЪР-ПОСРЕДНИК:ПОРТ/
-e http_proxy=http://СЪРВЪР-ПОСРЕДНИК:ПОРТ/
--proxy-user=ПОТРЕБИТЕЛ
--proxy-passwd=ПАРОЛА
Естествено, заменете стойностите по-горе с тези, които отговарят на вашия сървър-посредник. Последните два параметъра са необходими само ако сървърът-посредник изисква идентификация с парола. Параметрите трябва да се добавят в края на реда wgetOpts, преди последния апостроф. Всички параметри трябва да са на един ред.
Под Linux можете да укажете променливите на обкръжението ftp_proxy и http_proxy, например във файла /etc/environment или файла ~/.bashrc.
Ужас! Скриптът се провали с грешка. Трябва ли да изтегля всички тези мегабайти отново?!
Разбира се, това не би трябвало да се случва (™), но поради различни причини процесът може да прекъсне, оставяйки голям файл „.iso.tmp“, докато jigdo-lite настоява да опитате да рестартирате изтеглянето. Можете да опитате няколко неща:
- Просто рестартирайте тегленето, натискайки Enter. Може би някои от файловете не са могли да бъдат изтеглени поради временни проблеми с връзката. Ще бъде направен нов опит за изтегляне на липсващите файлове.
- Опитайте с друг огледален сървър. Някои от огледалните сървъри на Дебиан понякога не са синхронизирани напълно. Може би някое друго огледало все още съдържа файлове, които са вече изтрити или пък е обновено по-скоро от указаното.
- Изтеглете липсващите части от образа чрез rsync. Първо трябва да намерите
коректния адрес за rsync, отговарящ на образа, който сте изтеглили: Изберете
сървър, който предлага достъп по rsync до стабилните или тестовите образи, после определете коректен
път и име на файл. Съдържанието на директориите може да бъде получено с
команди като rsync rsync://cdimage.debian.org/debian-cd/
След това премахнете разширението „.tmp“ от временния файл на jigdo-lite, и подайте като параметър на rsync отдалечения адрес и локалното име на файла: rsync rsync://server.org/path/binary-i386-1.iso binary-i386-1.iso
Бихте могли да използвате параметъра на rsync --verbose, както и --progress, за да получавате съобщения за напредъка на процеса, а --block-size=8192 за да повишите скоростта му. - Дори всичко друго да пропадне, изтеглените данни все още не са загубени. Под Linux можете да монтирате (loop-mount) файла .tmp и да получите достъп до вече изтеглените пакети и да ги използвате за създаване на образ от по-нов файл jigdo (например последната седмична снимка на тестовата дистрибуция, в случай, че проваленото изтегляне е на тестов образ). За да направите това първо въведете следните команди като административен потребител в директорията с повредения изтеглен файл: mkdir mnt; mount -t iso9660 -o loop *.tmp mnt. След това стартирайте ново изтегляне в друга директория и въведете пътя към директорията mnt като отговор на въпроса „Files to scan“ (Файлове за сканиране).